Tuż po zakończeniu roku szkolnego, 1 lipca br., uczniowie obecnej klasy IId wyruszyli w podróż do Strasburga, która była nagrodą za zdobycie I miejsca w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej (naszych laureatów przygotował do zawodów p.prof. Ryszard Gwóźdź). Kasia Gruba, Jan Jaśkowiak i Piotr Tłuczek, pod opieką p.prof. Marioli Mackiewicz, rozpoczęli tegoroczne wakacje od wizyty w Parlamencie Europejskim, gdzie zostali przyjęci przez p.europoseł Lidię Geringer de Oedenberg.Debata z panią poseł o specyfice pracy parlamentarzystów, obserwacja sali obrad w czasie zamykania prezydencji duńskiej, zapoznanie się ze strukturą parlamentu i zasadami jego działania, udział w spotkaniu z młodą polską prawniczką w Trybunale Praw Człowieka zainteresowały uczestników wyjazdu, stając się dobrym pretekstem do zgłębiania wiedzy na temat europarlamentaryzmu. Opiekująca się zaproszonymi z Polski gośćmi z ramienia pani poseł p.Zofia Ulatowska zadbała o to, by uczestnicy edukacyjnej wycieczki zapoznali się z ciekawą dokumentacją, statystykami i anegdotami związanymi z historią Strasburga i Alzacji.

Program pobytu we Francji był bardzo przemyślany, bo gwarantował także zwiedzanie gotyckiej katedry, Starego Miasta oraz urokliwego parku, w którym majestatycznie przechadzały się bociany - symbole Alzacji.Rejs statkiem po rzece Ill pozwolił nam obejrzeć zabytki jeszcze z innej strony, zachwycić się dzielnicą Petite France, pokochać pięknie ukwiecone zakątki miasta o wielowiekowej tradycji i różnych wpływach architektonicznych. Atrakcji było sporo, a uczestnicy wyjazdu poznali wiele osób, które żywo interesują się integracją europejską.Nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę, a niektórym z nich zamarzył się powrót do departamentu Dolnego Renu, ale już w roli eurodeputowanych... Warto marzyć i realizować życiowe plany, więc być może są one możliwe do spełnienia w przyszłości, czego już dziś młodym znawcom problematyki unijnej życzymy.

Opracowała Mariola Mackiewicz

p1010570.jpg