jFontSize
A- A A+

W styczniu księgozbiór naszej biblioteki został uzupełniony o kilkadziesiąt pozycji. Wśród nowych książek z pewnością znajdziecie coś dla siebie. Dziękuję wszystkim za ciekawe rekomendacje i pomoc w wyborze nowości. Szczegółowy wykaz znajdziesz tutaj:
 https://lo2.swidnica.pl/index.php/biblioteka2/96-nowosci?layout=

Zapraszam wszystkich do biblioteki.

26 listopada 2021 r. napisaliśmy ogólnoszkolne XXIX DYKTANDO, które corocznie przygotowuje i przeprowadza biblioteka szkolna. W auli szkolnej do zmagań ortograficznych zasiadło 45 uczniów.

MISTRZEM ORTOGRAFII II LO w roku szkolnym 2021/2022
                                       został

Igor Ryglowski z kl. III D

II m. zajęła Martyna Pożoga z kl. III D

III m. przypadło Hubertowi Gościmskiemu  z kl. III D

wyróżnienie otrzymała  Maria Krajewska  z kl. III B

GRATULUJEMY!

Od 1 grudnia 2021 r. zapraszamy do zapoznania się wystawą poświęconą życiu i twórczości Cypriana Kamila Norwida. Ekspozycja opracowana została przez p. Katarzynę Poznańską z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy. Powstała z okazji 130-tej rocznicy śmierci twórcy, który jest patronem świdnickiej biblioteki.

W naszej szkole znalazła się w związku z trwającym Rokiem Norwidowskim, ustanowionym przez Sejm RP w uznaniu zasług dla polskiej sztuki, dla polskiego życia umysłowego i polskiej kultury, w dwustulecie urodzin wielkiego poety.

15 listopada w czytelni szkolnej odbyło się coroczne spotkanie z panem Piotrem Snopczyńskim, himalaistą i instruktorem ratownictwa górskiego. Pan Piotr opowiedział nam o swojej pasji i zamiłowaniu do wspinaczki górskiej, ilustrując swoją wypowiedź interesującymi filmami, które prezentowały wyprawy wysokogórskie oraz zjazdy Jędrka Bargiela z K2 czy Broad Peak. Zachęcał nas do odłożenia telefonów, komputerów i do aktywnego, zdrowego spędzania czasu. Pan Snopczyński zaprosił wszystkich na liczne spotkania z ludźmi gór w ramach XXV edycji świdnickich Dni Gór, które odbywają się w naszym mieście w dniach 15-20 listopada. My również zapraszamy!

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w środę, 20 października 2021 r., odbył się w czytelni szkolnej X Konkurs na prezentację książki, który co roku przebiega w II LO pod hasłem: Książka daje nam tym więcej - im więcej od niej wziąć chcemy. Do prezentacji zgłosiło się dziewięcioro uczniów:

12 października 2021 r. w ramach Festiwalu Cztery Żywioły Słowa w czytelni szkolnej odbyła się prelekcja pana Krzysztofa Frączka pt. Fantastyczny Ocean Lema.
Prowadzący wprowadził słuchaczy w świat twórczości Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy science-fiction, którego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej literatury. A temat spotkania miał związek z trwającym obecnie Rokiem Lema ustanowionym przez Sejm RP w setną rocznicą urodzin pisarza.

Informujemy, że biblioteka szkolna II LO przystąpiła do Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica.
Jest to międzybiblioteczna wypożyczalnia książek i czasopism naukowych udostępnianych przez Bibliotekę Narodową.

Korzystanie z tego rodzaju narzędzia umożliwia:

  • Dostęp do literatury naukowej i popularnonaukowej (książek i artykułów z czasopism),
  • Przeszukiwanie ponad trzymilionowego, wielodziedzinowego zasobu (również tego objętego ochroną prawa autorskiego),
  • Rezerwację obiektów i tworzenie do nich notatek.

Usługa jest całkowicie bezpłatna i dostępna na terminalu w czytelni szkolnej.
Przygotowujesz się do olimpiady albo konkursu – przyjdź do biblioteki i skorzystaj z terminala.
Poszukujesz literatury na konkretny temat – tu ją znajdziesz.
Szczegółowe informacje uzyskasz w bibliotece szkolnej. 
Zapoznaj się również z zasadami korzystania z cyfrowej wypożyczalni: Podręcznik czytelnika CWPN Academica 

Zapraszamy. 

Pamięć o polskich poetach pozostaje wśród nas razem z refleksją o owocach ich pisarskiej pracy. Szczególnie wspominamy, a zarazem celebrujemy ich wybitność w ramach okazji takich jak tegoroczna, setna rocznica urodzin Tadeusza Różewicza. Dzięki klasie 3Bg, która zorganizowała żywą lekcję o tym poecie, mogliśmy przenieść się w istną podróż po całości biografii Różewicza - od młodości, przez doświadczenie II wojny światowej, które stało się osią jego poetyckiej twórczości, po stworzenie zupełnie nowej, autobiograficznej koncepcji teatru w dramacie.
Charakteryzacje uczniów 3Bg skierowały wyobraźnię publiki wprost do XX wieku, przez co klimat prezentacji pozwolił doskonale zrozumieć nietuzinkową sylwetkę Tadeusza Różewicza oraz jego owocną w dzieła historię. Lekcję ubarwiła niecodzienna anegdota prof. Marioli Mackiewicz, opiekunki klasy.

„Właściwie powinno się wymawiać tylko niezbędną ilość słów”
Tadeusz Różewicz, Nowa szkoła filozoficzna

Rok 2021 został ogłoszony Rokiem Tadeusza Różewicza. W tym roku bowiem – 9 października – obchodzimy setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza.
Poety, dramatopisarza, prozaika, scenarzysty filmowego. Jednego z najwszechstronniejszych i najbardziej twórczych kontynuatorów europejskiej awangardy literackiej, twórcy własnej poetyki, inicjatora teatru absurdu. Laureata wielu wyróżnień literackich, m.in. Nagrody Literackiej Nike (za tom Matka odchodzi), Europejskiej Nagrody Literackiej, wielokrotnie wymienianego jako kandydat do Nagrody Nobla. Podczas wojny walczącego w oddziałach leśnych Armii Krajowej, odznaczonego Krzyżem Armii Krajowej i Medalem Wojska Polskiego.  Doktora honoris causa wielu polskich uczelni. Najchętniej tłumaczonego polskiego poetę (jego utwory zostały przełożone na ponad 50 języków).