Winston Churchill powiedział - „Mówca tak powinien skonstruować przemówienie, by wyczerpać temat, ale nie wyczerpać słuchaczy.” Z pewnością słowa te stały się receptą na sukces dla Aurelii Myślińskiej, która w ubiegły czwartek, 5 grudnia, zdobyła pierwsze miejsce na XIV Międzyszkolnym Konkursie Krasomówczym Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy, reprezentując II LO.
W konkursie brało udział szesnastu uczniów, reprezentujących różne szkoły, zarówno z powiatu świdnickiego, jak i dzierżoniowskiego. Uczestnicy mieli za zadanie przemawiać na jeden z wcześniej wybranych tematów:

1. Relacje międzyludzkie to najważniejszy aspekt naszego życia. Przedstaw, jak tworzyć relacje, by swą jakością przekroczyły oczekiwania.
  2. Omów zagadnienie: Mikrokosmos relacji ludzkich - sposoby radzenia sobie z trudnymi relacjami.
  3. Przedstaw swoje rozważania na temat: Paradoks współczesności - jesteśmy globalną wioską a pogłębia się kryzys relacji międzyludzkich.
  4. Czy zgadasz się ze stwierdzeniem, że pokolenie `Y` to "poprawna obojętność, urzędowe relacje, sympatyczny brak zainteresowania"? Uzasadnij.
  5. Odnieś się do problemu: Nowoczesne technologie a kryzys komunikacji międzyludzkich.

Paradoks współczesności - jesteśmy globalną wioską a pogłębia się kryzys relacji międzyludzkich. To temat wybrany przez Aurelię Myślińską. Stosowanie pytań do publiczności oraz wykraczanie poza mównicę okazało się być genialnym pomysłem, który dodatkowo udowodnił, że retoryka to nie tylko sztuka mówienia, ale również sztuka dialogu z odbiorcami. Przemówienie zostało utrzymane w dowcipnej formule, która urzekła jury w składzie: Renata Duda (nauczyciel II LO), Krystyna Wojtala (nauczyciel LO), Grzegorz Stawarz (przedstawiciel starostwa powiatowego). Uczennica zwróciła uwagę na nasz, zmieniający się za sprawą nowych technologii ,świat. Zmieniają się nasze reakcje, obyczaje, a przede wszystkim komunikacja. Według Aurelii, rozwój elektroniki sprawia, że coraz trudniej jest porozumieć się z kimś prosto w oczy.

W konkursie brał również udział Dominik Koryzna, który również reprezentował nasze liceum, wykładając temat: Odnieś się do problemu: nowoczesne technologie, a kryzys relacji międzyludzkich. W jego przemówieniu najbardziej podobał a mi się część wstępna, w której Dominik nawiązał do początków komunikacji międzyludzkiej, a więc do znanej z Pisma Świętego historii Adama i Ewy. Swoją wypowiedź rozwinął do czasów współczesnych, którymi zawładnął świat elektroniki.

Aurelia i Dominik z pewnością wyczerpali swoje tematy, ale nie wyczerpali słuchaczy… Gratulujemy naszym reprezentantom oraz życzymy sukcesów w kolejnych konkursach. XV Międzyszkolny Konkurs Krasomówczy Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy odbędzie się już za rok! :)

Tekst: Natalia Wojnowska kl 2d