jFontSize
A- A A+

„Witaj, majowa jutrzenko! Świeć naszej polskiej krainie! Uczcimy ciebie piosenką, która w całej Polsce słynie!” – słowami „Mazurka Trzeciego Maja” zakończył się przygotowany przez klasę I d pod opieką p. prof. Iwony Juźwy i p. prof. Małgorzaty Krawczyk apel z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

26 kwietnia, w chłodną, deszczową środę, uczniowie klas I i II obejrzeli program artystyczny według scenariusza pt. „Witaj, majowa jutrzenko”, napisanego przez uczniów klasy I d: Paulinę Zajko-Ignatowicz, Gabrielę Rzepkę oraz Michała Pfanhausera. Humaniści pokazali widzom drogę przez mroki historii do tego chwalebnego wydarzenia. Przedstawiono scenki teatralne ukazujące takie etapy jak: Sejm Niemy, Konfederację Barską oraz sam moment uchwalenia Konstytucji. Nawiązano również do sytuacji politycznej ówczesnych czasów, przykładowo poprzez walc tańczony przez króla Poniatowskiego i carycę Katarzynę.

Program był niecodzienną, ciekawą lekcją historii, którą (miejmy nadzieję) uczniowie zapamiętają na długo. Pokazał on nam, jak ważne było dla naszego kraju uchwalenie Konstytucji, a uczniowie przedstawili to w przystępny i zrozumiały sposób, co zostało nagrodzone przez widownię gromkimi brawami.

Dziękujemy Dyrekcji Miejskiego Domu Kultury i p. Joannie Chojnowskiej za wypożyczenie strojów, które jeszcze lepiej pozwoliły ukazać tamte wydarzenia.

Michał Pfanhauser, I d

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg