jFontSize
A- A A+

W środę 4 XII podczas prezentacji podsumowującej pobyt we Włoszech zakończyliśmy 9. międzynarodową wymianę między II LO i Liceo Scientifico w kalabryjskim mieście Scalea. W wymianie wzięło udział 15 uczniów naszej szkoły: Mikołaj Bobrowicz, Ada Chwalińska, Grzegorz Kaczmarek, Michał Kalinowski, Krystian Kudela, Grażyna Marchewka, Artur Markowski, Nicole Ochocka, Agata Rączkowska, Aleksander Rzyhak, Angelika Śliwa, Dawid Uszyński, Natalia Walusiak, Aleksandra Wrzochol i Milena Zaborska. Grupą opiekowały się panie profesor Urszula Tokarska–Łokić i Elżbieta Badzioch–Zarzycka.

Ciao Italiani! Tymi słowami pożegnaliśmy w poniedziałek (1 kwietnia) na lotnisku włoskich uczniów i 2 nauczycielki z Liceo Scientifico–Linguistico P. Metastasio z kalabryjskiej miejscowości Scalea. Przez 11 dni gościli oni w Świdnicy, uczestnicząc w zajęciach integracyjnych prowadzonych przez szkolną panią pedagog, w lekcjach polskiego, angielskiego, niemieckiego, biologii, chemii, geografii, fizyki i wychowania fizycznego przygotowanych przez nauczycieli naszego liceum.

Stało się tradycją, że po zakończeniu każdej międzynarodowej wymiany uczestnicy podsumowują swój pobyt za granicą. Tak też było i tym razem. Aby zachęcić do udziału w nowej wymianie, uczniowie biorący udział w ubiegłorocznym wyjeździe do Włoch opowiadali o swoich wrażeniach i doświadczeniach.

W piątek 20 kwietnia zakończyła się druga część 8. wymiany międzynarodowej z włoską szkołą z Rivarolo Canavese. Pod opieką pani Urszuli Tokarskiej–Łokić i Elżbiety Badzioch-Zarzyckiej 13 uczniów naszej szkoły wyjechało na tydzień z rewizytą do Piemontu. W sobotę po bardzo serdecznym powitaniu przez burmistrza miasta, zwiedziliśmy niewielkie miasto, w którym mieściła się goszcząca nas szkoła. Spędzona wraz z włoskimi rodzinami niedziela pozwoliła nam lepiej poznać okolice i siebie nawzajem.

Włosi zapamiętają z pewnością pobyt w Polsce, bo atrakcji było naprawdę niemało. Najpierw zajęcia integracyjne, potem nauka trudnej wymowy polskich słówek oraz trochę wiadomości o polskiej kulturze przygotowane przez E. Badzioch–Zarzycką i lekcja fizyki u prof. T. Pietrzaka. 

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy zobaczyć, jak piękna jest Polska i jak gościnni są tu ludzie.  Dziękujemy za waszą serdeczność i otwartość” - tymi słowami Maria Elena Coha i Maria Teresa Piacchioti żegnały się  z uczniami i nauczycielami II LO podczas Italian Day.

Było to wydarzenie wieńczące tygodniowy pobyt grupy uczniów z Rivarolo Canavese w Piemoncie w świdnickiej dwójce. 

W sobotę zakończyła się kolejna wymiana między II LO i włoską szkołą z Maglie. Pierwsi na południe Włoch wyjechali Polacy pod opieką pań profesor Urszuli Tokarskiej–Łokić i Elżbiety Badzioch-Zarzyckiej.

W dniach 18-25 marca nasza szkoła będzie gościła 20-osobową grupę uczniów i dwie nauczycielki z Maglie we Włoszech w ramach wymiany międzynarodowej. W związku z wizytą gości, 24 marca (piątek) organizujemy w szkole Italian Day. Jedną z atrakcji będzie karaoke. Osoby zainteresowane udziałem w konkursie proszone są o zgłaszanie się do Roksany Wysoczańskiej z kl. 1A, p. Urszuli Tokarskiej lub do p. Elżbiety Badzioch-Zarzyckiej. Piosenki mogą być wykonywane w języku angielskim lub włoskim.

Zgłoszenia przyjmujemy do 17 marca.

W piątek 4 XII grupa uczniów biorących udział w wymianie z włoską szkołą w Aoście podsumowała w auli drugą część wymiany i opowiedziała o swoich wrażeniach z pobytu w Italii. W kwietniu togo roku 21 dziewcząt z liceum językowego w Aoście przybyło do Świdnicy i zwiedziło wiele pięknych miejsc Dolnego Śląska, natomiast pod koniec września to my pojechaliśmy z rewizytą, goszcząc w domach włoskich koleżanek. Powitano nas bardzo serdecznie zarówno w rodzinach, jak i w szkole, gdzie zorganizowano spotkanie z dyrekcją szkoły oraz przedstawicielkami Interkultury. Później zostaliśmy zaproszeni do sali obrad rady Autonomicznego Regionu Valle d’Aosta na spotkanie z lokalnymi władzami.

W dniach 13-20 kwietnia w Świdnicy gościło dwadzieścia jeden dziewcząt wraz z dwiema nauczycielkami z włoskiej szkoły Liceo Linguistico E. Bérard w Aoście. Chętni uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy przez siedem dni przyjmowali Włoszki w swoich domach, pokazywali im polskie tradycje, a także gotowali polskie dania. Pieczę nad wymianą sprawowały pani profesor Urszula Tokarska-Łokić oraz pani profesor Elżbieta Badzioch-Zarzycka.