jFontSize
A- A A+

4 września klasa 2d wraz częścią klasy 2a, 2b i 3b wybrała się na wycieczkę do Włoch. 22 godzinna podróż, choć była długa,  nie była nudna, między innymi dlatego, że czas umilała nam muzyka, wesoła atmosfera oraz postoje na przydrożnych parkingach. Nadmorskie przedmieścia Rzymu przywitały nas słoneczną pogodą. Po rozpakowaniu bagażów z całą grupą udaliśmy się na basen, z którego korzystaliśmy przez cały pobyt w Ostii.

W środę 4 XII podczas prezentacji podsumowującej pobyt we Włoszech zakończyliśmy 9. międzynarodową wymianę między II LO i Liceo Scientifico w kalabryjskim mieście Scalea. W wymianie wzięło udział 15 uczniów naszej szkoły: Mikołaj Bobrowicz, Ada Chwalińska, Grzegorz Kaczmarek, Michał Kalinowski, Krystian Kudela, Grażyna Marchewka, Artur Markowski, Nicole Ochocka, Agata Rączkowska, Aleksander Rzyhak, Angelika Śliwa, Dawid Uszyński, Natalia Walusiak, Aleksandra Wrzochol i Milena Zaborska. Grupą opiekowały się panie profesor Urszula Tokarska–Łokić i Elżbieta Badzioch–Zarzycka.

Ciao Italiani! Tymi słowami pożegnaliśmy w poniedziałek (1 kwietnia) na lotnisku włoskich uczniów i 2 nauczycielki z Liceo Scientifico–Linguistico P. Metastasio z kalabryjskiej miejscowości Scalea. Przez 11 dni gościli oni w Świdnicy, uczestnicząc w zajęciach integracyjnych prowadzonych przez szkolną panią pedagog, w lekcjach polskiego, angielskiego, niemieckiego, biologii, chemii, geografii, fizyki i wychowania fizycznego przygotowanych przez nauczycieli naszego liceum.

Stało się tradycją, że po zakończeniu każdej międzynarodowej wymiany uczestnicy podsumowują swój pobyt za granicą. Tak też było i tym razem. Aby zachęcić do udziału w nowej wymianie, uczniowie biorący udział w ubiegłorocznym wyjeździe do Włoch opowiadali o swoich wrażeniach i doświadczeniach.

W piątek 20 kwietnia zakończyła się druga część 8. wymiany międzynarodowej z włoską szkołą z Rivarolo Canavese. Pod opieką pani Urszuli Tokarskiej–Łokić i Elżbiety Badzioch-Zarzyckiej 13 uczniów naszej szkoły wyjechało na tydzień z rewizytą do Piemontu. W sobotę po bardzo serdecznym powitaniu przez burmistrza miasta, zwiedziliśmy niewielkie miasto, w którym mieściła się goszcząca nas szkoła. Spędzona wraz z włoskimi rodzinami niedziela pozwoliła nam lepiej poznać okolice i siebie nawzajem.

Włosi zapamiętają z pewnością pobyt w Polsce, bo atrakcji było naprawdę niemało. Najpierw zajęcia integracyjne, potem nauka trudnej wymowy polskich słówek oraz trochę wiadomości o polskiej kulturze przygotowane przez E. Badzioch–Zarzycką i lekcja fizyki u prof. T. Pietrzaka. 

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy zobaczyć, jak piękna jest Polska i jak gościnni są tu ludzie.  Dziękujemy za waszą serdeczność i otwartość” - tymi słowami Maria Elena Coha i Maria Teresa Piacchioti żegnały się  z uczniami i nauczycielami II LO podczas Italian Day.

Było to wydarzenie wieńczące tygodniowy pobyt grupy uczniów z Rivarolo Canavese w Piemoncie w świdnickiej dwójce. 

W sobotę zakończyła się kolejna wymiana między II LO i włoską szkołą z Maglie. Pierwsi na południe Włoch wyjechali Polacy pod opieką pań profesor Urszuli Tokarskiej–Łokić i Elżbiety Badzioch-Zarzyckiej.

W dniach 18-25 marca nasza szkoła będzie gościła 20-osobową grupę uczniów i dwie nauczycielki z Maglie we Włoszech w ramach wymiany międzynarodowej. W związku z wizytą gości, 24 marca (piątek) organizujemy w szkole Italian Day. Jedną z atrakcji będzie karaoke. Osoby zainteresowane udziałem w konkursie proszone są o zgłaszanie się do Roksany Wysoczańskiej z kl. 1A, p. Urszuli Tokarskiej lub do p. Elżbiety Badzioch-Zarzyckiej. Piosenki mogą być wykonywane w języku angielskim lub włoskim.

Zgłoszenia przyjmujemy do 17 marca.

W piątek 4 XII grupa uczniów biorących udział w wymianie z włoską szkołą w Aoście podsumowała w auli drugą część wymiany i opowiedziała o swoich wrażeniach z pobytu w Italii. W kwietniu togo roku 21 dziewcząt z liceum językowego w Aoście przybyło do Świdnicy i zwiedziło wiele pięknych miejsc Dolnego Śląska, natomiast pod koniec września to my pojechaliśmy z rewizytą, goszcząc w domach włoskich koleżanek. Powitano nas bardzo serdecznie zarówno w rodzinach, jak i w szkole, gdzie zorganizowano spotkanie z dyrekcją szkoły oraz przedstawicielkami Interkultury. Później zostaliśmy zaproszeni do sali obrad rady Autonomicznego Regionu Valle d’Aosta na spotkanie z lokalnymi władzami.