jFontSize
A- A A+

Listopad obfitował w ciekawe wydarzenia związane z biologią - uczniowie dwukrotnie wysłuchali wykładów z biotechnologii na Uniwersytecie Wrocławskim i mieli też okazję obejrzeć wystawę poświęconą owadom, której autorem był Tomasz Olipra.
Owady tworzą bardzo liczną gromadę w obrębie typu stawonogi. Swą liczebnością zdystansowały one pozostałe grupy zwierząt. Zasiedlając praktycznie wszystkie zakątki świata rozwinęły szereg przystosowań do różnorodnych warunków życia. Od zawsze budziły one zainteresowanie swoją rozmaitością kształtów, barw i zachowań - zapewne też dlatego przyciągnęły uwagę Tomka, który od trzech lat preparuje odłowione lub wyhodowane przez siebie stadia imaginalne przedstawicieli różnych rzędów owadów.

Tomek jest uczniem klasy III C o profilu biologiczno – chemicznym. W ubiegłym roku szkolnym był uczestnikiem Projektu Edukacyjnego "Mój Pierwszy Uniwersytet" przy Uniwersytecie Wrocławskim. W ramach zajęć wynikających z projektu uczestniczył w ćwiczeniach z entomologii prowadzonych przez pana Krystiana Niedojada - doktoranta w Katedrze Bioróżnorodności i Taksonomii Ewolucyjnej Uniwersytetu Wrocławskiego. Prowadzący ćwiczenia jest entomologiem i zajmuje się taksonomią chrząszczy z rodziny ryjkowcowatych i faunistyką chrząszczy Sudetów. Spotkanie ze specjalistą umożliwiło Tomkowi rozwinięcie pasji i zgłębienie tajemnic preparatora.

Wystawa powstała dzięki nauczycielkom bibliotekarkom. Poprzez ich wsparcie Tomek uzyskał dofinansowanie do zakupu pojemników, w których eksponuje się owady. I tak na dwa tygodnie czytelnia stała się miejscem lekcji biologii, uczestniczyli w nich uczniowie młodszych klas oraz goście ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Świdnicy. Wystawa stała się doskonałym pretekstem do ćwiczenia aktywnych metod nauczania, płaszczyzną do rozmów ze starszym kolegą, stworzyła ona również możliwość zaszczepienia zainteresowania owadami pozostałych uczniów. Preparaty przygotowane przez Tomka były profesjonalnie opisane a on sam bardzo chętnie opowiadał o swojej pasji, pierwszych nieudanych próbach hodowli i preparowania. Uczeń prezentował również przyrządy niezbędne do pracy preparatora. O sukcesach zaś świadczyły wypreparowane owady, wśród nich znalazły się między innymi:

  1. Karaczan madagaskarski (Gromphadorhina portentosa)
  2. Liściec strzałkowy (Phyllium jacobsoni)
  3. Latolistek cytrynek (Gonepteryx ramni)
  4. Szczotecznica szarawka (Calliteara pudibunda)
  5. Patyczak rogaty (Medauroideaex tradentata)
  6. Bielinek rzepnik (Pieris rapae)
  7. Bielinek bytomkowiec (Pieris napi)
  8. Rusałka pawik (Nymphalis io)
  9. Paź królowej (Papilio machaon)
  10. Straszyk rogaty (Peruphasma schultei)

Umieszczenie ekspozycji w czytelni szkoły dało możliwość wykorzystania bogatego księgozbioru, czasopism i wiadomości z Internetu. Dodatkowym źródłem informacji o owadach były tablice przygotowane przez uczennice klasy IIB - Weronikę Milanowską i Joannę Zalewską.

Nauczyciel biologii – mgr Beata Misiewicz

01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg