jFontSize
A- A A+

Wielkim sukcesem okazał się udział ucznia naszej szkoły w Olimpiadzie Fizycznej. W 66 edycji olimpiady Tomasz Pasternak z klasy 3a zakwalifikował się do ogólnopolskiego finału. Tym samym zapewnił sobie 100% wynik z egzaminu maturalnego z fizyki i znalazł się w gronie wybrańców, którzy powalczą o możliwość reprezentowania Polski w Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej w Indonezji.

Tomkowi gratulujemy i trzymamy kciuki.

W bieżącym roku przypada jubileusz 50-lecia Międzynarodowej Olimpiady Fizycznej. W 1967 roku odbyła się w Warszawie pierwsza olimpiada. Wzięli w niej udział uczestnicy z Bułgarii, Czechosłowacji, Polski, Rumunii i Węgier. W 2016 roku uczestników z 86 krajów było już około 400.

Tomek od października ubiegłego roku zmagał się z zadaniami teoretycznymi i doświadczalnymi, kolejnych, coraz trudniejszych części. Po ogłoszeniu listy finalistów, okazało się, że spośród 11 uczniów ostatniego etapu dolnośląskiego zakwalifikowanych do zawodów ogólnopolskich zostało trzech, a Tomek z sumą punktów 71, znacząco wyprzedził konkurentów, zajmując pierwszą lokatę w województwie.

Dobrze to rokuje przed finałem, który odbędzie się w Warszawie od 22 do 25 kwietnia.

Sukces ten był możliwy dzięki pracowitości i szczególnym cechom charakteru ucznia II LO. Jak sam mówi: „Uczenie się treści praw na pamięć nic nie da! Dużą rolę odgrywa wyobraźnia, instynkt, poczucie jak funkcjonuje świat i umiejętność zadawania sobie pytań. Zagadnienie zrozumiałeś dopiero wtedy, kiedy potrafisz samemu znaleźć oraz wygenerować problem, a następnie rozwiązać go lub przynajmniej zrozumieć dlaczego nie potrafisz go jeszcze rozwiązać! W rozwijaniu powyższych cech pomaga eksperymentowanie (chociażby w warunkach domowych) poprzedzone dogłębną, teoretyczną analizą problemu”.

Tomasz Pasternak odpowiedniego podejścia do problemów i zadań wykraczających poza szkolny kanon posmakował na zajęciach Studia Talent organizowanych przez Politechnikę Wrocławską. Jest on bardzo wdzięczny doktorowi inżynierowi Piotrowi Biegańskiemu, pracownikowi Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej za prowadzone zajęcia, gdzie „nauczyłem się jak w fizyce robić coś z niczego” oraz udzielane wskazówki i pomoc w rozwiązywaniu zadań. Duże wsparcie i pomoc przy wykonywaniu eksperymentów konkursowych otrzymał od swojego taty magistra inżyniera Romana Pasternaka. W szkole opieką otoczył go nauczyciel fizyki Tomasz Pietrzak.

Znajdując się w gronie 73 finalistów etapu centralnego, Tomek ma szansę reprezentować Polskę, jako członek pięcioosobowej drużyny w Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej, która odbędzie się w Indonezji. Gorąco mu tego życzymy.

Społeczność II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.