W czwartek, 31 października, uczniowie klas o profilu matematyczno-fizycznym mieli okazję zwiedzić wystawę „Accelerating Science” zorganizowaną na Politechnice Wrocławskiej z okazji 70-lecia CERN — największego i najbardziej prestiżowego laboratorium naukowego na świecie, zajmującego się badaniem cząstek elementarnych i zlokalizowanego w pobliżu Genewy. Wystawa przez cały rok odwiedza polskie miasta, a w październiku zawitała do Wrocławia.
Uczniowie, oprowadzani przez pracowników uczelni, mogli dzięki trzem tematycznym ekspozycjom zapoznać się z fascynującymi informacjami o otaczającym nas wszechświecie — od Wielkiego Wybuchu, przez procesy tworzenia się i budowy materii, aż po metody jej odkrywania i badania w Wielkim Zderzaczu Hadronów. Dowiedzieli się również, czym zajmują się naukowcy pracujący w CERN. Na zakończenie wzięli udział w widowiskowym pokazie lewitacji magnetycznej z użyciem ciekłego azotu. Był to z pewnością interesujący i inspirujący wyjazd!
4 czerwca 2024 r. uczniowie z klasy III B (biologiczno-chemicznej) wzięli udział w wykładzie i warsztatach na Wydziale Chemii Politechniki Wrocławskiej .
Rozpoczęliśmy od bardzo ciekawego wykładu Pani Profesor Elżbiety Wojaczyńskiej o izomerach optycznych i metodach selektywnego ich otrzymywania.
Następnie odbyły się zajęcia laboratoryjne z chemii organicznej „Własności jednofunkcyjnych pochodnych węglowodorów”.
To już kolejny rok, w którym uczestniczymy w programie współpracy z Politechniką Wrocławską. Na Wydziale Chemii jesteśmy zawsze mile widziani i bierzemy udział w zajęciach prowadzonych z wielkim zaangażowaniem i na wysokim poziomie merytorycznym. Od września mamy nadzieję na dalszą współpracę.
Opiekunami uczniów byli nauczyciele chemii - pani Katarzyna Mamica-Pasternak i pan Jacek Iwancz.
Dnia 15 marca klasa 3D, razem z wychowawczynią, panią profesor Renatą Zapart-Dec oraz panią profesor Dorotą Pierzchałą, udała się na wykłady na Politechnice Wrocławskiej. Wszystko odbywało się z okazji Międzynarodowego Dnia Liczby Pi. Uczniowie mogli dowiedzieć się, na czym polega Dylemat Więźnia oraz jak funkcjonuje w prawdziwym życiu. Był też temat bardzo współczesny, czyli: "Sztuczna inteligencja - jak bardzo sztuczna?" Bardzo wnikliwie przedstawiono, jak działają programy do np. generowania obrazów. Na sam koniec był wykład o Hotelu Hilberta, czyli o nieskończoności. Wykłady były bardzo interesujące i przydatne w erze cyfryzacji. Było to naprawdę fascynujące doświadczenie.
Weronika Żukowska
Wykładem doktora Jakuba Ślęzaka na temat krzywych stożkowych rozpoczęliśmy kolejny rok współpracy z Politechniką Wrocławską.
Wykłady z matematyki, fizyki i chemii odbywać się będą w II LO oraz na Politechnice Wrocławskiej. Ze strony szkoły współpracę koordynują: pani Agnieszka Grymek, pan Tomasz Pietrzak oraz pani Katarzyna Mamica-Pasternak.
Wrzesień to czas DFN, spośród bogatej oferty wrocławskich uczelni wybraliśmy tematy pogłębiające i utrwalające wiedzę zdobywaną podczas lekcji.
19 września klasa IV B pod opieką prof. Beaty Misiewicz wysłuchała dwóch niezwykle ciekawych wykładów na Wydziale Chemii Politechniki Wrocławskiej.
Dr inż. Marek Orłowski, w wykładzie „70 lat helisy DNA, czyli o zastosowaniu zmodyfikowanych cząsteczek DNA w terapiach immunologicznych”, przedstawił historię odkrycia tej nukleiny, począwszy od Johanna Friedricha Mieschera, aż do czasu ustalenia struktury drugorzędowej kwasu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć model DNA podarowany uczelni przez członka brytyjskiej rodziny królewskiej. Na koniec poznali metody wykorzystania DNA do terapii chorób.
