jFontSize
A- A A+

To właśnie tam uczniowie klas I i II o profilu biologiczno-chemicznym wzięli udział w zajęciach terenowych z chemii prowadzonych przez Panią Katarzynę Mamicę-Pasternak.

Wieściszowice to mała wioska u podnóża Wielkiej Kopy. Za wioską rozpościera się teren Rudawskiego Parku Krajobrazowego. W XVIII wieku odbywała się tam eksploatacja złoża łupków serycytowych. Był to materiał zawierajcy do 26% masowych pirytu, czy jak kto woli "złota głupców". Minerał będący disiarczkiem żelaza poddawano procesowi spalania w wyniku czego otrzymywano ditlenek siarki, który jest wykorzystwany do produkcji kwasu siarkowego (VI).

Po wielu latach od zakończenia eksploatacji złóż, dawne wyrobiska wypełniły się wodą tworząc dziś niepowtarzalny kompleks małych zbiorników wodnych o niesamowitych kolorach: Żółty Stawek, Czerwone Jeziorko czy Szmaragdowe Jeziorko. W czasie zajęć oprócz podziwiania malowniczego, niepowtarzalnego krajobrazu, uczniowie dokonali analizy jakościowej wody z Czerwonego Jeziorka. To roztwór o odczynie kwasowym zawierajacy znaczne ilości jonów żelaza (III). Na brzegu Szmaragdowego Jeziorka odbyła się lekcja poświęcona związkom żelaza.

Jeśli zastanawiacie się, gdzie wybrać się na weekendową wycieczkę z rodziną polecamy gorąco to miejsce. Czeka Was tam i marszruta po górach, z możliwością zdobycia Wielkiej Kopy, jak i niezapomniane wrażenia estetyczne.

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.JPG6.jpg7.jpg8.JPG9.jpg10.jpg11.JPG12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.JPG27.jpg