jFontSize
A- A A+

Ciao Italiani! Tymi słowami pożegnaliśmy w poniedziałek (1 kwietnia) na lotnisku włoskich uczniów i 2 nauczycielki z Liceo Scientifico–Linguistico P. Metastasio z kalabryjskiej miejscowości Scalea. Przez 11 dni gościli oni w Świdnicy, uczestnicząc w zajęciach integracyjnych prowadzonych przez szkolną panią pedagog, w lekcjach polskiego, angielskiego, niemieckiego, biologii, chemii, geografii, fizyki i wychowania fizycznego przygotowanych przez nauczycieli naszego liceum.

Zwiedzali Świdnicę, Wrocław, Książ, Grodno, sztolnie Walimia, twierdzę kłodzką i Muzem Papiernictwa w Dusznikach. Podczas zajęć w Krzyżowej mogli poznać nieco naszej najnowszej historii i pożegnać odchodzącą zimę, topiąc Marzannę, a w środowe popołudnie dzięki uprzejmości zespołu Jubilat obejrzeć pokaz tanców polskich i nauczyć się krakowiaka.

Smaki polskiej kuchni nieraz były dla Włochów wyzwaniem, a okazji do kosztowania było wiele: pieczenie kiełbasek w Krzyżowej, żurek w chlebie i różne rodzaje pierogów podczas wspólnej kolacji w karczmie Zagłoba czy smakołyki przygotowane przez rodziców na pożegnalne przyjęcie. A przecież były jeszcze domowe obiadki, kolacyjki, ciasta, a nawet torty.

Włosi dali się zapamiętać jako grupa grupa wesoła i rozśpiewana, co najpełniej pokazali podczas Italian Day. Polska drużyna co prawda okazała się lepsza i wygrała 1 punktem Polish-Italian Culture Quiz, ale Włosi zaimponowali niezłą orientacją na tamat polskiej historii, kultury, sportu czy polityki, wystąpili też w konkursie Karaoke Show. Bardzo podobały się także przywiezione przez nich prezentacje na temat ich miasta i szkoły.

Spędzony razem czas pozwolił się poznać i zaprzyjaźnić. Teraz czekamy niecierpliwie na wyjazd do Włoch, co nastąpi na przełomie września i października. Tymczasem  korespondujemy, wymieniając się zdjęciami i wrażeniami.

 

01.JPG02.JPG03.JPG04.JPG05.JPG06.JPG07.JPG08.JPG09.JPG