jFontSize
A- A A+

Zostań słuchaczem

Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Świdnicy, który z II LO tworzy Zespół Szkół Ogólnokształcących przy ulicy Równej 11

Przyjdź do nas, jeżeli:

 • ukończyłeś 16 lat,
 • w szybki i skuteczny sposób chcesz zdobyć wykształcenie średnie i zdać maturę,
 • obowiązki rodzinne lub praca uniemożliwiają Ci naukę w szkole dziennej,
 • nie masz środków na finansowanie nauki,
 • masz kilkuletnią przerwę w nauce.

Nasze Liceum da Ci szansę na zdobycie lepszej pracy oraz otworzy drogę do dalszej edukacji. Każdy słuchacz może liczyć na przychylność profesjonalnej kadry nauczycielskiej.

Zapewniamy przyjazną atmosferę i pomoc w rozwiązywaniu Twoich problemów, zwłaszcza tych związanych z przyjęciem na wyższe semestry.

Wspieramy osoby, które zdecydowały się wznowić naukę po wielu latach przerwy, wychowujące dzieci, bezrobotne.

Mamy zrozumienie dla nieśmiałych i tych, którzy dotychczas doświadczyli niepowodzeń w nauce.

Skorzystaj z naszej oferty!

Tak uczyniło już wielu!

Bądź kolejnym słuchaczem LO dla Dorosłych!

Szkoła prowadzi nabór do klas I, II, III na podbudowie szkoły podstawowej, gimnazjalnej oraz zawodowej. Absolwenci szkół zawodowych (nowego systemu) automatycznie mogą rozpocząć naukę w klasie drugiej. Zajęcia odbywają się popołudniami, 3 razy w tygodniu (piątki wolne). Słuchacze otrzymują zaświadczenia do ZUS i WKU.

Szczegółowych informacji udziela sekretariat szkoły pod numerem 74 852 05 73 lub 74 852 02 32.

Dokumenty wymagane przy przyjęciu do LO dla Dorosłych:

 1. Świadectwo ukończenia szkoły:
  • gimnazjum
  • zasadniczej szkoły zawodowej
  • ośmioletniej szkoły podstawowej
 2. Podanie o przyjęcie do szkoły ( POBIERZ WZÓR PODANIA )
 3. 2 zdjęcia

Zapisy do klasy I, II lub III LO dla Dorosłych:

 • od poniedziałku do piątku w godz.8:00 – 15:00 w sekretariacie II LO (1. piętro)
 • od poniedziałku do czwartku w godz. 15:00 – 19:00 w sekretariacie LOdD (1. piętro)
 • w czasie wakacji od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 14:00 w sekretariacie II LO

W OKRESIE WAKACJI
PONIEDZIAŁEK – PIĄTEK 8.00 – 14.00 – SEKRETARIAT II LO (P. 27)

03. 09. 1945 – w auli szkolnej odbyła się uroczysta inauguracja roku szkolnego 1945/46. Datę tę przyjmuje się za początek działalności Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych. Pierwszym dyrektorem został Mieczysław Kozar Słobódzki. Na siedzibę Szkoły przeznaczono budynek przy ul. Równej 11.

Dyrektorzy:

Mieczysław Kozar-Słobódzki (1945-1951)
Józef Jarosz (1951-1954)
Helena Horodyska (1954-1977)
Irena Frydrychowicz (1977-1986)
Teresa Gawrońska-Królak (1986-1992)
Bogumił Gut (1992-1998)
Maria Magiera (1998-2006)
Zofia Skowrońska-Wiśniewska (2006-2011)
Beata Dratwa (2011-2021)
Jacek Iwancz (rok szkolny 2021/2022)

Na początku września minęła 70. rocznica powstania naszej Szkoły. Z tej okazji w czwartek 22 października 2015 roku zostało zorganizowane okolicznościowe spotkanie. Zgromadziło ono wielu zaproszonych gości ze starostą Zygmuntem Worsą na czele. Szczególnymi  uczestnikami  byli nauczyciele emeryci, a wśród nich pani Irena Kozłowska – nauczycielka języka angielskiego, która wraz z dyrektorem Mieczysławem Kozarem Słobódzkim i Józefem Wilczakiem współtworzyła nasze Liceum.

