W sobotę zakończyły się dwudniowe zawody II etapu okręgowego LXIV Olimpiady Chemicznej. Z okręgu wrocławskiego (Dolny Śląsk i województwo opolskie) wzięło udział 39 najlepszych uczniów z chemii. Wśród nich znalazł się pierwszoklasista z II LO - Mateusz Drąg. W pierwszym dniu olimpiady uczestnicy olimpiady rozwiązywali zadania pisemne, w drugim dniu odbyły się zawody laboratoryjne.

Mateusz Drąg z klasy I a zakwalifikował się do II etapu okręgowego LXIV Olimpiady Chemicznej. Jako jeden z dwóch uczniów klas pierwszych dolnośląskich szkół znalazł się wśród najlepszych 30 uczniów naszego okręgu (Dolny Śląsk i województwo opolskie). W I etapie okręgowym naszą szkołę (i jednocześnie powiat) reprezentowali Maksymilian Zabijak i Patryk Sajkiewicz.

8 kwietnia w Policealnej Szkole Farmaceutycznej w Świdnicy odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy o Życiu i Dokonaniach Naukowych Marii Skłodowskiej-Curie (z okazji 150. rocznicy jej urodzin). Patronat nad przedsięwzięciem objął Starosta Świdnicki – Piotr Fedorowicz. Zadania konkursowe wiązały się z biografią noblistki oraz z zagadnieniami dotyczącymi promieniotwórczości, np. ze strukturą atomu, z izotopami pierwiastków i reakcją jądrową.

W VI Dolnośląskim Konkursie Drużynowym z Chemii organizowanym przez Politechnikę Wrocławską po raz kolejny uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy znaleźli się wśród najlepszych zespołów naszego województwa. Zajęli drugie miejsce nieznacznie ustępując zespołowi XIV LO z Wrocławia. II LO reprezentowali uczniowie klas trzecich Szymon Józwicki i Antoni Nowak. Zdecydowanie pokonali 21 zespołów z Dolnego Śląska. W konkursie należało wykazać się znajomością chemii na poziomie maturalnym ale i również umiejętnością logicznego myślenia i kojarzenia faktów. Nagrody (dyski zewnętrzne, szkło laboratoryjne i inne upominki) wręczyli prof. dr hab. inż. Andrzej Ożyhar; Dziekan Wydziału Chemii oraz dr hab. inż. Elżbieta Wojaczyńska; organizator konkursu. Warto dodać, że w sześciu edycjach konkursu uczniowie II LO pięciokrotnie plasowali się na medalowej pozycji. Opiekunowie zawodników - Katarzyna Mamica-Pasternak i Jacek Iwancz.

W V Dolnośląskim Konkursie Drużynowym z Chemii organizowanym przez Politechnikę Wrocławską po raz kolejny uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy znaleźli się wśród najlepszych trzech zespołów naszego województwa.
II LO reprezentowali Sara Borkowska z klasy III b oraz Szymon Józwicki z klasy II b. W konkursie należy wykazać się znajomością chemii na poziomie maturalnym. Ale równie ważna umiejętność logicznego myślenia oraz podziału pracy w drużynie. Zawody wygrał w tym roku zespół XIV LO z Wrocławia.

Opiekunowie zawodników - Katarzyna Mamica-Pasternak i Jacek Iwancz.

W IV edycji Dolnośląskiego Konkursu Drużynowego z Chemii, organizowanego przez Politechnikę Wrocławską, ponownie wśród najlepszych znaleźli się uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Drużyna w składzie: Sławomir Czerniak i Krzysztof Kowalski zajęli drugie miejsce na Dolnym Śląsku ulegając nieznacznie zespołowi XIV LO we Wrocławiu.

Michał Gajecki z klasy III b wziął udział w II etapie okręgowym jubileuszowej LX Olimpiady Chemicznej. Do tego etapu zakwalifikowało się 20 najlepszych uczniów z Dolnego Śląska. Zawody odbywały się na Uniwersytecie Wrocławskim (część teoretyczna) oraz Politechnice Wrocławskiej (część laboratoryjna oraz uroczyste zakończenie). Za awans do etapu II Och. Michał odebrał nagrody z rąk pani prof. dr hab. Anny Trzeciak - Dziekana Wydziału Chemii UWr. Wyniki II etapu zostaną ogłoszone za około dwa tygodnie.

Politechnika Wrocławska od trzech lat organizuje Dolnośląski Konkurs Drużynowy z Chemii. 24 września odbyła się we Wrocławiu trzecia edycja tego konkursu i ponownie drużyna II Liceum Ogólnokształcącego ze Świdnicy zajęła miejsce w pierwszej trójce.
Natalia Jabłońska i Michał Gajecki zajęli 3 miejsce w naszym województwie, pokonując ponad 20 drużyn, między innymi zespól z II LO w Wałbrzychu. Zwycięzcą tegorocznej edycji została drużyna XIV LO we Wrocławiu.
Nagrody wręczał Dziekan Wydziału Chemii Politechniki Wrocławskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Trochimczuk

Opiekunem grupy jest Jacek Iwancz.

W środku ferii miały miejsce zmagania uczestników II etapu okręgowego 59 Olimpiady Chemicznej. Wśród najlepszych trzydziestu uczniów dolnoślaskich szkół znalazł się uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy - Maciej Koliński. Zawody II etapu olimpiady trwają dwa dni, pierwszego część teoretyczna na Uniwersytecie Wrocławskim, którą uroczyście otworzył Dr hab. Robert Wieczorek - prodziekan do spraw nauczania. W drugim dniu odbyły się zmagania laboratoryjne w gmachu Wydziału Chemii Politechniki Wrocławskiej. Tam również odbyło się wręczenie nagród i spotkanie uczestników olimpiady oraz opiekunów z władzami obu uczelnii. Wyniki II etapu zostaną podane 22 lutego, wtedy dowiemy się, czy Maciej wystąpi w finale ogólnopolskim.
II Liceum Ogólnokształcące, jako jedyna szkołą naszego powiatu corocznie bierze udział w olimpiadzie chemicznej.

Opiekunami olimpijczyków są Jacek Iwancz i Zofia Jóźwiak.

Miło nam powiadomić, że do I etapu LIX Olimpiady Chemicznej został dopuszczony uczeń naszej szkoły: Maciej Koliński z klasy III c. Zawody odbędą się we Wrocławiu 24 listopada 2012r. w salach audytoryjnych Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, przy ul. F.Joliota-Curie 14.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.