Tradycyjnie, na początku czerwca w „Banachu” odbywają się Czerwcowe Spotkania z Biotechnologią. W tym roku spotkaliśmy się z naukowcami i studentami Wydziału Biotechnologii po raz szósty i było to kolejne niezwykłe wydarzenie.
Pani dr hab. Joanna Grzyb, profesor UWr, zaprezentowała dwa wykłady, skutecznie angażując w ich przebieg zebranych w auli uczniów.
Pierwszy z wykładów, zatytułowany „Co nam w duszy gra”, traktował o falach dźwiękowych i ich percepcji przez narząd słuchu. Uczniowie mogli zobaczyć przebieg fali dźwiękowej na ekranie w czasie rzeczywistym, poznali fizyczne podstawy mechanizmu zamiany fali dźwiękowej na impuls nerwowy, a także praktyczne zastosowanie fal dźwiękowych w diagnostyce medycznej – wszystko to połączone z pokazem doświadczeń w trakcie wykładu.
Drugi wykład wymagał od młodzieży znajomości podstaw chemii i biochemii, bowiem dotyczył homeostazy redoks w komórkach. Prelegentka wyjaśniła zawiłości reakcji utleniania i redukcji, a następnie omówiła ich wykorzystanie przez organizm człowieka do zwalczania komórek nowotworowych.
Tymczasem w salach lekcyjnych odbywały się zajęcia warsztatowe pod opieką studentów Wydziału Biotechnologii. Tematem przewodnim była katalaza, którą ekstrahowano z bulw ziemniaka. Sądząc po zaangażowaniu uczestników, enzym ten rozbudził wiele emocji.
Warto wspomnieć również o trwających od października zajęciach dla uczniów, polegających na udziale w wykładach online, dostępnych dla wszystkich zainteresowanych, oraz o zajęciach w salach laboratoryjnych Wydziału dla ósemki naszych uczniów. Koordynatorką tych zajęć jest dr Maria Stasiuk–Wacławczyk, pełnomocnik Dziekana ds. współpracy ze szkołami.
Współpraca naszej szkoły z Wydziałem Biotechnologii trwa od 2011 roku i rozpoczęła się zajęciami prowadzonymi przez dra Zdzisława Wróblewskiego oraz naszego absolwenta Grzegorza Deca. Wówczas uczniowie badali właściwości innego enzymu – amylazy ślinowej.
Dziś niektórzy z tych ówczesnych młodych pasjonatów są naukowcami. Ciekawe, czy pamiętają popołudniowe wyjazdy do Instytutu na ulicy Przybyszewskiego?
Po wspomnienia zapraszamy na Zjazd Absolwentów 😊
Beata Misiewicz
Delegacja Samorządu Uczniowskiego w składzie: Amelia Przybylska, Zuzanna Guzik, Aleksandra Nieciąg, Amelia Dziaczyńska wraz z panią Martą Kurzawą i dyrektorem szkoły wzięła udział w Marszu Kobiet. Biały Marsz w Rogoźnicy to inicjatywa upamiętniająca losy dziewcząt i kobiet więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym Gross-Rosen. Marsz miał wymiar symboliczny – uczestnicy przeszli trasę od remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogoźnicy do bramy Muzeum Gross-Rosen, czyli drogę, którą niegdyś prowadzono więźniów do obozu. Uczestnicy ubrani byli na biało i nieśli białe kwiaty, co miało podkreślić pokojowy, antywojenny charakter wydarzenia oraz wyrazić pamięć i szacunek dla ofiar wojny i przemocy. Marsz był wyrazem sprzeciwu wobec wszelkich form przemocy, dehumanizacji i wojen, a także manifestacją solidarności z kobietami cierpiącymi na całym świecie. Organizatorzy podkreślali, że przypominanie historii więźniarek Gross-Rosen to nie tylko hołd dla ich odwagi i siły przetrwania, ale także ważna lekcja o skutkach nienawiści i wykluczenia.
W dniach 22-29 kwietnia 2025 roku pani profesor Jolanta Skarzyńska uczestniczyła w studyjnym wyjeździe do Gruzji zorganizowanym przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu oraz władze oświatowe Autonomicznej Republiki Adżarii. Wyjazd ten był dedykowany nauczycielom z dolnośląskich szkół, których uczniowie odnieśli sukcesy w sześciu edycjach konkursu „Gruzja – fascynująca podróż”.
Podczas pobytu nauczyciele brali udział w warsztatach dotyczących historii i kultury Gruzji, odwiedzali szkoły w ramach wizyt studyjnych oraz uczestniczyli w wycieczkach krajoznawczych. Wyjazd stanowił doskonałą okazję do wymiany doświadczeń, przyczyniając się jednocześnie do rozwoju zawodowego nauczycieli oraz dając impuls do dalszego rozwijania konkursu.
