Od 15 do 19 października 2017 r. troje naszych uczniów – absolwentów II LO – Karolina Ścisłowicz, Jakub Janiak i Maciej Janiak wraz z opiekunką - p. prof. Zofią Skowrońską-Wiśniewską, przebywali na wycieczce w Brukseli. Wyjazd stanowił nagrodę dla zwycięzców Powiatowego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej, corocznie organizowanego przez członkinie Ligi Kobiet Polskich. Konkurs został objęty honorowym patronatem posła do Parlamentu Europejskiego – p. Bogdana Zdrojewskiego.

Pobyt w Belgii rozpoczął się od zwiedzenia Brugii, której zabytkowe centrum umieszczone jest na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Urokliwe zabytki, malownicze uliczki poprzecinane kanałami, a także panujący tam klimat sprawiły, że nazywana jest flamandzką Wenecją. Młodzież spędziła czas spacerując po uroczej starówce i odbyła rejs barką po belgijskich kanałach.

Następnie udaliśmy się do stolicy Unii Europejskiej – Brukseli. Młodzież zobaczyła piękny Grand Place, który wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Plac Giełdy, kościół św. Mikołaja, Plac Agory oraz wiele innych zabytków belgijskiej stolicy.

Wtorkowe przedpołudnie uczniowie spędzili na poznawaniu Parlamentarium, gdzie mieli możliwość uczestniczyć w wirtualnej wycieczce po Europie, jednocześnie słuchając Europejczyków opowiadających o swoich krajach oraz oglądając najciekawsze miejsca naszego kontynentu. Dowiedzieli się również wiele o tym, co proces integracji europejskiej przyniósł poszczególnym krajom. Najciekawszym punktem programu było spotkanie z eurodeputowanym p. Bogdanem Zdrojewskim. Wszyscy mogli porozmawiać z Posłem o jego pracy w Parlamencie Europejskim, o komisjach, w których zasiada - i czym ogólnie się zajmuje, jak również mieli okazję zadać pytania dotyczące obecnej sytuacji międzynarodowej.

Wyjazd do Belgii zakończył się wizytą w Waterloo, gdzie młodzież mogła obejrzeć miejsce bitwy, wchodząc na Kopiec Lwa oraz Panoramę bitwy w rotundzie, także film 3D i muzeum.

Wycieczka stanowiła niezwykłe doświadczenie dla absolwentów II LO, którzy wrócili pełni nowych i niezapomnianych wrażeń.

Dziękujemy bardzo p. Bogdanowi Zdrojewskiemu Posłowi do Parlamentu Europejskiego za zaproszenie i poświęcony nam czas, a pracownikom jego biura poselskiego za organizację i opiekę podczas wyjazdu. Dziękujemy również p. Elżbiecie Dudziak (przewodniczącej Ligi Kobiet Polskich w Świdnicy) za organizację konkursu o Unii Europejskiej, a tym samym umożliwienie nam wyjazdu do Brukseli.

01.JPG02.JPG03.JPG04.JPG05.JPG06.JPG07.JPG08.JPG09.JPG10.JPG11.JPG12.JPG13.JPG14.JPG15.JPG16.JPG17.JPG18.JPG19.JPG20.JPG21.JPG22.JPG23.JPG24.JPG25.JPG26.JPG27.JPG