jFontSize
A- A A+

Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Marcin Kłos został finalistą XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972-1514. Od Cedyni do Orszy”.
W zawodach centralnych wzięło udział 218 uczniów. Zgodnie z Regulaminem Olimpiady, by uzyskać tytuł finalisty, należało zdobyć minimum ocenę dobrą. Marcin otrzymał ocenę celującą, został finalistą i już zdał maturę z historii na 100%. Opiekunem ucznia jest pani prof. Zofia Skowrońska-Wiśniewska.

Zawody centralne składają się z dwóch części: cześć pierwsza polega na napisaniu w ciągu 180 minut pracy pisemnej na jeden z pięciu tematów obejmujących blok zmienny i stały program Olimpiady. Marcin wybrał temat: Porównaj powstanie listopadowe i styczniowe pod względem organizacji władz i form walki. Powyższa praca uzyskała ocenę celującą. Lista osób zakwalifikowanych do drugiej części zawodów, zostanie ogłoszona w późniejszym terminie. Część druga Olimpiady polegać będzie na rozwiązywaniu zadań w kilku konkurencjach (m.in. broń, malarstwo batalistyczne, film, fotografia wojenna, itp.), a także na przygotowaniu prezentacji i oprowadzaniu po losowo wybranych obiektach historycznych. Wymagana wiedza ma charakter interdyscyplinarny.
Marcinowi gratulujemy sukcesów i życzymy, aby dostał się do II etapu olimpiady centralnej i uzyskał tytuł laureata.