Kolejny wykład pod tytułem „Na tropach nieśmiertelności” wygłosiła dr Sylwia Baluta.
I tym razem jednym z wątków był DNA. Końcowe odcinki cząsteczki, czyli telomery były swego czasu obiektem badań naukowców. W tym kontekście prelegentka wspomniała o linii komórkowej HeLa wywodzącej się z komórek pobranych od Henrietty Laks.
Oba wykłady cieszyły się zainteresowaniem uczniów.
Od 3 lat II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha współpracuje z Politechniką Wrocławską w ramach projektu edukacyjnego w którym naukowcy PWr prowadzą zajęcia dla uczniów szkół średnich z Dolnego Śląska.
W styczniu dwa wykłady odbyły się w auli imienia Zenona Michalczyka w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha. Pierwszy z nich, z matematyki, poprowadził profesor Jakub Ślęzak, który opowiadał o ruchach Browna. Kilka dni później pan doktor Maciej Mulak –fizyk – opowiadał „O niespodziewanych odkryciach w fizyce, czyli o roli ciekawości i pasji w poznawaniu Przyrody”. Mówił o tak zwanych „Czarnych Łabędziach” czyli niespodziewanych odkryciach fizyków, niemożliwych do przewidzenia według obowiązujących w tych czasach teorii.
W obu wykładach uczestniczyli uczniowie klas matematyczno-fizycznych.
Dnia 13.12.2022 r. uczniowie klasy 3a i 2a odwiedzili Politechnikę Wrocławską w celu dowiedzenia się „Czy da się żyć bez pochodnych?”. Wykłady poprowadził dla nas dr Adam Marczak, wprowadzając do świata matematyki akademickiej i pokazując, że nauki ścisłe możemy zrozumieć nie tylko za pomocą monotonnej nauki, ale przede wszystkim poprzez logiczne i schematyczne myślenie. Po dwugodzinnym wykładzie udaliśmy się do działu rekrutacji, gdzie przy słodkim poczęstunku pan doktor Marczak opowiadał nam o wprowadzeniu stanu wojennego 41 lat temu oraz wpływie tego wydarzenia na niego samego, całe miasto i samą politechnikę. Ten wyjazd pokazał nam, jak wygląda nauka na uczelni wyższej oraz zachęcił nas do dalszego uczenia się, poszerzania wiedzy i umiejętności w dziedzinie matematyki.
Od kilku lat II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha współpracuje z Politechniką Wrocławską w ramach projektu edukacyjnego w którym naukowcy PWr prowadzą zajęcia dla uczniów szkół średnich z Dolnego Śląska. Organizowane są warsztaty laboratoryjne, wykłady, ćwiczenia i pokazy z takich przedmiotów jak: chemia, fizyka, matematyka.
Po raz pierwszy po pandemicznej przerwie i wykładach on-line uczniowie Banacha wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych we Wrocławiu. Prowadzone ćwiczenia były z zakresu chemii pochodnych węglowodorów a brała w nich udział 3b (biologiczno-chemiczna) wraz z panią Katarzyną Mamicą-Pasternak.
Uczniowie pracowali w 2 grupach 15 osobowych, każda z grup samodzielnie wg otrzymanej instrukcji
Zajęcia prowadziła dr Dorota Zając, która na co dzień zajmuje się związkami heterocyklicznymi.
Absolwenci Banacha to niezwykle interesujący ludzie, często bardzo aktywni na swoich uczelniach, ambitni, osiągający sukcesy. Jednym z nich jest Damian Ziomko, absolwent klasy matematyczno-fizycznej z roku 2017. Student Politechniki Wrocławskiej, prezes studenckiego koła naukowego NABLA, nowy prezes Polskiego Stowarzyszenia Studentów Fizyki. Ma on dla Was ciekawe zaproszenie…
Jakub Pawłowski, wybitny absolwent II LO, jako uczestnik programu „Wybitnie uzdolnieni na Politechnice Wrocławskiej” zaprezentował wyniki swoich badań na konferencji "Debiutanci nauki". Jakub, student inżynierii kwantowej, przedstawił swój projekt: „Symulacje Monte Carlo układów społecznych” prowadzony pod opieką pani profesor Katarzyny Weron z Politechniki Wrocławskiej.
Gratulujemy i cieszymy się, że kolejny absolwent II LO osiąga naukowe sukcesy na Politechnice Wrocławskiej.
Strona 1 z 2
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- Następny artykuł
- koniec