14 października 2010 roku obchodziliśmy jubileusz 65-lecia Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych. Gospodarzem imprezy była pani dyrektor Zofia Skowrońska-Wiśniewska. Zaszczycili nas także swoją obecnością: Starosta Powiatu Świdnickiego Zygmunt Worsa, wicestarosta Ryszard Wawryniewicz, przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Zawadzki, Prezydent Miasta Świdnica Wojciech Murdzek, przewodniczący Rady Miejskiej Michał Ossowski, przewodnicząca NSZZ „Solidarność” Jolanta Kornel oraz prezes ZNP Jan Musiej. Imprezę prowadzili Bożena Kuźma i Wojciech Skiślewicz – absolwenci naszej szkoły. W programie artystycznym zaprezentowały się Zespół Taneczny „Krąg” oraz duet muzyczny Jolanta Kotowicz i Mirosława Druzd.

Pierwsze tableau abiturientów Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Świdnicy z roku 1946. Dyrektorem szkoły młodzieżowej i dla dorosłych był wówczas Mieczysław Kozar-Słobódzki. We wrześniu 1946 nastąpił podział w zakresie sprawowania nadzoru – dzienną zaczął kierować Zygmunt Żytkowski, dyrektorem „wieczorówki” pozostał Mieczysław Kozar-Słobódzki W 1946 roku szkołę ukończyło 42 słuchaczy. Na tableau, którego tło stanowi orzeł z czasów Polski Ludowej, znajdują się zdjęcia abiturientów oraz nauczycieli: centralnie dyrektora Mieczysława Kozara-Słobódzkiego, poniżej od lewej: Kazimierza Rosłanowskiego, Kazimierza Krzymuskigo, Józefa Marszała, Zygmunta Żytkowskiego (w szkole dla dorosłych nie uczył), księdza Stanisława Kluza, Eweliny Małachowskiej i Jana Lubiatowskiego.

 

Mieczysław Kozar Słobódzki

Początek szkoły związany jest z pojawieniem się w naszym mieście w maju 1945 roku  wraz z pierwszą grupą pionierów-osadników Mieczysława Kozara Słobódzkiego. W Lublinie otrzymał on do wykonania misję, której celem było zorganizowanie w Świdnicy średniego szkolnictwa. W lipcu 1945 roku został mianowany dyrektorem pierwszej szkoły średniej, jednej ze 105 tego typu na Ziemiach Odzyskanych. Władze magistrackie oddały mu do dyspozycji piękny i, jak na ówczesne czasy, nowoczesny budynek przy ulicy Równej 11, w którym przed wojną funkcjonowało gimnazjum, a w czasie  wojny mieścił się niemiecki szpital wojskowy.

Stanisław Kędzierski

Stanisław Kędzierski: Jak wyglądały pierwsze lata istnienia szkoły? – wspomnienia.

Fragmenty opowieści Mieczysław Słobódzki – prawdziwa historia zamieszczonej na stronie internetowej świdnickiego MDK.

 

Bronisław Jędryk

Bronisław Jędryk – Wspomnienia

Fragmenty publikacji Moje dzieje – cz.I – Lata młodości zamieszczonej w Internecie.

Na początku była... sala gimnastyczna. Zbudowano ją na potrzeby miasta w roku 1901. Zgodnie z poglądem, że prawidłowy rozwój człowieka musi być połączony z ćwiczeniami fizycznymi, szkoły lokowano wówczas w sąsiedztwie obiektów sportowych. I tak nowo wybudowana Ewangelicka Żeńska Szkoła Ludowa została usytuowana w odległości zaledwie parudziesięciu metrów od istniejącej już miejskiej sali gimnastycznej, natomiast teren wokół szkoły zagospodarowano pod boisko, place zabaw, a nawet mały warzywniak.