jFontSize
A- A A+

Kwiecień to m.in. miesiąc pamięci o polskich zesłańcach na Sybir i do Kazachstanu. Aby wspomnieć te wydarzenia już po raz 6. w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu odbył się Dolnośląski Konkurs Recytatorski Poezji Sybirackiej „Wiersze ojców naszych” - pod honorowym patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Wzięło w nim udział ponad 30. uczniów z dolnośląskich szkół, a wszystkie wystąpienia były na wysokim poziomie. Tym bardziej miło nam poinformować, że uczeń kl. Ia - Maciej Buchman otrzymał wyróżnienie za recytację wiersza “Cieniom poległych” nieznanego autora. Ponadto Maciej miał okazję zwiedzić w „Zajezdni” wystawę „Wrocław 1939-2016”, i zapoznać się z ciekawą historią stolicy Dolnego Śląska. Maćka do konkursu przygotowała Pani Renata Duda, która była również opiekunką w trakcie konkursu jak i nieocenioną pomocą.

Miło nam poinformować, że Nina Jarosz, Hubert Gościmski i Samuel Zinkiewicz (wszyscy z klasy 4D) zakwalifikowali się do II etapu LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.
Zadaniem, z jakim musieli zmierzyć się uczniowie, było przygotowanie pracy badawczej na jeden z wybranych tematów. Nina skupiła się na motywie domu w literaturze renesansu i baroku, zwracając również uwagę na ewolucję tego motywu na przestrzeni późniejszych epok. Natomiast chłopcy wzięli na warsztat temat dotyczący przyszłości literatury – Samuel rozważał potencjał książki elektronicznej na rynku literackim, pochylając się też nad kwestią praw autorskich i niezależną literaturą internetową; Hubertowi zaś zależało na wyeksponowaniu zalet książek, które stanowią o ich sile w starciu z nowymi technologiami. Wszystkie prace zostały bardzo dobrze przyjęte przez jury, co zapewniło naszym uczniom awans do etapu okręgowego, który odbędzie się 11 lutego we Wrocławiu. Gratulujemy i trzymamy mocno kciuki.
Opiekunką uczniów jest p. prof. Anna Krysiak.

W dniu 14 listopada 2022r. została przeprowadzona Ogólnopolska Olimpiada Mitologiczna, której celem była popularyzacja i poszerzenie wiedzy na temat wierzeń religijnych starożytnej Grecji i Rzymu. W olimpiadzie wzięło udział 4008 uczniów z całej Polski. Do poziomu 3 (klasy I-IV liceum ogólnokształcącego) przystąpiło 730 uczniów. 
Z przyjemnością  zatem informujemy o sukcesie uczniów naszej szkoły. 

Tytuł laureata otrzymał Szymon Huzar z kl. I e - 10 miejsce w Polsce.
Natalia Wójs z kl. III d - 11 miejsce w Polsce,
Emilia Szymczak z kl. I a - 13 miejsce w Polsce.

Serdecznie gratulujemy sukcesu uczniom i opiekunom laureatów - p. Dorocie Grzeszczuk i p. Renacie Dudzie.

Zakończyła się 7. edycja konkursu Świdnickich Recenzji Muzycznych (http://sok.com.pl/recenzje/). Poznaliśmy 10 najlepszych tekstów, które oceniało jury w składzie: Anna Rudnicka (dyrektorka ŚOK), Artur Rawicz (dziennikarz muzyczny), Bartosz Łabuda (organizacja wydarzeń ŚOK).

Wśród nagrodzonych tekstów znalazła się recenzja płyty „To wszystko kiedyś minie” zespołu Wczasy, której autorką jest Martyna Czerniec z klasy III Bg.
Zachęcamy do zapoznania się z jej tekstem dostępnym na stronie:  https://sok.com.pl/recenzje/wczasy-to-wszystko-kiedys-minie/
Martynko, serdecznie gratulujemy!

 

Z przyjemnością informujemy, że Nina Jarosz i Hubert Gościmski z klasy 3D, zakwalifikowali się do drugiego etapu LII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Zawody szkole polegały na przygotowaniu pracy pisemnej w formie rozprawki na jeden z wybranych tematów. Nina przyglądała się nawiązaniom do twórczości Jana Kochanowskiego w poezji polskiej, w swojej pracy odwołała się m. in. do wierszy Leopolda Staffa, Juliusza Słowackiego i Juliana Przybosia. Natomiast Hubert skupił się na powieści Jacka Dukaja „Imperium chmur”, w której doszukiwał się nawiązań do „Lalki” Bolesława Prusa.
Etap okręgowy olimpiady odbędzie się 12 lutego we Wrocławiu. Opiekunem uczniów jest p. prof. Elżbieta Badzioch-Zarzycka.

 

„Niezwykłym i nie leda piórem opatrzony…” - pisał Jan Kochanowski w „Pieśni XXIV”. Tak też może powiedzieć o sobie uczeń kl. II b (po szkole podstawowej) Jakub Zakrawacz, który otrzymał wyróżnienie w XXII Powiatowym Konkursie Literackim „Lir rodzaj różny…”. Teksty Jakuba doceniono w kategorii „Na Granicy Słowa, Dźwięku i Rytmu”. Jan Kochanowski w przywołanej pieśni zwracał się do swego protektora Piotra Myszkowskiego i zapewniał, że „nie wszystek umrze”. Jakub też miał swego „mecenasa” – panią Renatę Dudę, która wsparła go materialnie (dobrą oceną) i duchowo. Brawo!
Teraz czekamy na tomik z nagrodzonymi utworami.