Z radością informujemy, że aż dwudziestu czterech absolwentów otrzymało świadectwa z czerwonym paskiem, a spośród nich aż jedenastu zostało wyróżnionych „Tarczą Prymusa” za średnią ocen 5,00 lub wyższą. Są to:
- Weronika Żukowska – 5,31
- Weronika Bałos – 5,27
- Maria Muszewska – 5,20
- Maja Bąk – 5,19
- Zuzanna Krystowczyk – 5,19
- Natalia Kuprowska – 5,19
- Łukasz Pawlik – 5,13
- Anna Mucha – 5,07
- Jakub Król – 5,06
- Karol Potoniec – 5,00
- Natalia Strzelczyk – 5,00
W poniedziałek 14 kwietnia odbyły się wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego II LO. Do rywalizacji stanęło trzech kandydatów:
Witold Soprych z klasy 2A
Yurii Fedusiv z klasy 1B
Wiktor Walczak z klasy 2E
Cała trójka wspólnie wzięła udział w debacie, podczas której przedstawili swoje pomysły, a także odpowiadali na pytania publiczności. Wydarzenie poprowadziła opiekunka Samorządu Uczniowskiego p. Marta Kurzawa.
Ostatecznie zwyciężył Witold, zdobywając 169 głosów. Kolejny był Yurii z 88 głosami, a na trzecim miejscu uplasował się Wiktor, który otrzymał 52 głosy.
Gratulujemy i życzymy owocnej pracy dla nowego samorządu.
Nasz zespół (Mikołaj Pankiewicz 3a, Eryk Polus 3a, Piotr Woźniak 3d, Szymon Urbański 3d, Jan Danieluk 3e) niczym zgrana drużyna złożona z Challengerów wyruszył 10 i 11.04.2025 na Rift by zmierzyć się z rywalami w turnieju League of Legends w ZSB-E. Faza grupowa? To była czysta dominacja – jak dobrze rozegrany Baron call w 20. minucie. Bez większego oporu pokonaliśmy przeciwników, wygrywając oba mecze z przewagą godną finałów Worldsów.
1 kwietnia Banachowska młodzież po raz kolejny udowodniła swoją kreatywność! Zamiast tradycyjnych plecaków w szkole pojawiły się... stół z piłą, opony, znaki drogowe, walizki, a nawet wózki.
Całe wydarzenie uświetnił konkurs na najbardziej kreatywny „plecak”, zorganizowany przez panią Martę Kurzawę.
Zwyciężczyniami zostały dwie Aleksandry z klasy 2c, które odebrały vouchery na zakupy z rąk przewodniczącego jury – dyrektora Jacka Iwancza.
Gratulujemy!
Zapraszamy do obejrzenia filmu z lotu balonu do stratosfery. Do balonu zostały zamontowane kapsuły stworzone przez naszych uczniów w trakcie warsztatów prowadzonych przez panów: Jędrzeja Kowalewskiego i Michała Ziębę w ramach Dni Nauki. I teraz możemy powiedzieć, że II LO sięgnęło gwiazd.
27 i 28 marca 2025 r. w naszym liceum odbyła się III edycja Dni Nauki.
Była to doskonała okazja do spotkania z absolwentami Banacha, którzy reprezentują różne profesje i chętnie podzielili się z nami swoimi zawodowymi pasjami.
Pierwszy wykład w ramach Dni Nauki (27 marca) poprowadziła pani doktor Agata Iżykowska-Uszczyk. W swoim wystąpieniu udowodniła, że tworzenie sztuki przez maszyny nie jest wcale nowoczesnym zjawiskiem – sięga aż XVIII wieku. Opowiedziała o Auguście Lovelace, pierwszej programistce, na której cześć nazwano Ai-Dę – robota tworzącego obrazy. Przybliżyła rozwój automatonów od strony technicznej oraz zasady działania programów generujących sztukę AI. Dowiedzieliśmy się również, że współcześnie obrazy stworzone przez sztuczną inteligencję mogą osiągać ceny przekraczające milion dolarów. Był to niezwykle ciekawy wykład, który pozwolił nam lepiej zrozumieć historię sztuki generowanej przez maszyny. Dziękujemy pani dr Agacie Iżykowskiej-Uszczyk za przyjęcie zaproszenia i przeprowadzenie inspirującego wykładu!
W środę, 19 marca br., w Szkole Podstawowej w Lutomi Dolnej odbyła się jubileuszowa, 20. edycja Giełdy Edukacyjnej. Wydarzenie było skierowane do ósmoklasistów z powiatu świdnickiego, którzy mieli okazję zapoznać się z ofertą szkół ponadpodstawowych.
Tegoroczne targi zgromadziły przedstawicieli 16 szkół ponadpodstawowych z całego regionu oraz trzech organizacji wspierających edukację: Młodzieżowego Centrum Kariery OHP, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i Centrum Kształcenia Zawodowego.
Wśród prezentujących swoją ofertę znalazło się również II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha w Świdnicy. Nasi uczniowie, pod przewodnictwem pani Barbary Trojanowskiej-Butmankiewicz, przedstawili młodszym kolegom profile klas oferowanych przez nasze liceum, osiągnięcia naukowe i sportowe uczniów oraz informacje o współpracy Banacha z uczelniami wyższymi. Opowiadali o zajęciach dodatkowych, możliwościach rozwijania pasji oraz swoich własnych doświadczeniach związanych z nauką w naszej szkole. Chętnie odpowiadali na pytania i zachęcali ósmoklasistów do wyboru II LO jako kolejnego etapu swojej edukacyjnej drogi.
To było niezwykle wartościowe doświadczenie. Mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie w murach Banacha podczas Drzwi Otwartych, które odbędą się 12 kwietnia. Serdecznie zapraszamy!