jFontSize
A- A A+

1 marca w czytelni szkolnej odbyło się spotkanie z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta Świdnicy. Jakub i Oliwia opowiedzieli nam, na czym polega praca młodzieżowej rady oraz jakie ma możliwości. Pokazali nam także jakie korzyści możemy mieć z udzielania się społecznie. Mogliśmy również zaproponować własne pomysły, aby jeszcze bardziej ożywić miasto. Dziękujemy za spotkanie! 

Weronika Żukowska

20 lutego nasza szkoła miała zaszczyt gościć tancerzy ze świdnickiego zespołu Krąg. Już od pięćdziesięciu lat prowadzi go pani Maria Skiślewicz wraz ze swoim synem panem Wojciechem Skiślewiczem. Tancerze zaprezentowali nam narodowe tańce polskie: poloneza oraz krakowiaka. Mogliśmy także obejrzeć piękną składankę tańców z krajów bałkańskich. Tradycyjne stroje ludowe zachwyciły uczniów oraz nauczycieli. Kolorowe spódnice komponowały się z wiankami dziewczyn, które idealnie współgrały z wyglądem swoich partnerów. Mogliśmy także posłuchać krótkiej relacji prezentującej kraje, w których zespół występował. A byli: m.in. w Portugalii, Chinach czy Indiach. Możemy być dumni z naszej kultury, bo jest ona niepowtarzalna.
Zdjęcia wykonała Hania Kiebuła.

Potrzeby wsparcia młodzieży to, jak wiadomo, bardzo ważny temat i zadanie. W ramach projektu unijnego od następnego tygodnia będę prowadziła w naszej szkole indywidualną interwencję kryzysową. Ukończyłam podyplomowe studia „Interwencja kryzysowa i wsparcie psychospołeczne” (Społeczna Akademia Nauk w Łodzi), które pozwoliły mi ugruntować wiedzę z dziedziny psychologii oraz nabyć nowe umiejętności. Czym jest interwencja kryzysowa? Jej istotę najlepiej obrazuje porównanie do pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacji zagrożenia życia. Ma ona przywrócić równowagę psychiczną i zagwarantować samodzielne radzenie sobie w trudnych momentach. Jeśli przeżywasz kryzys emocjonalny i nie wiesz, jak go pokonać, zapraszam Cię na rozmowę. Spotkania zaplanowane są na czwartki (3. godzina lekcyjna) i piątki (3. godzina lekcyjna) lub w zależności od potrzeb.
ROZUMIEM, SŁUCHAM, NIE OCENIAM (w przeciwieństwie do języka polskiegosmile), POMAGAM.
NIE ZWLEKAJ Z DECYZJĄ!

Renata Duda

Od kilku dni obok sekretariatu stała skrzynka, do której nasi uczniowie wrzucali swoje walentynki. Ostatecznie karteczek było bardzo dużo, a rozdawanie ich było czasochłonne. W każdej klasie chociaż po kilka osób otrzymało tajemnicze liściki... znalazło się też coś dla nauczycieli.
Do tego w trakcie długiej przerwy w całej szkole można było usłyszeć  utwory pełne miłosnych wyznań. Kącik za kratkami został przystrojony w klimatyczny sposób przez naszych uczniów, a kolorowe stroje dodawały jeszcze uroku. Nad wszystkimi akcjami, które odbywały się tego dnia w szkole, czuwała profesor Marta Kurzawa a piękne zdjęcia są zasługą Hani Kiebuły z kl. 2c.

Niedawno ukazał się już piąty tom antologii świdnickiej pt. "Drugie piętro". W tym roku był on wyjątkowy, ponieważ narzucono temat - samotność. Wśród sześciu autorów znaleźli się uczennica z klasy 3d, Weronika Żukowska, oraz absolwent Banacha, Hubert Gościmski. Antologia powstała dzięki warsztatom prowadzonym przez panią Barbarę Elmanowską. Każdy z autorów podszedł inaczej do tematu. Weronika napisała tekst o wojnie, a Hubert o relacji między ojcem a synem. Gorąco zachęcamy do przeczytania zbioru opowiadań, który można znaleźć w naszej bibliotece.

