jFontSize
A- A A+

Od 21 kwietnia 2017 r. zapraszamy do obejrzenia wystawy ilustrującej przeróżne INSTALACJE ARTYSTYCZNE.

Instalacje artystyczne są to wieloelementowe realizacje wykonywane w konkretnej przestrzeni, w danym miejscu lub też konstruujące taką przestrzeń. Mogą być stałe lub czasowe. Wywodzą się one z doświadczenia rzeźby (ze względu na operowanie przestrzenią), asamblaży (zestawienia gotowych przedmiotów, aranżacji rzeźbiarskich zwracających uwagę na relację między przedmiotami), a także environment (autorskie przestrzenie, środowisko) i związane są z rozwojem sztuki w II poł. XX w.

Do tworzenia instalacji używa się wszelkich materiałów (np. przedmioty codziennego użytku) oraz mediów (dźwięk, wideo, Internet, performance).

Początkowo do realizacji tych projektów wykorzystywano opuszczone budynki, tereny przemysłowe czy różne zakątki przyrody, wprowadzając w ten sposób sztukę w przestrzeń życia i przeciwstawiając się koncepcji dzieła jako „odizolowanego” obiektu. Dziś instalacje artystyczne umieszcza się nie tylko w pomieszczeniach wystawowych (galerie, muzea), ale także w przestrzeni prywatnej czy publicznej.

Do grona artystów tworzących instalacje należą m.in. Grzegorz Klaman, Tomasz Bajer, Grzegorz Kowalski, Katarzyna Kozyra, Ryszard Waśko, Jadwiga Janus, Hanna Łuczak, Zuzanna Janin, Dorota Nieznalska, Krzysztof Skarbek, Stanisław Dróżdż, Yoko Ono, Wolf Vostell, Kiki Smith, Joseph Beuys, Nam June Paik, Jens Galschiot, Yves Klein i in.

Ostatnio dzięki Fundacji Inicjatywa B oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy (współfinansowanie ze środków Miasta Świdnica) można było zapoznać się z projektem, który ma formę abstrakcyjnej instalacji interaktywnej. Użytkownik poprzez dotyk wpływa na stopień ilości przeszczepionych komórek miejskich oraz na stan zaawansowania mutacji miast. To już nie tylko Wrocław czy Świdnica, ale i Paryż, Kair, Sydney czy Nowy Jork, tracą czytelność przestrzenną, doprowadzając do poczucia zagubienia we własnej małej ojczyźnie.

Odbiorca ma szansę stworzyć autorskie „Miasto Nowy Twór”, a następnie wydrukować je w formie pocztówki z własną, wykreowaną mapą.

Zachęcamy uczniów do stworzenia własnego projektu instalacji na terenie szkoły!

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg