jFontSize
A- A A+

21 września uczniowie klasy II B o profilu biologiczno–chemicznym uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w ramach DFN.
W tym roku otrzymaliśmy zaproszenie od naszego absolwenta – Juliana Baumgartnera, obecnie studenta trzeciego roku biotechnologii UWr. Julian wraz z innymi członkami Studenckiego Koła Naukowego „Przybysz” przygotował zajęcia dla szkół średnich. Na naszych uczniów czekały ciekawe doświadczenia, obliczenia oraz urządzenia typu spektrometry i pipety kalibrowane. Uczniowie zostali podzieleni na grupy i przystąpili do ćwiczeń. Zainteresowanie zajęciami było olbrzymie, co widać na zdjęciach. Zarówno skupienie w trakcie doświadczeń, jak i radość z dobrze przeprowadzonego ćwiczenia gościły na twarzach uczestników. Nasi uczniowie mają przygotowanie do zajęć w laboratorium dzięki lekcjom chemii, a każdy udział w warsztatach pogłębia ich umiejętności. Spisali się bardzo dobrze, o czym świadczy mina prowadzącego.smile
Na koniec otrzymali pamiątkowy ołówek z logo wydziału i festiwalowe jabłko. Opiekunkami grupy były panie Katarzyna Mamica–Pasternak i Beata Misiewicz.

Tradycyjnie w czerwcu uczniowie klas biologiczno–chemicznych i przyrodniczo-matematycznych mieli możliwość wysłuchania wykładów z zakresu biotechnologii.
Tym razem poruszano temat komórek czerniaka i ich sposobów na podporządkowanie sobie otoczenia. Czerniak jest jednym z częściej atakujących typów nowotworów złośliwych, znakomicie wykorzystuje sąsiadujące komórki oraz macierz pozakomórkową do rozprzestrzeniania się.
Wykład pod tytułem „Dialog pomiędzy komórkami czerniaka a jego otoczeniem” wygłosiła mgr Justyna Mazurkiewicz.
Kolejny wykład poświęcony był apoptozie - „Apoptoza – programowana śmierć komórki”.
Dr Zdzisław Wróblewski przedstawił zawiłe zagadnienie programowanej śmierci komórek i wyjaśnił znaczenie tego procesu w zwalczaniu chorób nowotworowych.

Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza uczniów II LO im. S. Banacha na Drzwi Otwarte, które odbędą się 19 i 26 marca oraz 2 kwietnia w formie zdalnej. Uczniowie spotkają się z panią prodziekan ds. spraw nauczania – prof. dr hab. Dagmarą Jakimowicz oraz panią pełnomocnik ds. współpracy ze szkołami średnimi dr Marią Stasiuk–Wacławczyk, a także z doktorantami i studentami kierunku biotechnologia. W trakcie kolejnych spotkań odbędą się mini-wykłady. Doktoranci i studenci będą odpowiadać na pytania uczniów zainteresowanych tym kierunkiem studiów.
Wszelkie informacje na temat Dni Otwartych na Wydziale Biotechnologii znajdują się pod linkiem: 
http://www.biotech.uni.wroc.pl/aktualnosci/drzwi-otwarte-online-2/
Zachęcamy wszystkich do udziału, szczególnie uczniów klas trzecich.

11.06. 2021 r. o godzinie 12:00 rozpoczął się blok wykładów w ramach Czerwcowego Spotkania z Biotechnologią. Tematyka spotkania dotyczyła infekcji bakteryjnych, mikrobiomu i świadomego jedzenia pokarmów.

Podobnie jak poprzedniego roku, większość uczniów wysłuchała wykładów „on-line”, pozostali mogli dołączyć w ramach lekcji biologii. W sumie w wykładach uczestniczyło przeszło 80 osób, niektórzy z uczniów wysłuchali wszystkich prezentacji i przygotowali sprawozdanie z ich przebiegu.

Pracownicy Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego kolejno prezentowali zagadnienia, po każdej prezentacji był wyznaczony czas na dyskusję i zadawanie pytań.

Przed nami kolejne wykłady w ramach Czerwcowego Spotkania z Biotechnologią, w piątek 11 czerwca, spotkamy się online z wykładowcami Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Proponowane wykłady przybliżą nam zagadnienia chorób bakteryjnych, poznamy zalety i wady mikrobiomu i zweryfikujemy zawartość naszych talerzy.

12:00 - 12:45 - dr Marcin Szafran „Niewidzialni najeźdźcy, czyli od zakażenia do choroby - molekularne podstawy infekcji bakteryjnych”.  
13:00 - 13:45 - dr inż. Marcin Wolański „Mikrobiom – z czym to się je?”
14:00 - 14:45 - dr Maria Stasiuk-Wacławczyk "Jesteś tym co jesz, czyli o zaletach świadomego odżywania". 

Zainteresowanych tematyką zapraszam.

Beata Misiewicz

 

Zaczęło się we wrześniu, kiedy jeszcze spotykaliśmy się w szkole, nasza absolwentka zaproponowała i przeprowadziła szereg wykładów z zakresu dietetyki i fizjoterapii. Patrycja Kozak, bo o niej mowa, ukończyła klasę biologiczno–chemiczną nie tak dawno, a już jest studentką piątego roku Fizjoterapii i trzeciego roku Dietetyki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Z sentymentem powraca do szkoły, tym razem postanowiła podzielić się z młodzieżą Banacha zdobytą wiedzą. Klasy od I do III wysłuchały wykładów o zasadach zdrowego żywienia, o terapeutycznej roli diety i pułapkach odchudzania oraz o kuluarach pracy fizjoterapeuty.

Ograniczenia wywołane epidemią COVID-19 nie zniechęciły uczniów do dodatkowych działań, z chęcią i radością uczestniczą w projektach edukacyjnych skierowanych do uczniów szkół średnich przez Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ciekawa Biochemia – to seria spotkań on–line, odbywających się w sobotnie przedpołudnia, uczestniczą w nich uczennice z klasy IIbg - Joanna Cichocka i Eliza Kamionowska.  O to co sądzą o tej formie edukacji uczestniczki projektu:

Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego serdecznie zaprasza na cykl otwartych wykładów kierowanych do uczniów szkół podstawowych i średnich, a także osób dorosłych pt.: „Biochemiczne podstawy zdrowia”.  
 
Wykłady będą odbywać się w soboty o godz. 9:30, online na platformie Teams, linki do wydarzenia będą pojawiać się na stronie internetowej Wydziału oraz na portalu Facebook. Polecamy! 

V Świdnicka Noc z Biologią, której hasłem przewodnim było Nauka - Przyroda - Zdrowie zgromadziła, jak zwykle, całą rzeszę młodych przyrodników ze szkól podstawowych i ponadpodstawowych. W murach II LO im. Stefana Banacha spotkało się 220. uczniów pod opieką nauczycieli. Nasi goście z Wydziału Nauk Biologicznych przygotowali szereg ciekawych zajęć o różnorodnej tematyce. Odbyły się kolejno:

Z wielką przyjemnością informujemy, że 7 czerwca 2019 r. w naszej szkole odbędzie się V Świdnicka Noc z Biologią pod hasłem: PRZYRODA – NAUKA – ZDROWIE.

Inauguracja wydarzenia odbędzie się w auli szkoły, następnie rozpoczną się warsztaty, ćwiczenia i wykłady dla zainteresowanych grup. Planowany czas spotkania od godz. 15.00 do 21.00.