jFontSize
A- A A+

22 maja 2014 r. w ramach żywej lekcji języka polskiego klasa IE, z inicjatywy pani prof. Marioli Mackiewicz, zwiedziła jeden z trzech dolnośląskich zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - Kościół Pokoju w Świdnicy.

Na pierwszy rzut oka kościół z murem pruskim sprawia wrażenie niepozornej budowli. Jednak jego barokowe, pełne przepychu wnętrze zachwyciło uczniów. Byli oni pod wrażeniem przede wszystkim bogato zdobionego ołtarza oraz ambony, na której czas kazania wyznaczają cztery klepsydry. Bardzo zdziwił ich fakt, że ten drewniany ewangelicko - augsburski kościół jest wystarczająco przestronny, aby pomieścić 7500 osób. Dzięki temu wielu ludzi może uczestniczyć w koncertach organizowanych tu co roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego. Można wtedy usłyszeć wspaniałe dzieła Bacha, grane na zabytkowych organach przez najwybitniejszych wirtuozów muzyki poważnej. Uczniowie byli zafascynowani także malowidłami i rzeźbami zdobiącymi wnętrze kościoła, a na nurtujące ich pytania odpowiedzi udzieliła pani przewodniczka Lucyna Żak.Zaś nasza polonistka opowiedziała nam o tym, jak Christian Czepko, świdniczanin, przedsięwziął w 1654 roku ekspedycję przez Niemcy do Sztokholmu aż, by kwestować na budowę świątyni.Jego zapiski z podróży są cennym dokumentem i można je porównywać z pamiętnikami Paska, które poznawaliśmy na lekcjach nie tak dawno.

Ta oryginalna lekcja rozbudziła we wszystkich zainteresowanie zabytkami kultury Dolnego Śląska, a unikatowy klimat kościoła sprawił, że uczniowie mieli wrażenie odbycia podróży w czasie, której długo nie zapomną.Warto dodać, że zostaliśmy obdarowani publikacjami o dolnośląskim szlaku UNESCO, a niektórym z nas zamarzył się wakacyjny wolontariat w tym urokliwym miejscu, jakim jest plac Pokoju, w roli przewodników być może...

Tekst: Agata Maćkała

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg