jFontSize
A- A A+

W ostatnim tygodniu kwietnia miał odbyć się w Krakowie finał Matematycznej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH. Z ośmiu półfinalistów z II Liceum Ogólnokształcącego aż trzech uczniów zakwalifikowało się do ścisłego finału: Igor Beker, Dominika Janczyszyn i Mateusz Drąg. Niestety nie będzie okazji na tradycyjne zdjęcie z Banachem na krakowskich plantach.

Warto wspomnieć, że młodzież II LO reprezentowała również świdnicki powiat w etapie okręgowym Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. Analitycznym myśleniem wykazali się Konrad Sosnowski oraz Kinga Kępa.

Igor Beker:

„Olimpiada o Diamentowy Indeks AGH składa się z trzech etapów. W każdym rozwiązywaliśmy 7 zadań, w których mogliśmy zdobyć 100 punktów, a 70 było gwarancją awansu do następnego etapu. Pierwszy etap polegał na zrobieniu zadań zamieszczonych na stronie uczelni i przesłanie odpowiedzi listem do sprawdzenia. Drugi etap pisaliśmy w Nowej Soli, w którym na rozwiązanie kolejnych siedmiu bardzo trudnych zadań  mieliśmy 2 godziny. To właśnie czas był naszym największym wrogiem, bo nie było czasu na żadne błędu lub sprawdzenie zadań. Trzeci etap miał się odbyć w Krakowie, wyglądałby bardzo podobnie do drugiego. Każdy, kto zdobyłby 70 punktów dostałby indeks na AGH. Walkę o indeks Akademii rozpoczęliśmy już w 2 klasie liceum rozwiązując niektóre zadania z poprzednich lat.

Największą zaletą udziału w olimpiadzie jest wiedza, gdyż zadania w olimpiadzie tylko nieznacznie wykraczają poza program nauczania liceum, przez co przygotowując się do olimpiady, jednocześnie przygotowujemy się do matury rozszerzonej z matematyki. Osobiście jestem bardzo zadowolony z awansu do 3 etapu, który z wiadomych przyczyn się nie odbędzie. Mam nadzieję, że praca, którą włożyłem w przygotowania do olimpiady zaowocuje satysfakcjonującym wynikiem z matury. Chciałbym bardzo podziękować naszej nauczycielce pani Agnieszce Grymek za świetne przygotowanie do olimpiady jak i matury z matematyki, ale i wsparcie w osiąganiu naszych matematycznych celów”.

"Konkurs był dla mnie okazją do sprawdzenia moich umiejętności matematycznych i pod tym względem cieszę się, że miałem okazję w nim uczestniczyć, gdyż dzięki temu pogłębiłem swoją wiedzę w tej dziedzinie. Żałuję, że nie mogę rywalizować z uczniami spoza naszego regionu, ale w tym momencie jest to jedyna słuszna decyzja. Mimo wszystko jestem zadowolony, że udało mi się zajść tak daleko". Mateusz Drąg

„Przygotowania do udziału w Olimpiadzie o Diamentowy Indeks AGH wzbogaciły moją wiedzę w zakresie matematyki, co przyczyniło się do lepszego zapoznania się z materiałem potrzebnym do matury, szczególnie tej na poziomie rozszerzonym. Nie było to jednak przykrym obowiązkiem, a raczej przyjemnością i możliwością rozwijania swoich zainteresowań. Mam nadzieję, że moje zmagania zaowocują zadowalającymi wynikami na maturze." Dominika Janczyszyn

Dominika-Janczyszyn.jpgIgor-Beker.jpgKinga-Kpa.jpgKonrad-Sosnowski.jpgMateusz-Drg.jpg

Do drugiego etapu zakwalifikowało się 8 uczniów klasy 3a. Finalistami Olimpiady zostały 3 osoby.

Wrażenia z Olimpiady Lingwistycznej:  Konrad Sosnowski i Kinga Kępa:


„Olimpiada Lingwistyki Matematycznej jest nietypową olimpiadą, nie da się bez pokazania przykładów wytłumaczyć na czym polegają zadania. Sama lingwistyka matematyczna nie jest może potrzebna w codziennym życiu, aczkolwiek przynajmniej w minimalnym stopniu pomaga zrozumieć i nauczyć się obcych języków, a zadanka na pewno pobudzają logiczne myślenie. Udział w olimpiadzie był ciekawym doświadczeniem, przyjemnie rozwiązywało się zadania, a wykonanie zadanka przynosi wielką satysfakcję. Podczas przygotowań dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy na temat języków świata”.