jFontSize
A- A A+

3 czerwca 2024 uczniowie II LO odwiedzili Dom Dziecka w Wałbrzychu. W kwietniu i maju Samorząd Uczniowski pod czujnym okiem p. prof. Marty Kurzawy prowadził akcję zbierania podarunków dla dzieci, chcąc wręczyć je z okazji Dnia Dziecka.
Akcja okazała się sukcesem i 3.06 przedstawiciele SU, p. Marta Kurzawa, p. Adriana Górka-Sawko, uczennice Zuzanna Filip, Hania Kiebuła z klasy 2c i Agata Kuchta z klasy 2e, sprawiły dzieciom niesamowitą radość, wręczyły prezenty i miło spędziły czas na wspólnej zabawie. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom za tak wielki odzew dla dzieciaków.

6 czerwca odbyły się V Czerwcowe Spotkania z Biotechnologią. Obchodziliśmy więc mały jubileusz tego wydarzenia.
Naszymi gośćmi byli dr Maria Stasiuk–Wacławczyk, pełnomocnik dziekana do współpracy ze szkołami, dr Zdzisław Wróblewski, mgr Mikołaj Domagalski i grupa studentów biotechnologii z KN „Przybysz”.
Dr Maria Stasiuk–Wacławczyk wygłosiła wykłady: dla klas pierwszych zatytułowany „Jesteś tym, co jesz” i drugich „Czy warto spiec się na raczka”.
Dr Wróblewski przybliżył młodzieży temat „Terapii genowych”, opowiadał też o najnowszej technice inżynierii genetycznej „Brzytwie genetycznej”.
Mgr Domagalski przedstawił uczniom zagadnienia z zakresu hodowli tkankowych, zapoznał ich z technikami pracy laboratoryjnej.
Członkowie Koła Naukowego „Przybysz” w ramach warsztatów zaprezentowali doświadczenia w języku polskim i angielskim.
Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach a po ich zakończeniu zadawali pytania prowadzącym.
Końcowym akcentem była rozmowa z dr Marią Stasiuk–Wacławczyk na temat kierunków studiów proponowanych przez Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Opieką nad gośćmi i przygotowaniem sal zajęli się uczniowie klasy IB pod czujnym okiem Beaty Misiewicz.

Dzisiaj usłyszeliście po raz ostatni dzwonek naszej szkoły. Lekcje dobiegły końca, a tysiące sprawdzianów zostało już rozwiązanych. Nie będzie już biegu na długich przerwach do galerii ani wycieczek szkolnych, które tak pięknie ubarwiały nasze wspomnienia. Dziś rozpoczynacie nowy etap w swoim życiu. Pomimo że licealna era właśnie się zakończyła, cząstka II LO pozostanie z wami na zawsze.

Uroczystość zakończenia roku rozpoczęła się od wprowadzenia Sztandaru II LO oraz odśpiewania hymnu państwowego. Pan dyrektor otworzył całą ceremonię, kierując serdeczne życzenia w stronę absolwentów. W tym roku mury naszej szkoły opuszcza aż 122 uczniów po czteroletniej edukacji. Miło nam poinformować, że sześcioro uczniów uzyskało średnią ocen powyżej 5,0 i zostali nagrodzeni Tarczą Prymusa:

  • Miłosz Kałwak - średnia ocen 5,25
  • Agnieszka Gnysińska - średnia ocen 5,24
  • Jan Bieszczad
  • Weronika Osińska
  • Szymon Kaczmarek
  • Weronika Kochanowska

Ponadto, dziewięcioro uczniów otrzymało świadectwo ukończenia szkoły z wyróżnieniem, a tym samym 15 absolwentów zostało uhonorowanych Stypendium Starosty Świdnickiego za ich wybitne osiągnięcia w nauce.

24 kwietnia w naszej szkole odbył się apel z okazji ustanowienia Konstytucji 3 Maja. 
Klasa 2d przygotowała prezentację na temat tego ważnego wydarzenia. Uczniowie  przypomnieli wszystkim, dlaczego ustanowienie konstytucji w 1791 roku było tak bardzo istotne. Po prezentacji przeprowadzili quiz trzeciomajowy ze znajomości historii i publicystyki tamtego okresu. Po wcześniejszych eliminacjach do finału przeszli: 
Łukasz Pfanhauser 2b
Stanisław Kudzia 2a 
Szymon Litwińczuk 2b 
Tomasz Butmankiewicz 2a

Druga edycja Dni Nauki już za nami. 25 oraz 26 marca gościliśmy w naszej szkole wielu wykładowców – absolwentów Banacha.

