jFontSize
A- A A+

 

Drodzy Organizatorzy,

z przyjemnością informuję, że wspólnie pobiliśmy rekord w ogólnopolskim czytaniu w ramach akcji Jak nie czytam, jak czytam.1 czerwca 2017 r. wspólnie czytało 459 409 osób.

Gratulujemy pobicia rekordu, choć wiadomo, że nie o niego tak naprawdę chodzi. Rekord jest formą mobilizacji uczniów i służy pokazaniu ogromnej skali przedsięwzięcia opinii publicznej. Mam nadzieję, że organizacja akcji była przede wszystkim dobrą okazją do poczytania w miłej atmosferze, do poznania się z uczniami, którzy nie są stałymi gośćmi biblioteki, do przekonania choć kilku nieczytających uczniów, że warto przyjść do biblioteki, bo to miłe miejsce.

Bardzo dziękujemy za udział, zaangażowanie, pomysły i świetną organizację. To kolejna z akcji organizowanych wspólnie, w naszym bibliotekarskim gronie. Co roku grupa organizatorów się powiększa, a bibliotekarze mogą się już chyba uznać za szkolnych ekspertów od imprez masowych.

Możemy też ocenić, że integracja bibliotek rozpoczęta od STOP likwidacji bibliotek, kontynuowana w Ogólnopolskich Wyborach Książek oraz Jak nie czytam, jak czytam jest bardzo ważne dla budowania dobrego wizerunku oraz umacniania pozycji bibliotek w środowisku oświatowym oraz w opinii publicznej. Akcje o tej skali nie pozostają niezauważone przez dziennikarzy zajmujących się oświatą i kulturą, branżę wydawniczą, lokalnych i ogólnopolskich polityków. To pozytywne, oddolne działanie, którego efekty są zawsze pod ręką, gdy trzeba komuś odpowiedzieć na stwierdzenie, że młodzież nic nie czyta, biblioteki są niepotrzebne itp. Nie sposób nie docenić takiego wysiłku i potencjału organizacyjnego.

Jeszcze raz dziękujemy i gratulujemy. Aktualnie wnikliwie czytamy sprawozdania, oglądamy zdjęcia i filmy. Laureatów nagród wyłonimy do końca sierpnia. W międzyczasie postaramy się również mocniej zainteresować akcją opinię publiczną. Szersza relacja i galeria zdjęć znajdzie się w wakacyjnym numerze Biblioteki w Szkole.

Z pozdrowieniami i życzeniami pogodnych wakacji

Jan Wasilewski

(red. nacz. „Biblioteki w Szkole”)