jFontSize
A- A A+

2.12.2022 klasy 3a, 3d i reprezentacja klasy 4c wyruszyły na wycieczkę do Drezna. Pierwszym punktem zwiedzania był Panometer, który wywarł na wszystkich ogromne wrażenie. Termin „Panometr” to kompilacja dwóch wyrazów PANOrama i GasoMETR. Panoramę stworzył artysta Yadegar Asisi. Od 2003 roku powołuje on do życia wyjątkowe panoramiczne obrazy i prezentuje je w dawnych gazometrach lub specjalnie zbudowanych rotundach w Niemczech i Francji. 

Kolejnym punktem zwiedzania był Zwinger - zespół pałacowy, który jest symbolem przepychu i doskonałości. Znajduje się w nim Galeria Starych Mistrzów i drogocenne zbiory porcelany. Zwiedziliśmy również zamek - rezydencję dynastii Wettynów, Katedrę Dworską i Frauenkirche. Ogromne wrażenie wywarło na nas Albertinum - Galeria Nowych Mistrzów, w której podziwialiśmy obrazy i rzeźby. 

Wisienką na torcie był jarmark bożonarodzeniowy, który tłumnie zwiedzali turyści z całego świata. Pachniało goździkami, cynamonem i igliwiem, a całości dopełniała świąteczna muzyka.

Program "Zielony Ład" Ligi Niezwykłych Umysłów polegał na zaprojektowaniu fabuły, oprawy oraz programistycznych zadań z zakresu ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. 30.11 Nasz zespół z klasy II A (szef projektu Bolesław Wójcik, Tymon Kolęda, Igor Mytych, Paweł Pietrzak - który niestety nie mógł pojechać) udał się do Wrocławia na podsumowanie projektu. Nasi projektanci nie zajęli miejsca na podium ale wysłuchaliśmy bardzo ciekawych wykładów oraz poznaliśmy projekty konkurencyjnych szkół (poziom był bardzo wysoki). Była też okazja wymienić uprzejmości z panem Radkiem z LNU i zapytać go kiedy nowe zadania :) Serdecznie pozdrawiamy zespół LNU!  

 „Bogatym nie jest ten, co posiada, lecz ten, kto daje".

W dniach 21-25 listopada Samorząd Uczniowski, młodzież i nauczyciele wraz z inicjatorką akcji p. Martą Kurzawą, wspierali Akcję "Miś od Antosia" sprzedając ciasto i misie. Dzięki wielkim sercom całej społeczności udało się zebrać 2030,21 + płatności BLIK.
II Liceum było pierwszą szkołą włączającą się do akcji i nie jedyną w Świdnicy.
Serdecznie dziękujemy!

Młodzież  II LO wzięła udział w miejsko-powiatowych uroczystościach z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Poczet Sztandarowy w składzie: Grzegorz Franeczek (4d) oraz Amelia Dziaczyńska i Hanna Karpińska (1c) pod opieką pana Tomasza Gołowkina, wraz z dyrektorem szkoły byli obecni na świdnickim rynku.

"Byłeś jak wielkie, stare drzewo, 
 narodzie mój jak dąb zuchwały,
 wezbrany ogniem soków źrałych 
 jak drzewo wiary, mocy, gniewu (...) 
 I otoś stanął sam, odarty, 
 jak martwa chmura za kratami, 
 na pół cierpiący, a pół martwy, 
 poryty ogniem, batem, łzami. (...)  
 Lecz kręci się niebiosów zegar 
 i czas o tarczę mieczem bije, 
 i wstrząśniesz się z poblaskiem nieba,
 posłuchasz serca: serce żyje"
                                         K. Baczyński

Na niecodzienną lekcję historii zabrali uczniów klas pierwszych ich starsi koledzy i koleżanki z klasy III d.
10.11.2022 r. w montażu słowno-muzycznym przygotowanym pod opieką v-ce dyrektor Doroty Grzeszczuk, pokazali trudną drogę Polaków do odzyskania niepodległości. Przedstawili najważniejsze wydarzenia od rozbiorów,  po pierwsze wolne wybory w 1989 r., które stały się początkiem III Rzeczpospolitej.
Lekcja ta pokazała, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze, że trzeba o nią dbać, a często walczyć i przelewać krew. Należy więc pamiętać o tych, którzy przez ponad wiek nie porzucili wiary w odrodzenie Polski, o tych, którzy w tej sprawie „na stos rzucili swój życia los”.

