jFontSize
A- A A+

Już po raz trzeci, 8 czerwca br., wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji Jak nie czytam, jak czytam. Tym razem wyjątkowo widowiskowo. Wspólnie czytaliśmy i chwaliliśmy się książkami wraz z uczniami całej Polski i Litwy. Trzeba dodać, że symbolem tej corocznej już akcji jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie. Jesteśmy pewni, że kolejny raz został pobity. W miniony piątek, punktualnie o 10.00, przywitała koleżanki i kolegów - przed odświętnie udekorowanym gmachem II LO, który ma już 115 lat! - uczennica klasy II D, Angelika Krynicka, i powiedziała:

"Witamy Wszystkich w tak niecodziennym dniu!

Czym jest książka w życiu każdego, szczególnie młodego człowieka, na pewno wiecie. Oczywistym jest fakt, że to źródło wiedzy, mądrości i wskazówek życiowych, wychowawczych, a przede wszystkim jest to spirytus movens radości i rozrywki. Książki uczą, kształtują i bawią całe pokolenia. Dlatego warto czasami przypomnieć sobie o tym, głośno i wyraźnie powiedzieć, że nie wyobrażamy sobie życia bez słowa drukowanego. Taka okazja nadarza się teraz – to już trzecia edycja ogólnopolskiej akcji Jak nie czytam, jak czytam. Dzisiaj, w tym właśnie momencie, co najmniej pół miliona osób w całej Polsce dzierży w dłoni swoją ulubioną książkę, czyta ją, czy też dzieli się wrażeniami z kolegami. Po tym naszym wspólnym, prawie rodzinnym spotkaniu, niektórzy z Was pójdą czytać książki do szkolnego parku, inni będą prezentować swoje ulubione dzieła w klasie, przed kolegami lub na portalach społecznościowych, jeszcze inni wyruszą w miasto, aby tam zachęcać świdniczan do czytania, do wspólnej lektury. Prosimy, aby każdy pamiętał dziś o książce, opowiedział o tym swojej rodzinie, przyjaciołom, znajomym. To bardzo ważne, aby zachęcić do czytania tych, którzy robią to bardzo rzadko, albo latami unikają kontaktu ze słowem drukowanym.

Życzę Wszystkim miłej lektury!

A teraz zaprezentujmy się na wspólnym zdjęciu!”.

Oprócz ujęcia frontonu szkoły - udekorowanego hasłami promującymi książki i czytanie - II LO zaproponowało również indywidualne i grupowe zdjęcia z książkami, czytanie w parku przyszkolnym przez wybrane klasy, ustne recenzje książek wykonywane na lekcji języka polskiego, wyjście 20 chętnych uczniów z różnych klas pod opieką p. Marii Szymańskiej i p. Iwony Tomaszewskiej na ul. Łukową i do świdnickiego Rynku (tam trwała VI Świdnicka Gryfiada, która nieco pokrzyżowała nam plany), gdzie odczytywano przez megafon fragmenty ulubionych książek (czytelniczy flash mob), nasi czytelnicy wrzucali selfie z książką na portale społecznościowe, wykonaliśmy instalacje z książek przy wejściu do szkoły oraz ośmiometrowy plakat podsumowujący Dlaczego warto czytać?

Przede wszystkim nawiązaliśmy współpracę z portalem swidnica24.pl, gdzie ukazał się świetny spot reklamowy wykonany z drona, dwukrotna informacja o naszych zamierzeniach i działaniach oraz mnóstwo zdjęć.

Patrz fotorelacja:

http://swidnica24.pl/ii-lo-w-akcji-jak-nie-czytam-jak-czytam/

http://swidnica24.pl/ksiazka-w-kazdym-oknie-ii-lo-czyta-z-cala-polska-fotovideo/

Wypadło znakomicie. To było prawdziwe święto książki w naszym liceum. My zaś w najbliższej przyszłości liczymy na Waszą aktywność czytelniczą nie tylko w ramach obowiązku szkolnego, ale również na czytanie dla przyjemności, w którym decydującą rolę odgrywa Wasz własny wybór, będący konsekwencją Waszych indywidualnych zainteresowań, potrzeb i motywacji czytelniczych.

Przy okazji serdecznie dziękujemy p. red. nacz. Agnieszce Szymkiewicz i p. Dariuszowi Nowaczyńskiemu z portalu swidnica24.pl, naszej dyrekcji, wszystkim nauczycielom i uczniom, którzy pomogli nam w realizacji tego przedsięwzięcia, a w szczególności: p. Tomaszowi Gołowkinowi, p. Urszuli Brzeźniak-Mireckiej, p. Zofii Skowrońskiej-Wiśniewskiej, p. Aleksandrze Królak-Wąsowicz, p. Jolancie Wnętkowskiej oraz uczniom: Kindze Kępie (IA), Mateuszowi Drągowi (IA), Mateuszowi Wojewodzicowi (IB), Mateuszowi Grymkowi (IC), Weronice Świderskiej (IC), Klaudii Janik (IC), Nikoli Haraźnej (IC), Annie Bartoszek (IC), Dominice Drej (IC), Janowi Zadziorskiemu (IC), Sandrze Drzał (IC), Mai Nawrot (IC), Katarzynie Szczepanik (IC), Paulinie Grzyb (ID), Wiktorii Krzyżańskiej (ID), Grzegorzowi Kani (ID), Dawidowi Rawskiemu (IID), Kacprowi Hałdasiowi (IID), Angelice Krynickiej (IID), Natalii Jankowskiej (IID).

W najbliższych dniach wyślemy sprawozdanie do głównego organizatora, czyli redakcji miesięcznika „Biblioteka w Szkole” i po cichu liczymy, że zostaniemy zauważeni, a może i nawet nagrodzeni…

Dziękujemy za wspólną akcję! Spotkajmy się - bogatsi o to doświadczenie - za rok!

nauczyciele bibliotekarze II LO

Maria Szymańska, Iwona Tomaszewska 

Fot.: Dariusz Nowaczyński, Maria Szymańska, Tomasz Gołowkin

 

01.JPG02.JPG03.JPG04.JPG05.JPG06.JPG07.JPG08.JPG09.JPG10.JPG11.JPG12.JPG13.JPG14.JPG15.JPG16.JPG

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg