Niedawno – na początku kwietnia- przygotowaliśmy debatę na temat „Szkoła marzeń to szkoła demokracji”, a później napisanie sprawozdania umożliwiło nam to, że pojechaliśmy na XVIII Sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży. Pierwszego dnia (31 maja) uczestniczyliśmy w warsztatach, które pozwoliły nam lepiej poznać innych uczestników. Oprócz tego dowiedzieliśmy się dużo więcej na temat Samorządu Szkolnego, praw dziecka, dzieliliśmy się swoimi inicjatywami i szukaliśmy nowych pomysłów.

Wieczór w hotelu, z którego był piękny widok na Pałac Kultury i Nauki oraz Stadion Narodowy, stał się czasem prywatnych rozmów między młodymi posłami.

Następnego dnia po śniadaniu pojechaliśmy na „podbój sejmu”. Przez pierwszą godzinę mogliśmy zwiedzać sejm, jak i otrzymać gadżety poselskie. Następnie pani marszałek sejmu oficjalnie otwarła wystawę z okazji roku Janusza Korczaka pt. „Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka”. O godzinie 10 rozpoczęły się obrady XVIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Na czele z p. Ewą Kopacz, p. Krystyną Szumilas, p. Markiem Michalakiem oraz kilkoma innymi politykami obradowaliśmy nad ustawą dotyczącą demokracji w szkole i lepszego funkcjonowania Samorządu Szkolnego. Na końcu odbyło się głosowanie nad poprawkami do projektu. Następnie zatwierdziliśmy całą uchwałę, którą już niedługo dostarczymy do naszej szkoły. Niesamowite było zobaczyć cały sejm od środka i poczuć się jak prawdziwy polityk.

Podsumowaniem wrażeń był obiad w restauracji poselskiej, jednak sądzę, że nie dostaliśmy porcji poselskich. Po wszystkim został powrót , który minął niesamowicie szybko- wśród rozmów i obietnic ”musimy się jeszcze spotkać”.

Co zostanie z obietnic? Zobaczymy! Jednak zostało wiele wspomnień, tych niesamowitych i niezapomnianych przeżyć.

Nie trzeba być zaangażowanym w politykę, by pojechać do sejmu. A może to Wy za rok będziecie obradować w sejmie? Kończąc tę opowieść, powtórzymy za absolwentami Naszej szkoły- „angażujcie się we wszystko, by mieć co wspominać oraz odnaleźć swoją prawdziwą pasję!”

Młodzi posłowie:
Katarzyna Gruba