9 listopada przypada coroczne święto zwane Dniem Piśmiennictwa Ukraińskiego i Języka, obchodzone od 1997 roku przez obywateli Ukrainy na całym świecie. W tym dniu Radio Ukraińskie organizuje Ukraińskie Radiowe Dyktando Jedności Narodowej.
Piszą go wszyscy bez względu na wiek, zawód, płeć czy miejsce, w którym aktualnie przebywają, korzystając z transmisji radiowej i internetowej prowadzonej „na żywo”. Uczestniczą w nim uczniowie i nauczyciele, całe rodziny i grupy przyjaciół, bowiem udział w pisaniu Dyktanda to nie tylko sprawdzenie swojego poziomu znajomości języka ukraińskiego. To także spontaniczny wyraz solidarności ze wszystkimi, którzy kochają i szanują ten język oraz pragną, żeby Ukraińcy posługiwali się nim i pielęgnowali dla przyszłych pokoleń. W tym roku tekst Dyktanda czytała znana ukraińska aktorka  – Ada Rogowcewa.
Do akcji pisania Dyktanda włączyli się w tym roku również ukraińscy uczniowie naszej Szkoły. Inicjatorami wydarzenia byli dyrektor II LO pan Jacek Iwancz oraz asystentka międzykulturowa Fundacji „Ukraina” pani Ludmiła Tkachenko (która również brała udział w Dyktandzie). Podziękowania za pomoc należą się także nauczycielowi informatyki panu Pawłowi Polczykowi.

Nasza Szkoła dołącza do olimpiady "Zwolnieni z teorii"!

Olimpiada "Zwolnieni z Teorii" pomoże Wam zrealizować w rzeczywistości własny projekt społeczny (który przy okazji zdziała coś pozytywnego) zdobywając życiowe doświadczenie w zarządzaniu projektami (i nie tylko) którym zabłyśniecie podczas rozmów rekrutacyjnych do pracy czy na studia. Każdy uczestnik olimpiady otrzymuje również niezwykle cenny certyfikat z zarządzania projektami wydany przez Project Management Institute ATP. PMI to prestiżowa instytucja zrzeszająca 500 tysięcy kierowników projektów z całego świata. Najlepsze zespoły w Polsce rywalizują o “Wilki” - nagrody, które laureaci odbierają z rąk przedstawicieli władz państwowych i prezesów największych firm.  

Aby przyłączyć się do olimpiady należy założyć konto (Rejestracja) powiązane z Naszą szkołą. Wówczas można też przeglądać projekty innych i się nimi inspirować! Projekty mogą dotyczyć działalności charytatywnej. Jeden uczeń może uczestniczyć w jednym projekcie.

Aby wziąć udział w olimpiadzie w bieżącej edycji należy czym prędzej zarejestrować się, wymyśleć założenia projektu, zebrać zespół i zainicjować projekt do 22 listopada 2022!
Nauczycielem wspierającym działania w "Zwolnionych w Teorii" w Naszej Szkole jest Paweł Polczyk.

Miło nam poinformować, iż w bieżącym roku szkolnym w szczególny sposób doceniono pracę pani Zofii Skowrońskiej-Wiśniewskiej oraz Barbary Trojanowskiej-Butmankiewicz. Pani Zofia Skowrońska-Wiśniewska otrzymała nagrodę Ministra Edukacji i Nauki, wręczoną przez pana Romana Kowalczyka - Dolnośląskiego Kuratora Oświaty - podczas uroczystej Gali w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju.
Pani Barbara Trojanowska-Butmankiewicz otrzymała Nagrodą Starosty Świdnickiego i odebrała ją od Zarządu Powiatu Świdnickiego na czele z panem Piotrem Fedorowiczem - starostą świdnickim oraz panem Zygmuntem Worsą - wicestarostą (zdjęcie z portalu www.swidnica24.pl), w obecności dyrektora Wydziału Oświaty i Wychowania - pana Grzegorza Stawarza.
Gratulujemy!!!

Joanna Cichocka została laureatką IX edycji Ogólnopolskiego Projektu „Matura na 100 procent” Fundacji „Zawsze Warto” i Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Joanna znalazła się w gronie 27 najlepszych maturzystów w Polsce (na prawie 270 tys. zdających).
Aby zostać tytuł laureata należy ze wszystkich zdawanych na egzaminie maturalnym przedmiotów (zarówno na poziomie podstawowym i rozszerzonym) uzyskać wynik powyżej 90%.
Uroczysta Gala podsumowująca tegoroczny projekt odbyła się w ostatni weekend w Łodzi.
A tak Joanna pisze o swoich planach na przyszłość: 

Uczennice  naszej szkoły: Hanna Trzeciak (kl. IE), Zofia Podolak (kl. IE) i Wiktoria Grabczyńska (kl. IB) są harcerkami 10 Świdnickiej Drużyny Harcerskiej „Mrówkojady”. Od 18 do 30 września  dziewczęta uczestniczą w projekcie „Wyprawa Szlakiem 2 Korpusu Polskiego do Włoch”. Wyprawa ta ma na celu upamiętnienie działań polskich  żołnierzy we Włoszech i przybliżenie miejsc walk armii gen. Władysława Andersa.  Nasze harcerki miały okazję gościć w polskiej ambasadzie w Rzymie oraz złożyć wieńce na cmentarzu na Monte Cassino.