jFontSize
A- A A+
 

Premiera „Wesela” odbyła się 16 marca 1901 r., czyli 116 lat temu - i było to wydarzenie o ogromnym znaczeniu. Obecnie utwór ten stał się lekturą Narodowego Czytania pod patronatem pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy. Dramat Stanisława Wyspiańskiego został wybrany przez internautów i odczytany 2 września 2017 r. w wielu miejscowościach w Polsce oraz w innych krajach Europy, a także w Azji, Australii i Oceanii oraz w obu Amerykach.

5 września w naszej szkole z tekstem „Wesela” zmierzyli się: Natalia Moskwa, India Bogusławska, Anna Boroń z kl. II B oraz Wiktoria Polczyńska, Eleni Theodosiadou, Emilia Poznańska i Jan Mikuła z kl. III C.

 

Stanisław Wyspiański - jeden z najwybitniejszych i najoryginalniejszych artystów epoki polskiego modernizmu żył w latach 1869-1907, był malarzem, poetą, dramaturgiem, twórcą własnej koncepcji teatru monumentalnego, projektantem wnętrz i mebli, inscenizatorem, architektem, był również reformatorem polskiej grafiki książkowej. Napisał „Wesele” zainspirowany autentycznymi uroczystościami weselnymi, które trwały od 20 listopada 1900 r. (przez prawie 4 dni) w podkrakowskich Bronowicach w domu malarza Włodzimierza Tetmajera. Wtedy to poeta, Lucjan Rydel, poślubił chłopkę, Jadwigę Mikołajczykównę. Była to ówczesna sensacja towarzyska.

Autor zmierzył się w swoim dramacie z ważkimi problemami: czy Polacy mogą odzyskać niepodległość, czy możliwe jest zjednoczenie narodu. Pokazał, że niestety, inteligencja i chłopstwo to wciąż dwie odrębne siły. Dostrzegł w narodzie marzenia o wolności, które przytłacza codzienność, pospolitość.

Jak się okazało trzeba było poczekać jeszcze lat kilkanaście, gdyż Polska w listopadzie 1918 r. odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli.

W roku 2018 obchodzić będziemy rok Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

01.JPG04.JPG05.JPG