jFontSize
A- A A+

Od czasów Arystotelesa wiemy, że fizyka bez matematyki to tylko filozoficzne opowiastki. Aby przewidzieć jakikolwiek wynik eksperymentu konieczna jest symbioza matematyki z fizyką. O ile brak matematyki w fizyce cofa nas o 2000 lat, to kształcenie umiejętności posługiwania się prostym kalkulatorem, zamiast używania programów matematycznych, przenosi nas w czasie do lat 50 ubiegłego wieku.
Na zajęciach „Fizyka akademicka” prowadzonych w naszym liceum uczniowie poznają sposób w jaki należy wykorzystywać narzędzia matematyczne do rozwiązywania zagadnień fizycznych. Wykorzystujemy metody analityczne, jak i w przyszłości, uczniowie będą prowadzić obliczenia numeryczne oraz symboliczne. Powyższe podejście prowadzi to do nabywania intuicji fizycznych potrzebnych do analizy nowych zjawisk.
Dla przykładu powstanie mechaniki kwantowej, opisującej mikroświat, byłoby niemożliwe gdyby nie naukowcy posiadający większe umiejętności matematyczne niż, przeciętny w tamtym czasie fizyk.

Odkrywanie nowych praw przyrody kończy się zazwyczaj raportem w czasopiśmie o różnej randze. Miło nam poinformować, że prowadzący zajęcia prof. UAM dr hab. inż. Tomasz Polak wraz z dr Agatą Krzywicką opublikowali pracę w jednym z najbardziej prestiżowych czasopism fizycznych  na świecie z portfolio Nature. Praca dotyczy sposobu rozpraszania energii przez układy zamknięte, bez kontaktu z otoczeniem, co do tej pory wydawało się niemożliwe.