jFontSize
A- A A+

„Niezwykłym i nie leda piórem opatrzony…” - pisał Jan Kochanowski w „Pieśni XXIV”. Tak też może powiedzieć o sobie uczeń kl. II b (po szkole podstawowej) Jakub Zakrawacz, który otrzymał wyróżnienie w XXII Powiatowym Konkursie Literackim „Lir rodzaj różny…”. Teksty Jakuba doceniono w kategorii „Na Granicy Słowa, Dźwięku i Rytmu”. Jan Kochanowski w przywołanej pieśni zwracał się do swego protektora Piotra Myszkowskiego i zapewniał, że „nie wszystek umrze”. Jakub też miał swego „mecenasa” – panią Renatę Dudę, która wsparła go materialnie (dobrą oceną) i duchowo. Brawo!
Teraz czekamy na tomik z nagrodzonymi utworami.

 

Z wielką radością przyjęliśmy w czasie ferii wiadomość, że pisemna praca przygotowawcza na tegoroczną LI Olimpiadę Literatury i Języka Polskiego uzyskała wysoką punktację i tym samym Martyna Czerniec z kl. 2bg ma przepustkę do udziału w zawodach drugiego stopnia, czyli okręgowych.

Uczennica klasy biologiczno—chemicznej zainteresowała się w czasach pandemii i zdalnego nauczania ciekawym zjawiskiem, czyli … koronawirusem. I nie medycznymi czy sanitarnymi aspektami zakażeń wirusem zajmowała się autorka pracy, lecz podjęła się wnikliwego zbadania, jak koronawirus wpłynął na tworzenie się nowej leksyki czy ciekawej, oryginalnej frazeologii.

Martyna Czerniec z kl. 1b i Antoni Wojtasik z kl. 3a zostali nagrodzeni w XXI Powiatowym Konkursie Literackim Lir… rodzaj różny, organizowanym corocznie  przez III LO w Świdnicy. Martyna zajęła I miejsce w kategorii POEZJA, a Antoni otrzymał wyróżnienie w kategorii PROZA. Jury dostrzegło talenty naszych młodych literatów, których utwory: Bursztyn-utopia i Szybkości (wiersze Martyny) oraz Test Turinga (opowiadanie Antoniego) znalazły się w specjalnie wydrukowanym zbiorku.

Opiekunkami uczniów były: p. Mariola Mackiewicz i p. Renata Duda.

Gratulujemy!

IMG_7488.jpgIMG_7489.jpg

Martyna Czerniec z kl.Ibg uwielbia tworzyć nowe teksty i pragnie ciągle doskonalić swój warsztat pisarski, bo posługiwanie się słowem to jej domena. Uczennica klasy  biologiczno-chemicznej bez pisania żyć nie może, toteż nieustannie rozgląda się za konkursami, a przy tym wciąż szuka okazji, by móc się wypisać. Nawet tam, gdzie regulaminowo pisać jej nie pozwalają, dobija się o swoje prawa, aby zmierzyć się pisarsko z innymi. Dlatego do udziału we wrocławskim Międzyszkolnym Konkursie na Esej organizowanym przez IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego stanęła także, na przekór wszystkiemu, uczennica świdnickiego Banacha – Martyna, która winna nosić przydomek Szalejąca ze Słowami. Jury składające się z uniwersyteckich badaczy języka oraz polonistów nagrodziło jej esej wysokim III miejscem. Konkursowy problem podróży, jako doświadczenia obarczonego ryzykiem, a zarazem dającego niezwykłe perspektywy okazał się być tematem stworzonym „na miarę” wyobraźni i umiejętności pisarskich naszej Martyny. Autorka, jak zwykle, podeszła do tematu lekko, zwiewnie i niekonwencjonalnie, co dało jej przepustkę do wejścia na eseistyczne podium. Cieszymy się ogromnie z sukcesu Martyny, życzymy jej wielu sukcesów, weny i czekamy na czas, gdy będzie możliwe odebranie nagrody przyznanej w tym prestiżowym konkursie.

