jFontSize
A- A A+

11.06. 2021 r. o godzinie 12:00 rozpoczął się blok wykładów w ramach Czerwcowego Spotkania z Biotechnologią. Tematyka spotkania dotyczyła infekcji bakteryjnych, mikrobiomu i świadomego jedzenia pokarmów.

Podobnie jak poprzedniego roku, większość uczniów wysłuchała wykładów „on-line”, pozostali mogli dołączyć w ramach lekcji biologii. W sumie w wykładach uczestniczyło przeszło 80 osób, niektórzy z uczniów wysłuchali wszystkich prezentacji i przygotowali sprawozdanie z ich przebiegu.

Pracownicy Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego kolejno prezentowali zagadnienia, po każdej prezentacji był wyznaczony czas na dyskusję i zadawanie pytań.

Na początek dr Marcin Szafran z Zakładu Mikrobiologii Molekularnej Uniwersytetu Wrocławskiego przedstawił strategie wybranych gatunków bakterii w zdobywaniu organizmu człowieka. Na przykładzie Vibrio cholerae prześledziliśmy sposób na pozbycie się konkurencyjnych bakterii z jelita. Bakteria ta wykorzystuje naturalnie występujące receptory błonowe komórek jelita, by spowodować kaskadę zdarzeń - napływ jonów do jelita i w rezultacie napływ wody, czego konsekwencją jest biegunka i usuwanie bakterii zasiedlających jelito grube.

Z kolei Porphyromonas gingivalis, powodująca paradontozę, wykorzystuje możliwe mechanizmy by zaspokoić swój głód. Najnowsze odkrycie pozwala wyjaśnić jak to czyni. Bakteria ta żywi się albuminami osocza a te są zbyt duże aby mogły się przedostać do wnętrza jej komórki, więc tnie je na peptydy za pomocą gingipain. Następnie peptydy transportowane są do wnętrza komórki z wykorzystaniem kompleksu białek z zewnętrznej błony - RagAB .

Kolejna bakteria – Mycobacterium tuberculosis nauczyła się wykorzystywać komórki ludzkiego ciała do ochrony przed układem odpornościowym. Infekuje makrofagi i tam jest bezpieczna, może czekać na osłabienie gospodarza.

Następny wykład, pod tytułem – „Mikrobiom – z czym to się je?” wygłosił dr inż. Marcin Wolański. Dobra wiadomość - ok. 2,2kg masy ciała człowieka stanowią bakterie, o ile nie szkodzą! Kolonizują nas sukcesywnie w ciągu życia, począwszy od porodu a każdy kontakt z innym człowiekiem to kolejna porcja bakterii. Są pomocne – produkują witaminy, ułatwiają trawienie, ale też mogą wpływać na działanie przyjmowanych przez nas leków.
W kwestii liczebności nie mamy z nimi szans, na jedną komórkę człowieka przypada 100 komórek żyjących w nim lub na nim bakterii. Również nasze geny w liczbie 23 tysiące bledną przy 2 milionach genów towarzyszących nam bakteriom. Na skład gatunkowy mikrobiomu  wpływa rodzaj spożywanego pokarmu; odpowiednią dieta można wyregulować pracę jelit a więc i zasiedlające je bakterie.

O problemach prawidłowej diety traktował trzeci wykład, wygłoszony przez dr Marię Stasiuk-Wacławczyk – „Jesteś tym co jesz, czyli o zaletach odżywiania”. Pani Doktor przedstawiła najnowsze trendy żywienia a dodatkowo tłumaczyła mechanizmy działania substancji czynnych zawartych w produktach spożywczych. Odniosła się też do prozdrowotnego działania ruchu. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży, najlepiej potwierdzi to omówienie wykładu przygotowane przez Karolinę Szmidt z klasy Id, z którym można się zapoznać tutaj: 
Plik do pobrania (PDF).

Screenshot_20210611-123934_Teams-1.jpgScreenshot_20210611-131137_Teams.jpgScreenshot_20210611-132135_Teams.jpgScreenshot_20210611-133408_Teams.jpgScreenshot_20210611-142455_Teams.jpgScreenshot_20210611-143221_Teams.jpgScreenshot_20210611-145004_Teams-1.jpgScreenshot_20210611-145004_Teams.jpg