jFontSize
A- A A+

Od 23 marca 2022 r. zapraszamy do oglądania wystawy „Wkraczając w przestrzeń genialnego polskiego matematyka. Stefan Banach (1892-1945) - patron II LO w Świdnicy”.
Ekspozycja została przygotowana w związku z nadchodzącym dniem naszego patrona. Ukazuje niezwykłe życie i dzieło Stefana Banacha, informacje o osobach powiązanych z tym genialnym matematykiem oraz z lwowską szkołą matematyczną. Gromadzi opinie słynnych matematyków o S. Banachu i ciekawostki z jego barwnego życia.  

Od 8 marca w galerii biblioteki szkolnej zapraszamy do oglądania wystawy zdjęć Bartosza Pasternaka. W roku szkolnym 2020/2021 Bartek został laureatem konkursu "Gruzja - fascynująca podróż" i w nagrodę wziął udział w wyjeździe do Autonomicznej Republiki Adżarii ze stolicą w Batumi. W czasie pobytu uczniowie (w sumie 20 laureatów z roku 2021 i 2020) zwiedzili Batumi oraz znajdujące się w okolicy:
- twierdzę Gori,
- twierdzę Gonio wzniesioną przez Justyniana I, z piękną kapliczką w ruinach twierdzy,
- ruchomy pomnik Ali i Nino, wspaniale nawiązujący do historii,
- Park Narodowy Mitrala: przepiękny, gęsty gruziński las i malownicze widoki zamglonych gór,
- batumskie Muzeum Archeologiczne, posiadające wystawę złożoną ze złotych skarbów starożytnych,
- stadion Dinamo Batumi, dopiero co wyremontowany (największe wrażenie robi to, że murawa jest tam naturalna).

A tak Bartek wspomina swoją gruzińską przygodę:

W styczniu księgozbiór naszej biblioteki został uzupełniony o kilkadziesiąt pozycji. Wśród nowych książek z pewnością znajdziecie coś dla siebie. Dziękuję wszystkim za ciekawe rekomendacje i pomoc w wyborze nowości. Szczegółowy wykaz znajdziesz tutaj:
 https://lo2.swidnica.pl/index.php/biblioteka2/96-nowosci?layout=

Zapraszam wszystkich do biblioteki.

26 listopada 2021 r. napisaliśmy ogólnoszkolne XXIX DYKTANDO, które corocznie przygotowuje i przeprowadza biblioteka szkolna. W auli szkolnej do zmagań ortograficznych zasiadło 45 uczniów.

MISTRZEM ORTOGRAFII II LO w roku szkolnym 2021/2022
                                       został

Igor Ryglowski z kl. III D

II m. zajęła Martyna Pożoga z kl. III D

III m. przypadło Hubertowi Gościmskiemu  z kl. III D

wyróżnienie otrzymała  Maria Krajewska  z kl. III B

GRATULUJEMY!

Od 1 grudnia 2021 r. zapraszamy do zapoznania się wystawą poświęconą życiu i twórczości Cypriana Kamila Norwida. Ekspozycja opracowana została przez p. Katarzynę Poznańską z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy. Powstała z okazji 130-tej rocznicy śmierci twórcy, który jest patronem świdnickiej biblioteki.

W naszej szkole znalazła się w związku z trwającym Rokiem Norwidowskim, ustanowionym przez Sejm RP w uznaniu zasług dla polskiej sztuki, dla polskiego życia umysłowego i polskiej kultury, w dwustulecie urodzin wielkiego poety.

15 listopada w czytelni szkolnej odbyło się coroczne spotkanie z panem Piotrem Snopczyńskim, himalaistą i instruktorem ratownictwa górskiego. Pan Piotr opowiedział nam o swojej pasji i zamiłowaniu do wspinaczki górskiej, ilustrując swoją wypowiedź interesującymi filmami, które prezentowały wyprawy wysokogórskie oraz zjazdy Jędrka Bargiela z K2 czy Broad Peak. Zachęcał nas do odłożenia telefonów, komputerów i do aktywnego, zdrowego spędzania czasu. Pan Snopczyński zaprosił wszystkich na liczne spotkania z ludźmi gór w ramach XXV edycji świdnickich Dni Gór, które odbywają się w naszym mieście w dniach 15-20 listopada. My również zapraszamy!

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w środę, 20 października 2021 r., odbył się w czytelni szkolnej X Konkurs na prezentację książki, który co roku przebiega w II LO pod hasłem: Książka daje nam tym więcej - im więcej od niej wziąć chcemy. Do prezentacji zgłosiło się dziewięcioro uczniów:

12 października 2021 r. w ramach Festiwalu Cztery Żywioły Słowa w czytelni szkolnej odbyła się prelekcja pana Krzysztofa Frączka pt. Fantastyczny Ocean Lema.
Prowadzący wprowadził słuchaczy w świat twórczości Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy science-fiction, którego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej literatury. A temat spotkania miał związek z trwającym obecnie Rokiem Lema ustanowionym przez Sejm RP w setną rocznicą urodzin pisarza.

Informujemy, że biblioteka szkolna II LO przystąpiła do Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica.
Jest to międzybiblioteczna wypożyczalnia książek i czasopism naukowych udostępnianych przez Bibliotekę Narodową.

Korzystanie z tego rodzaju narzędzia umożliwia:

  • Dostęp do literatury naukowej i popularnonaukowej (książek i artykułów z czasopism),
  • Przeszukiwanie ponad trzymilionowego, wielodziedzinowego zasobu (również tego objętego ochroną prawa autorskiego),
  • Rezerwację obiektów i tworzenie do nich notatek.

Usługa jest całkowicie bezpłatna i dostępna na terminalu w czytelni szkolnej.
Przygotowujesz się do olimpiady albo konkursu – przyjdź do biblioteki i skorzystaj z terminala.
Poszukujesz literatury na konkretny temat – tu ją znajdziesz.
Szczegółowe informacje uzyskasz w bibliotece szkolnej. 
Zapoznaj się również z zasadami korzystania z cyfrowej wypożyczalni: Podręcznik czytelnika CWPN Academica 

Zapraszamy.