jFontSize
A- A A+

„Drodzy Marszałkowie, Wysoka Izbo” – w taki sposób mieliśmy szansę zwrócić się do rządzących w sejmie. Mówiąc „my”, mam na myśli dzieci i młodzież z całej Polski. Z okazji Dnia Dziecka Centrum Edukacji Obywatelskiej zaproponowało gimnazjalistom i licealistom udział w XX edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Wystąpienie Kamila Monety w sejmie w dniu 01.06.2014r.

Sejm Dzieci i Młodzieży to projekt organizowany od 1989 roku. Od dwudziestu pięciu lat, dokładnie pierwszego czerwca, w Dzień Dziecka, na sali obrad w sejmie zasiada 460 młodych posłów i posłanek. Wyłonieni są drogą internetową. Ich zadaniem jest zorganizowanie debaty we własnej szkole bądź też w miejscu zamieszkania. Z debaty młodzież zobowiązana jest stworzyć relację na podstawie pytań zadanych przez CEO. Sprawozdania oceniane są przez specjalnie powołaną do tego komisję. I w taki sposób z naszej szkoły, z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, została wyłoniona dwójka uczestników projektu: posłanka Dominika Rzepka oraz poseł Kamil Moneta.

Choć mogłoby się wydawać, że czterogodzinne obrady w sejmie zanudzą nas na śmierć, okazało się, że słuchanie rówieśników jest dla nas czystą przyjemnością. Mieliśmy okazję przekonać się na własnej skórze jak wygląda ustanawianie uchwały. Debatowaliśmy o uchwale, którą młodzież chciałaby wprowadzić w rzeczywistość. Głosowaliśmy za i przeciw poprawkom. Kilkudziesięciu młodych posłów miało okazję przemówić na mównicy. Nie mogło zabraknąć tam Kamila Monety, który „reprezentując” Kongres Nowej Prawicy, wygłosił swoje zdanie na temat obecnej sytuacji politycznej w Polsce.

W sejmie mieliśmy przyjemność wysłuchać m.in. panią Marszałek Sejmu-Ewę Kopacz, Rzecznika Praw Dziecka-Marka Michalaka, V-Ce Minister Edukacji Ewę Dudek czy Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego. Niedziela upłynęła nam bardzo szybko, natomiast w sobotę mieliśmy okazję uczestniczyć w przeróżnych warsztatach. Dotyczyły one głównie autoprezentacji, pracy lidera oraz funkcjonowania w grupie. Warsztaty były świetnie dostosowane do potrzeb młodego obywatela.

Jesteśmy bardzo dumni, że udało nam się zwiedzić Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. To dla nas ogromny zaszczyt, bo-jak wiadomo – na salę obrad wstęp podczas zwiedzania budynku jest zakazany. Dwudniowy pobyt w Warszawie nie odbyłby się bez pomocy prof. Ryszarda Gwoździa, v-ce dyrektor Zofii Skowrońskiej - Wiśniewskiej oraz prof. Małgorzaty Krawczyk. Bardzo dziękujemy za pomoc i zachęcamy młodzież do udziału w projekcie.

Dominika Rzepka
II D