Inicjatorem Dni Nauki jest Hubert Gościmski, nasz absolwent, obecnie student Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, który poprowadził wykład skierowany do uczniów klas VIII pt. Przypowieść o talentach licealisty”. Jednocześnie dla klasy 2b odbywały się warsztaty z mikrobiologii poprowadzone przez dr n. med. inż. Annę Dudę–Madej, których tematem była „Rola mikrobioty jelitowej w zdrowiu człowieka”, a warsztaty matematyczne dla uczniów szkół podstawowych poprowadziła mgr Agnieszka Grymek.

Kolejną prelegentką, która przygotowała wykład dla uczniów II LO i gości ze szkół podstawowych, była dr Agata Iżykowska-Uszczyk. Przybliżając dzieła polskich artystów sztuki nowoczesnej: Leona Chwistka, Henryka Stażewskiego oraz Ryszarda Winiarskiego pokazała nam, że sztuka oraz matematyka nie są tak odległe od siebie. Mogliśmy się dowiedzieć, jak współcześni artyści wykorzystywali w swoich dziełach teorie matematyczne. Po wykładzie, dla zainteresowanych, odbyły się wspaniałe warsztaty związane z wcześniejszą prelekcją.

Dzień 1. Wykłady z dr Agatą Iżykowską-Uszczyk oraz mgr Marcinem Pakułą

Dzień 2. Wykłady z dr Jędrzejem Kowalewskim oraz dr Jackiem Szczurowskim

Transmisję obsługiwali Karol Potoniec oraz Kinga Wiśniewska, dobra robota! Dziękujemy!

W ostatnim tygodniu uczniowie z klas 4A i 3A mieli okazję szlifować swoje umiejętności matematyczne w dość nietypowych warunkach - matematycznym zmaganiom towarzyszyła piękna sceneria Dusznik-Zdroju. W ramach obozu naukowego zorganizowanego wspólnie z Fundacją "Krzyżowa" nasi uczniowie, pod okiem pani Agnieszki Grymek, mogli skutecznie powtórzyć sobie materiał w obliczu majowych egzaminów, a młodsi koledzy mogli rozszerzyć swoje umiejętności matematyczne. 
Uczniowie zapamiętają ten obóz na długo - nie samą nauką człowiek żyje. Rozmaite atrakcje, takie jak górskie spacery, wyjazd na narty, wspólne ognisko, wizyta w Twierdzy Kłodzko czy karaoke, z pewnością wyjątkowo umiliły czas młodzieży Banacha. 
Matematyka z nartami - taki był zamysł obozu - jednak pogoda w tym roku spłatała nam figla i śniegu było jak na lekarstwo. Nie przeszkadzało to jednak grupie zapaleńców w tym, żeby pojeździć na resztkach śniegu w Zieleńcu. 
Wyjazd współfinansowany był z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska.

8 marca w auli szkolnej rozbrzmiały największe hity. Z okazji Dnia Kobiet uczniowie z naszej szkoły zorganizowali koncert. Piosenki, tj. „Zawsze z tobą chciałbym być” czy „Dancing Queen”, w wykonaniu naszego zespołu porwały widownię do tańca. Gratulacje dla wokalistów i wokalistek, którzy odważyli się zaśpiewać solówki. Wyszło to niesamowicie! Stworzyliście niepowtarzalną atmosferę, aż można było poczuć początki wiosny! Koncert nie odbyłby się, gdyby nie zaangażowanie pani dyrektor Doroty Grzeszczuk oraz pani profesor Agaty Mester. Dziękujemy za śliczny wystrój, który stworzyła wraz z uczniami pani profesor Marta Kurzawa. Po koncercie każda z dziewczyn dostała drobny upominek.

Dziękujemy za stworzenie magicznej atmosfery w Banachu! I oczywiście wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet!
Zdjęcia wykonała Hania Kiebuła.

Weronika Żukowska