                           O czym zawiadamia polonistka Martyny – Mariola Mackiewicz

W kończącym się tygodniu na lekcjach języka polskiego w dniu 3 kwietnia 2020 roku grupy utworzone w kl.2a przedstawiały realizację swoich pomysłów dotyczących konfrontacji sąsiadujących ze sobą dwóch epok literackich, czyli romantyzmu i pozytywizmu. I okazało się, że także tym razem uczniowie z ambitnej i twórczej kl.2a potrafią zaskoczyć talentami, które ujawniły się przy okazji zadań związanych ze zdalnym nauczaniem. Agnieszka Balant, przewodząca zespołowi „ROMANTYCZNE POZYTYWISTKI”, wzbogaciła perfekcyjną prezentację o epokach własnymi rysunkami, Kacper Sroka, lider „ HUSARII Z MYSŁAKOWA I NIE TYLKO” przeprowadził online mrożącą krew w żyłach rozprawę sądową, a na wokandzie był spór: romantycy kontra pozytywiści. Zaś uzdolnione wokalnie „ STRASZNE WIRTUOZKI” wyśpiewały ułożoną przez siebie pieśń o cechach obu epok. Ekipa „ Pozytywistyczni romantycy” dała niezwykłe wręcz show, które poprowadził podobno nasz ulubiony prezenter Bartosz Piwowarczyk. Przy czym okazało się też, że Konrad Kuśmierczyk jest stworzony do roli Kordiana, a Dawid Rurzyński jako żywo przypomina Juliusza Słowackiego. Ich dynamiczny filmik obfitował w sensacje i nieprzewidziane zwroty akcji.

Pod wpływem otaczającej nas rzeczywistości,w ramach zajęć z języka polskiego, uczniowie i nauczyciele zwarli szyki,by realizować zadania domowe i lekcyjne wg metody projektu. Oto kilka przykładów,jak można podejść do tematu :" Jak rodzą się zbrodniarze?"w odniesieniu do "Makbeta" i innych tekstów kultury.Grupy z klas Ia i Ibg wykazały się kreatywnością, poczuciem humoru,talentami w różnych dziedzinach i zintegrowały się ze sobą we wspólnym działaniu.Powstały filmiki,inscenizacje,seanse terapeutyczne, teksty piosenek,które w oryginalny sposób interpretują ważne zagadnienie.Omawianie projektów na skypie dostarczyło nam wielu emocji i wzruszeń...

Zuzanna Czernicka z kl. 2c została wyróżniona w XIII DOLNOŚLĄSKIM PRZEGLĄDZIE TWÓRCZOŚCI LITERACKIEJ DZIECI I MŁODZIEŻY „NAPRAWDĘ JAKI JESTEM NIE WIE NIKT…”. W konkursie wzięło udział 133 uczestników w trzech kategoriach (szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne).

W miniony piątek odbyła się uroczystość wręczenia nagród w Lubinie.

Opiekunką uczennicy jest p. prof. Mariola Mackiewicz.

Gratulujemy!

- Zagrać w sztuce teatralnej z grupą? Jest na to gotowa. Zawsze i wszędzie.

- Recytować takie czy inne teksty? Uwielbia. I sama wyszukuje sobie utwory, by je prezentować.

- Olimpiada języka polskiego? Czemu nie. Pracę o mrówkach napisała z polotem.

- Monodram ? A jakże, to świetny sprawdzian umiejętności podawania tekstu widzom.

- Wywiady z aktorami? Prowadzi je z wdziękiem i jest do nich świetnie przygotowana.

- Napisać dramat? Tak!!! I takie wyzwania podejmuje.

Te słowa Hugona Steinhausa stanowią myśl przewodnią XXII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Imprezą wiodącą święta nauki jest Debata Oksfordzka, w której biorą udział dwie szkoły z terenu województwa. W tym roku zaszczyt ten przypadł drużynie z naszego liceum oraz uczniom IX LO z Wrocławia. Kinga Kępa (kl. 3a), Grzegorz Kaczmarek (kl. 3a) i Maciej Michalak (kl. 3c) bronili tezy: ,,We współczesnym świecie matematyka jest najważniejszą z nauk”. Uczniowie ,,Banacha” zaprezentowali wysoki poziom merytoryczny i erystyczny.

Martyna Jończyk z kl. I cg została laureatką XXIII Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej „Lipa 2019” pod patronatem Prezydenta Miasta Bielska Białej. Podczas uroczystego Finału, który jest przewidziany na 18 października, nasza humanistka weźmie udział w warsztatach pisarskich (prowadzonych m.in. przez poetę Tomasza Jastruna), w panelu dyskusyjnym pt. „Czym jest dzisiaj literatura dla młodych ludzi?” oraz w koncercie Czesława Mozila. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.