9 kwietnia 2021 r. odbył się wykład z matematyki  dla uczniów klas matematycznych II LO, który prowadził dr Adam Marczak z Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej.

Tym razem dowiedzieliśmy się, że oprócz liczb rzeczywistych, istnieją liczby zespolone, a termin „urojony’” nie dotyczy tylko psychologii, ale ma również zastosowanie w matematyce. Pan dr Adam Marczak w sposób zrozumiały i ciekawy przedstawiał trudne nowe zagadnienia matematyczne, tłumaczył, że bardzo często to, co wydaje się bardzo skomplikowane po zastanowieniu i dogłębnym poznaniu, staje się proste, a wiara we własne umiejętności oraz pracowitość są bardzo ważnymi cechami. Zapoznawał też młodzież z ciekawą historią matematyki.

II LO im. Stefana Banacha zainaugurowało swoją współpracę z Politechniką Wrocławską w 2021 roku zorganizowanym przez uczelnię wykładem pt. „Intuicyjne wprowadzenie do teorii liczb”.

Oczywiście wykład odbył się online, a prowadzący go mgr Marek Kryspin przyciągnął uwagę 130 uczniów liceum.

Wykładem doktora Macieja Mulaka  z Politechniki Wrocławskiej zainaugurowaliśmy w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha w Świdnicy współpracę między szkołą i uczelnią. Od 2020 roku została ona sformalizowana i II LO znalazło się wśród 18 szkół na Dolnym Śląsku biorących udział w projekcie współpracy Politechniki Wrocławskiej ze szkołami średnimi.
W ramach współpracy młodzież II LO będzie uczestniczyć w wykładach i zajęciach z matematyki, fizyki, chemii. W tym semestrze  zajęcia będą odbywać się w formie zdalnych spotkań wykładowców z młodzieżą.
"W poszukiwaniu Ziemi 2.0" - to tytuł wykładu, w którym wzięło udział 100 uczniów II LO realizujących program rozszerzony z fizyki. Z dużym zainteresowaniem wysłuchali najnowszych informacji o egzoplanetach i poszukiwaniu życia w kosmosie. I wspólnie zastanowili się czy jest możliwe znalezienie drugiej Ziemi.

Profesor Marcin Drąg z Wydziału Chemii Politechniki Wrocławskiej, absolwent II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, zidentyfikował białko (enzym), który może pomóc w diagnozie SARS-CoV-2 Mpro oraz przyczynić się do skutecznej walki z tą odmianą koronowirusa. Więcej o badaniach Profesora można przeczytać w artykule na stronie onet.pl

Gratulujemy odkrycia!

W sobotę 30 marca 2019 uczniowie klas biologiczno-chemicznych wzięli udział w II Edycji projektu LabDay na Politechnice Wrocławskiej. Młodzież uczestniczyła w wykładzie prof. Romana Gancarza na temat “Chemicznej komunikacji w przyrodzie”. Zajęcia laboratoryjne dotyczyły budowy i własności estrów, formulacji kosmetycznych i farmaceutycznych. Mieliśmy też okazję obserwować pokaz doświadczeń przygotowany przez koło studenckie Phobia.

W ostatnim tygodniu września, podobnie jak ubiegłymi laty, uczniowie klasy 1 biologiczno–chemicznej oraz klasy 3 przyrodniczej uczestniczyli w XX Dolnośląskim Festiwalu Nauki we Wrocławiu.