Tak wynika z ostatnio opublikowanych wyników Edukacyjnej Wartości Dodanej za lata 2017-2019. Jesteśmy zaliczani do Szkół sukcesu.

Najwyższe osiągnięcia II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha są widoczne w zakresie matematyki oraz przedmiotów ścisłych i przyrodniczych. Absolwenci II LO uzyskali tutaj zdecydowanie najwyższe wyniki z przedmiotów maturalnych oraz nastąpił podczas nauki w naszej szkole największy przyrost ich wiedzy.

Prezentują to wykresy pokazujące wskaźniki EWD szkół licealnych naszego powiatu. Wskaźnik EWD pokazuje jak uczniowie zdali maturę (im bardziej w prawo tym wyższe wyniki egzaminów) oraz w jak dużym stopniu nastąpił przyrost ich wiedzy w porównaniu z egzaminem gimnazjalnym).
Jak widać na załączonych wykresach zdecydowanie najlepiej wypadają osiągnięcia w zakresie matematyki: najwyższe wyniki maturalne oraz największy przyrost wiedzy podczas trzyletniego procesu kształcenia.

Metoda EWD to zestaw technik statystycznych pozwalających zmierzyć wkład szkoły w wyniki nauczania. By można ją zastosować, potrzebujemy wyników przynajmniej dwóch pomiarów osiągnięć szkolnych: na początku nauki w danej szkole i na jej zakończenie. EWD dla szkół maturalnych jest wyliczane poprzez porównanie wyników egzaminu gimnazjalnego, jako miara na wejściu, z egzaminem maturalnym jako miara na wyjściu. Wskaźnik EWD dla liceum ogólnokształcącego mówi o tym, na ile wysokie/niskie wyniki matury uzyskali jego absolwenci w porównaniu do uczniów liceów ogólnokształcących w całej Polsce o analogicznych wynikach na egzaminie gimnazjalnym.