W samo południe na świdnickim Rynku reprezentacja II LO wzięła udział w kolejnej edycji świdnickiego poloneza. Razem z uczniami z innych szkół powiatowych oraz władzami powiatu i miasta odtańczyliśmy poloneza prowadzonego przez Zespół Taneczny "Krąg".
Więcej zdjęć i filmów:
https://swidnica24.pl/2024/01/swidnicki-polonez-po-raz-osiemnasty-odtanczylo-go-niemal-600-maturzystow-foto-video/
https://doba.pl/dsw/artykul/-wideo-foto-maturzysci-zatanczyli-poloneza-na-swidnickim-rynku-po-raz-osiemnasty/49495/0
https://www.radiosudety24.pl/niemal-600-osob-zatanczylo-w-swidnickim-polonezie-maturzystow-foto,a4423

Wspaniała i świąteczna atmosfera zapanowała w Banachu już w czwartek 21.12.2023. W pięknie udekorowanej auli, zapełnionej do ostatniego miejsca, zespół wokalny, stworzony spontanicznie na tę okazję, wspomagany przez świetnych recytatorów i muzyków - uczniów naszej szkoły, wprowadził zebranych w cudowny nastrój i pokazał magię świąt.  Zabrzmiały piosenki i pastorałki, które porwały publiczność do wspólnej zabawy i śpiewania. Koncert przygotowany przez wicedyrektor Dorotę Grzeszczuk i p. Agatę Mester stał się również okazją do przywrócenia tradycji, w której to dyrektor, po złożeniu życzeń i podziękowań, wznosi magiczny okrzyk "Ho, ho, ho...". Tak było i tym razem. Zebrani uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi nagrodzili występujących niekończącymi się brawami. W trakcie koncertu otrzymaliśmy od Harcerzy ze świdnickiego Hufca Betlejemskie Światło Pokoju będące symbolem wzajemnego zrozumienia oraz pojednania między narodami. Więcej o tej idei można przeczytać: https://swiatlo.zhp.pl/idea/
Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wspaniałego przedsięwzięcia.

Pani Marta Kurzawa (opiekunka Samorządu Uczniowskiego) , wraz Wiktorią Muchą i Szymonem Huzarem oraz dyrektorem szkoły przekazali 22 paczki przygotowane przez uczniów, rodziców i nauczycieli naszej szkoły w ramach akcji #SzlachetnaPaczka. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w akcję w II LO.

5 grudnia siedem uczennic klasy IIc wzięło udział w warsztatach, których celem była nauka cyrylicy – pisma używanego w krajach wschodnio- i południowosłowiańskich.

Kiedy dwa lata temu przyjechaliśmy do Polski, jedną z napotkanych trudności stała się konieczność szybkiej nauki języka polskiego w mowie i  piśmie. W międzynarodowych paszportach nasze imiona i nazwiska zostały przetransponowane na alfabet łaciński. Teraz podjęliśmy próbę działania jakby „w drugą stronę” – nauczenia polskich uczniów nowej dla nich umiejętności – posługiwania się cyrylicą – wyjaśnia pomysłodawczyni projektu, Ludmiła Tkachenko – asystentka z Fundacji Ukraina, w ramach projektu Save Ukraine finansowanego ze środków Save the Children.

W czasie godzinnych zajęć dziewczęta, wspomagane przez swojego klasowego kolegę Petra Kuleshova-Perederii, poznawały tajniki ukraińskiego alfabetu, uczyły się czytać nowe znaki, a także z powodzeniem kaligrafowały litery nieznane pismu łacińskiemu. Pani Ludmiła przeniosła na grunt polski własne, niedawne doświadczenia – uczestniczki warsztatów w formie atrakcyjnych ćwiczeń zapisywały cyrylicą swoje własne imiona i nazwiska, aby w fazie końcowej podpisać się „po ukraińsku” na pamiątkowych dyplomikach przygotowanych przez prowadzącą.

Tegoroczni maturzyści Banacha zmagali się z próbną maturą przygotowaną przez Centralną Komisję Egzaminacyjną: 6 grudnia z językiem polskim, 7 grudnia z matematyką, 8 grudnia z językiem angielskim.