Mateusz Drąg (klasa II matematyczno-fizyczna) i Maksymilian Zabijak (klasa III biologiczno-chemiczna) zakończyli tegoroczną przygodę z chemicznymi olimpijskimi zmaganiami. Obaj brali udział w II etapie okręgowym olimpiady, zarówno w części teoretycznej jak i laboratoryjnej. Podczas uroczystej gali z okazji zakończenia okręgowych etapów wręczono im nagrody i podziękowania.

Komitet Główny Olimpiady Chemicznej ogłosił wyniki etapu okręgowego LXV Olimpiady Chemicznej. Z przyjemnością informujemy, że do kolejnego etapu dostało się dwóch uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha: Mateusz Drąg (kl. II A) oraz Maksymilian Zabijak (kl. III B). W zawodach okręgowych brał również udział Grzegorz Kaczmarek (kl. II A), któremu zabrakło kilku punktów, aby zakwalifikować się dalej. Zawody odbyły się w listopadzie na Uniwersytecie Wrocławskim.

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha w Świdnicy po raz kolejny wzięli udział w Dolnośląskim Konkursie Drużynowym z Chemii organizowanym przez Wydział Chemiczny Politechniki Wrocławskiej. To już ósma edycja, pięciokrotnie do tej pory zajmowaliśmy miejsce na podium. Tym razem nasza drużyna wykazała się ogromną wiedzą z zakresu chemii i w klasyfikacji ogólnej po drugim etapie wyprzedziła wszystkie zespoły zajmując I miejsce.

W sobotę zakończyły się dwudniowe zawody II etapu okręgowego LXIV Olimpiady Chemicznej. Z okręgu wrocławskiego (Dolny Śląsk i województwo opolskie) wzięło udział 39 najlepszych uczniów z chemii. Wśród nich znalazł się pierwszoklasista z II LO - Mateusz Drąg. W pierwszym dniu olimpiady uczestnicy olimpiady rozwiązywali zadania pisemne, w drugim dniu odbyły się zawody laboratoryjne.

Mateusz Drąg z klasy I a zakwalifikował się do II etapu okręgowego LXIV Olimpiady Chemicznej. Jako jeden z dwóch uczniów klas pierwszych dolnośląskich szkół znalazł się wśród najlepszych 30 uczniów naszego okręgu (Dolny Śląsk i województwo opolskie). W I etapie okręgowym naszą szkołę (i jednocześnie powiat) reprezentowali Maksymilian Zabijak i Patryk Sajkiewicz.

8 kwietnia w Policealnej Szkole Farmaceutycznej w Świdnicy odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy o Życiu i Dokonaniach Naukowych Marii Skłodowskiej-Curie (z okazji 150. rocznicy jej urodzin). Patronat nad przedsięwzięciem objął Starosta Świdnicki – Piotr Fedorowicz. Zadania konkursowe wiązały się z biografią noblistki oraz z zagadnieniami dotyczącymi promieniotwórczości, np. ze strukturą atomu, z izotopami pierwiastków i reakcją jądrową.

W VI Dolnośląskim Konkursie Drużynowym z Chemii organizowanym przez Politechnikę Wrocławską po raz kolejny uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy znaleźli się wśród najlepszych zespołów naszego województwa. Zajęli drugie miejsce nieznacznie ustępując zespołowi XIV LO z Wrocławia. II LO reprezentowali uczniowie klas trzecich Szymon Józwicki i Antoni Nowak. Zdecydowanie pokonali 21 zespołów z Dolnego Śląska. W konkursie należało wykazać się znajomością chemii na poziomie maturalnym ale i również umiejętnością logicznego myślenia i kojarzenia faktów. Nagrody (dyski zewnętrzne, szkło laboratoryjne i inne upominki) wręczyli prof. dr hab. inż. Andrzej Ożyhar; Dziekan Wydziału Chemii oraz dr hab. inż. Elżbieta Wojaczyńska; organizator konkursu. Warto dodać, że w sześciu edycjach konkursu uczniowie II LO pięciokrotnie plasowali się na medalowej pozycji. Opiekunowie zawodników - Katarzyna Mamica-Pasternak i Jacek Iwancz.

W V Dolnośląskim Konkursie Drużynowym z Chemii organizowanym przez Politechnikę Wrocławską po raz kolejny uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy znaleźli się wśród najlepszych trzech zespołów naszego województwa.
II LO reprezentowali Sara Borkowska z klasy III b oraz Szymon Józwicki z klasy II b. W konkursie należy wykazać się znajomością chemii na poziomie maturalnym. Ale równie ważna umiejętność logicznego myślenia oraz podziału pracy w drużynie. Zawody wygrał w tym roku zespół XIV LO z Wrocławia.

Opiekunowie zawodników - Katarzyna Mamica-Pasternak i Jacek Iwancz.

W IV edycji Dolnośląskiego Konkursu Drużynowego z Chemii, organizowanego przez Politechnikę Wrocławską, ponownie wśród najlepszych znaleźli się uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Drużyna w składzie: Sławomir Czerniak i Krzysztof Kowalski zajęli drugie miejsce na Dolnym Śląsku ulegając nieznacznie zespołowi XIV LO we Wrocławiu.

Michał Gajecki z klasy III b wziął udział w II etapie okręgowym jubileuszowej LX Olimpiady Chemicznej. Do tego etapu zakwalifikowało się 20 najlepszych uczniów z Dolnego Śląska. Zawody odbywały się na Uniwersytecie Wrocławskim (część teoretyczna) oraz Politechnice Wrocławskiej (część laboratoryjna oraz uroczyste zakończenie). Za awans do etapu II Och. Michał odebrał nagrody z rąk pani prof. dr hab. Anny Trzeciak - Dziekana Wydziału Chemii UWr. Wyniki II etapu zostaną ogłoszone za około dwa tygodnie.