jFontSize
A- A A+

Na lekcji języka polskiego wraz z klasą uczestniczyłem w pasjonującym spotkaniu z przedstawicielami Fundacji Otwartego Muzeum Techniki z Wrocławia. W czasie jednej godziny lekcyjnej prelegenci starali się przybliżyć nam niezwykle cenne zabytki techniki, kultury i architektury, które mamy na wyciągnięcie ręki.

Poznaliśmy ciekawostki dotyczące położonych w bezpośredniej bliskości szkoły elektrowni i gazowni, miejskiej wierzy ciśnień, Świdnickiej Fabryki Urządzeń Przemysłowych, zakładów PAFAL, Świdnickiej Fabryki Wagonów, posiadłości sławnego Czerwonego Barona, powietrznego asa z czasów pierwszej wojny światowej oraz niesłychanie dobrze zachowanej stacji przekaźnikowo-wzmacniakowej, która miała ogromne znaczenie strategicznie w okresie drugiej wojny światowej. Zostały również wspomniane świdnickie spichlerze oraz ruiny świdnickich fortyfikacji. Goście uświadomili nas również, że wymienione zabytki nie są jedynymi w naszej okolicy. Jest ich mnóstwo, wystarczy się rozejrzeć. Przedstawiciel Fundacji przedstawił nam swoje sceptyczne zdanie na temat Złotego Pociągu oraz działań i postawy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Okazuje się, że niespełna sześćdziesięciotysięcznym mieście znajduje się niemal nieprzebrana ilość ciekawych miejsc i fascynujących śladów przeszłości. W Świdnicy i okolicach znaleźć można zabytki z okresu od XVI w., aż do końca drugiej wojny światowej i przyłączenia tutejszych ziem do Polski. Co ciekawe, największa część zabytków istniejących w naszym regionie to pamiątki z czasów, kiedy tereny dzisiejszej Świdnicy należały do Niemiec. Niektóre z nich wciąż mają oryginalne wyposażenie, inne do czasów obecnych zachowały swoją pierwotną rolę. Wykładowcy zwracali naszą uwagę na fakt, iż, niestety, spora część z nich już nie istnieje lub niszczeje w zastraszającym tempie. Powiedzieli również, że pokładają ogromne nadzieje w naszym pokoleniu. Liczą, że w przyszłości zadbamy o lepsze traktowanie lokalnych skarbów.

Celem Fundacji Otwartego Muzeum Techniki jest aktywna ochrona dziedzictwa przemysłowego i technicznego, rozwijanie świadomości uniwersalnych walorów dziedzictwa przemysłowego i technicznego oraz budowa więzi między ludźmi i narodami przez ochronę dzieł cywilizacji technicznej, wspólnych europejskiemu kręgowi kulturowemu. Fundacja jest znana z organizacji licznych konkurów, Sowiogórskiego Festiwalu Techniki oraz organizacji muzeum Odry.

Więcej informacji na temat tych i wielu innych zabytków oraz działań Fundacji można było znaleźć na jej oficjalnej stronie internetowej http://www.fomt.pl. Niestety strona nie działa, pomimo, że domena jest aktywna i wykupiona do września 2017r.. Jako obejście tego problemu wszystkim zainteresowanym proponuję skorzystanie z narzędzia WaybackMachine znajdującego się na stronie https://web.archive.org. Dostępna tam kopia zapasowa umożliwia zapoznanie się ze stanem strony internatowej Fundacji na dzień 11.08.2015r.

Podobne wizyty ciekawych ludzi, którzy chcą dzielić się z nami swoją niezwykle wartościową wiedzą, są dla nas ważne i pożyteczne. Dlatego z niecierpliwością czekamy na kolejną okazję uzupełnienia naszych szkolnych informacji ponadprogramową wiedzą dotyczącą naszego regionu.

Tomasz Szewczyk z klasy IIIA

01.jpg02.jpg03.jpg