 

Z wielką radością przyjęliśmy w czasie ferii wiadomość, że pisemna praca przygotowawcza na tegoroczną LI Olimpiadę Literatury i Języka Polskiego uzyskała wysoką punktację i tym samym Martyna Czerniec z kl. 2bg ma przepustkę do udziału w zawodach drugiego stopnia, czyli okręgowych.

Uczennica klasy biologiczno—chemicznej zainteresowała się w czasach pandemii i zdalnego nauczania ciekawym zjawiskiem, czyli … koronawirusem. I nie medycznymi czy sanitarnymi aspektami zakażeń wirusem zajmowała się autorka pracy, lecz podjęła się wnikliwego zbadania, jak koronawirus wpłynął na tworzenie się nowej leksyki czy ciekawej, oryginalnej frazeologii.

Martyna Czerniec z kl. 1b i Antoni Wojtasik z kl. 3a zostali nagrodzeni w XXI Powiatowym Konkursie Literackim Lir… rodzaj różny, organizowanym corocznie  przez III LO w Świdnicy. Martyna zajęła I miejsce w kategorii POEZJA, a Antoni otrzymał wyróżnienie w kategorii PROZA. Jury dostrzegło talenty naszych młodych literatów, których utwory: Bursztyn-utopia i Szybkości (wiersze Martyny) oraz Test Turinga (opowiadanie Antoniego) znalazły się w specjalnie wydrukowanym zbiorku.

Opiekunkami uczniów były: p. Mariola Mackiewicz i p. Renata Duda.

Gratulujemy!

IMG_7488.jpgIMG_7489.jpg

Martyna Czerniec z kl.Ibg uwielbia tworzyć nowe teksty i pragnie ciągle doskonalić swój warsztat pisarski, bo posługiwanie się słowem to jej domena. Uczennica klasy  biologiczno-chemicznej bez pisania żyć nie może, toteż nieustannie rozgląda się za konkursami, a przy tym wciąż szuka okazji, by móc się wypisać. Nawet tam, gdzie regulaminowo pisać jej nie pozwalają, dobija się o swoje prawa, aby zmierzyć się pisarsko z innymi. Dlatego do udziału we wrocławskim Międzyszkolnym Konkursie na Esej organizowanym przez IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego stanęła także, na przekór wszystkiemu, uczennica świdnickiego Banacha – Martyna, która winna nosić przydomek Szalejąca ze Słowami. Jury składające się z uniwersyteckich badaczy języka oraz polonistów nagrodziło jej esej wysokim III miejscem. Konkursowy problem podróży, jako doświadczenia obarczonego ryzykiem, a zarazem dającego niezwykłe perspektywy okazał się być tematem stworzonym „na miarę” wyobraźni i umiejętności pisarskich naszej Martyny. Autorka, jak zwykle, podeszła do tematu lekko, zwiewnie i niekonwencjonalnie, co dało jej przepustkę do wejścia na eseistyczne podium. Cieszymy się ogromnie z sukcesu Martyny, życzymy jej wielu sukcesów, weny i czekamy na czas, gdy będzie możliwe odebranie nagrody przyznanej w tym prestiżowym konkursie.

                           O czym zawiadamia polonistka Martyny – Mariola Mackiewicz

W kończącym się tygodniu na lekcjach języka polskiego w dniu 3 kwietnia 2020 roku grupy utworzone w kl.2a przedstawiały realizację swoich pomysłów dotyczących konfrontacji sąsiadujących ze sobą dwóch epok literackich, czyli romantyzmu i pozytywizmu. I okazało się, że także tym razem uczniowie z ambitnej i twórczej kl.2a potrafią zaskoczyć talentami, które ujawniły się przy okazji zadań związanych ze zdalnym nauczaniem. Agnieszka Balant, przewodząca zespołowi „ROMANTYCZNE POZYTYWISTKI”, wzbogaciła perfekcyjną prezentację o epokach własnymi rysunkami, Kacper Sroka, lider „ HUSARII Z MYSŁAKOWA I NIE TYLKO” przeprowadził online mrożącą krew w żyłach rozprawę sądową, a na wokandzie był spór: romantycy kontra pozytywiści. Zaś uzdolnione wokalnie „ STRASZNE WIRTUOZKI” wyśpiewały ułożoną przez siebie pieśń o cechach obu epok. Ekipa „ Pozytywistyczni romantycy” dała niezwykłe wręcz show, które poprowadził podobno nasz ulubiony prezenter Bartosz Piwowarczyk. Przy czym okazało się też, że Konrad Kuśmierczyk jest stworzony do roli Kordiana, a Dawid Rurzyński jako żywo przypomina Juliusza Słowackiego. Ich dynamiczny filmik obfitował w sensacje i nieprzewidziane zwroty akcji.