jFontSize
A- A A+

W dniu 22 października 2015 r.w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Dorotą Werner w ramach akcji "Talerz Zdrowia" organizowanej przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy, w którym uczestniczyła klasa 1b. Pani psychoterapeutka rozmawiała z nami na temat zaburzeń odżywiania, czyli bulimii, anoreksji oraz kompulsywnego objadania się. Dowiedzieliśmy się od pani psycholog prowadzącej zajęcia, na czym one polegają i czym są spowodowane.

Sposób prowadzenia wykładu został dobrany odpowiednio do profilu naszej klasy. Po raz pierwszy usłyszałam prawdziwy opis zniszczeń wywołanych różnymi dysfunkcjami,jakie potrafią dotknąć organizmu człowieka. Wcześniej zawsze mówiono mi, że prowadzą one do chorób, a nawet do śmierci. Teraz zamiast wysłuchiwać już dawno znanego mi zdania, usłyszałam,o jakie dokładnie choroby chodzi. Pani Dorota nie ukrywała przed nami nawet trudnych tematów i z chęcią rozwiała nasze wątpliwości. Opowiedziała nam o realnym zagrożeniu, jakie stanowią zaburzenia odżywiania. Dowiedzieliśmy się także o podłożu chorób psychosomatycznych i o tym, jaki wpływ na zdrowie nastolatków mają środowisko i rodzina.

Uważam, że głośne mówienie prawdy na żywy wśród nastolatków temat jest dobrym sposobem na walkę z tymi przypadłościami. Wiele osób obecnie nie jest świadomych zagrożenia i stosuje niezdrowe diety, które w efekcie prowadzą do wyniszczenia organizmu. Mimo że niektóre opisy potrafią człowiekowi zjeżyć włos na głowie, to na pewno zapadają w pamięć i skutecznie odstraszają młodych ludzi przed szkodzeniem samemu sobie.

Lidia Kalandyk z kl.1b