jFontSize
A- A A+

28 listopada uczniowie klasy II D oraz II C wraz z opiekunkami - p. prof. Małgorzatą Krawczyk oraz p. prof. Zofią Skowrońską-Wiśniewską, udali się do Wrocławia na wycieczkę do Centrum Historii Zajezdnia. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przeniesienia się do roku 1930. Dalej idąc wyznaczoną ścieżką, zbliżaliśmy się do teraźniejszości.

Poznaliśmy historię Wrocławia po zakończeniu II wojny światowej, w tym przesiedlanie Polaków ze Lwowa. Warto wiedzieć, że we Wrocławiu kontynuowała działalność Lwowska Szkoła Matematyczna, ale już bez naszego patrona – Stefana Banacha. Następnie przenieśliśmy się do czasów komunistycznych, gdzie dowiedzieliśmy się w jaki sposób polonizowano Wrocław i usuwano ślady niemieckiej tu obecności. Mogliśmy poczuć na własnej skórze, jak było w więzieniach, usłyszeć opowiadania ludzi z tamtych lat oraz zobaczyć bardzo ciekawe zdjęcia. Z każdym krokiem te odległe dla nas czasy były nam bardziej znane, chociaż niektóre fakty znaliśmy już z opowiadań rodziców. Potem „przeżyliśmy” upadek komuny i znaleźliśmy się w niepodległej Polsce. Z ciekawością obserwowaliśmy rozwijający się Wrocław, który ogłoszono Europejską Stolicą Kultury.

Wycieczka ta odbyła się w ramach lekcji historii. Sprawiła nam wiele przyjemności, pozwoliła doświadczyć czegoś nowego i poszerzyła naszą dotychczasowa wiedzę.

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg