SZKOLNY KONKURS NA LIMERYK
Od 1 lutego 2017 r. wystawa limeryków wybitnych pisarzy polskich oraz szkolny Konkurs na limeryk pod hasłem LIMERYK, CZYLI CZAR BREDNI. Dowolną ilość utworów należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do 31 marca 2017 r. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. |
Limeryk dotarł do Polski z Anglii (ang. limerick, od Limerick, angielska nazwa irlandzkiego miasta Luimneach), gdzie narodził się ok. XVIII w. Jest to krótki utwór liryczny, posługujący się często kalamburem, dowcipem językowym, o zabawnej treści, którego tematyka ociera się o absurd i groteskę. Najczęściej opowiada on o nieprawdopodobnych zachowaniach ludzkich, a niekiedy pełni funkcję satyryczną. Ma budowę pięciowersową, z układem rymów a a b b a, a. W Anglii jest nadal niezwykle popularnym gatunkiem, w przeszłości uprawianym przez największych pisarzy m.in. Josepha Conrada, Lewisa Carrolla, Herberta G. Wellsa, Jamesa Joyce’a.
W Polsce gatunek ten wykorzystywali: Julian Tuwim, Konstanty I. Gałczyński, Maciej Słomczyński, Wisława Szymborska, Stanisław Barańczak, Urszula Kozioł, Michał Rusinek, i in.