jFontSize
A- A A+

Od 3 lat II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha współpracuje z Politechniką Wrocławską w ramach projektu edukacyjnego w którym naukowcy PWr prowadzą zajęcia dla uczniów szkół średnich z Dolnego Śląska.

W styczniu dwa wykłady odbyły się w auli imienia Zenona Michalczyka w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha. Pierwszy z nich, z matematyki, poprowadził profesor Jakub Ślęzak, który opowiadał o ruchach Browna. Kilka dni później pan doktor Maciej Mulak –fizyk – opowiadał „O niespodziewanych odkryciach w fizyce, czyli o roli ciekawości i pasji w poznawaniu Przyrody”. Mówił o tak zwanych „Czarnych Łabędziach” czyli niespodziewanych odkryciach fizyków, niemożliwych do przewidzenia według obowiązujących w tych czasach teorii.
W obu wykładach uczestniczyli uczniowie klas matematyczno-fizycznych.

Wrażeniami po matematycznym wykładzie podzieliła się Maria Muszewska, uczennica klasy 2a:
„Jako, że Pan profesor Jakub Ślęzak wykłada na wydziale matematyki stosowanej, szczególny nacisk położył na pokazanie nam, że fizyczne pojęcia, jakimi są ruchy Browna nie muszą być tłumaczone tylko za pomocą fizyki czy matematyki, ale również możemy je poznać za pomocą chemii, informatyki, biologii a nawet poezji starożytnej. Swoim wykładem Pan Ślęzak przybliżył nam z pewnością taki rodzaj matematyki i fizyki, który możemy poznać w otaczającym nas świecie, poprzez własne obserwacje, a nie tylko na lekcjach w szkole”.

Współpracę z Politechniką Wrocławską ze strony II LO koordynują: pani Agnieszka Grymek (matematyka), pani Katarzyna Mamica-Pasternak (chemia) oraz pan Tomasz Pietrzak (fizyka).

W grudniu uczniowie z klas mat-fiz naszej szkoły uczestniczyli w matematycznym wykładzie na Politechnice Wrocławskiej a klasa 3 b w zajęciach laboratoryjnych z chemii.

aula-1.jpgaula-2.jpgfizyka-1.jpgfizyka-2.jpgmatematyka-1.jpg