jFontSize
A- A A+

My świętowaliśmy ten dzień razem z Biurem Łącznikowym Polska – Saksonia we Wrocławiu,  KoKoPol – Centrum Kompretencji i Koordynacji Języka Polskego oraz Konsulatem Generalnym Niemiec i Konsulatem Generalnym Austrii.
W programie uroczystości były: wykład i rozmowa z prof. dr. hab. Waldemarem Martyniukiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Speak-Dating ‒ randka z językami czeskim, górnołużyckim, niemieckim, śląskim, ukraińskim, wspólne odśpiewanie hymnu Europy w języku niemieckim, polskim i angielskim a także pyszny regionalny Imbiss.
Zaprezentowaliśmy wystawę pt. „Koncepcje językowe i działania wspierające kompetencje językowe II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha w Świdnicy”, na której pokazaliśmy nasze działania w obszarze nauczania języków obcych.

4 września klasa 2d wraz częścią klasy 2a, 2b i 3b wybrała się na wycieczkę do Włoch. 22 godzinna podróż, choć była długa,  nie była nudna, między innymi dlatego, że czas umilała nam muzyka, wesoła atmosfera oraz postoje na przydrożnych parkingach. Nadmorskie przedmieścia Rzymu przywitały nas słoneczną pogodą. Po rozpakowaniu bagażów z całą grupą udaliśmy się na basen, z którego korzystaliśmy przez cały pobyt w Ostii.

Już w tą środę 22.06.2022 osoby które ukończyły kurs na poziomie podstawowym LNU mogą przyjść na egzamin certyfikacyjny z Python-a, C++ oraz SQL-a. Proponujemy sesje egzaminacyjne na 11:00, 12:00 oraz 13:00. Egzamin trwa 45 minut i odbędzie się online przez Zoom. Można przystąpić do kilku egzaminów jednego dnia. Chętni są proszeni o email na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z informacją co i na której sesji chcą zdawać. 

 Drodzy uczniowie i uczennice Naszej Szkoły,

Dzięki Waszym wysiłkom II LO uplasowało się na 8 miejscu w ogólnopolskim rankingu szkół średnich biorących udział w programie Liga Niezwykłych Umysłów. Dziękujemy!


Równocześnie informujemy o nowym zadaniu: misji Kopernik 2023. Czy podejmiecie wyzwanie? Szczegóły na platformie LNU oraz na Facebook'u LNU.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni odbędą się egzaminy certyfikacyjne online (Europejski Certyfikat Kompetencji Cyfrowych e-CF). Wielu uczniów II LO kwalifikuje się do egzaminu/ów (wykonane wszystkie zadania obowiązkowe w danym module). Egzaminy odbędą się z Pythona, C++ i SQL-a i są oczywiście bezpłatne. Za zdany egzamin uczestnik otrzymuje certyfikat. Zachęcamy do udziału - informacja o terminie wkrótce!

W czwartek, 8 września 2022 r., klasa I d zwiedziła zakamarki Kościoła Pokoju w Świdnicy. Przewodnikiem uczniów był pan Ryszard Wójtowicz, główny konserwator kościoła. Spacer rozpoczął się od dotychczas nieudostępnionego wejścia po stronie południowej przez Halę Ślubów, która prowadzi na pierwsze piętro przez lożę kupiecką rodziny Crusius. Następnie pan konserwator pokazał uczniom loże cechów kupieckich, a na drugim piętrze podziwiano malowidła Christiana Süssenbacha i jego pomocnika Christiana Kalitschky’ego.
Na parterze uczniowie zwiedzili odnowione loże, w tym loże Hochbergów oraz nowe lapidarium. Pan przewodnik opowiadał również o zagrożeniach, o konserwatorskich dylematach i sposobach utrzymania zabytku. Była to na pewno ciekawa wycieczka i pogłębienie wiedzy o Kościele Pokoju.

Klasa 2a (matematyczno-fizyczna) zwiedziła Firmę Boart Longyear Poland Sp. z o.o. w Kątach Wrocławskich. Uczniowie zapoznali się z pracą zarówno inżynierów jak i pracowników na taśmie produkcyjnej. Mieli okazję zobaczyć jak pracują nowoczesne maszyny i roboty.  Było to bardzo interesujące doświadczenie, które może być pomocne w wyborze dalszej ścieżki kształcenia i przyszłej kariery zawodowej. Większość z nich ma w planach studia na politechnice, czego następstwem może być właśnie praca w nowoczesnych zakładach produkcyjnych.
Dziękujemy Boart Longyear Poland Sp. z o.o.  a szczególnie panu Piotrowi Pasternakowi - Quality Managerowi za umożliwienie zapoznania się z Firmą.

 Dziś, tj. w środę 22.06.2022 odbyły się zajęcia z absolwentem Banacha, Michałem Bortkiewiczem. Michał uczył nas rysować proste fraktale w języku Python przy użyciu modułu Turtle oraz rekurencji. Dziękujemy za znakomite zajęcia!

Jeśli macie ochotę na jeszcze Michał ma wolny wrzesień, zapowiedział że może wrócić z trudniejszymi fraktalami (które, nota bene, można znaleźć na Classroomie "Klub programisty", kod zajęć: opgfa2u, link). Poniżej zdjęcia ze spotkania, screenshoty fraktali (śnieżynka Kocha, drzewo rekurencyjne, trójkąt Sierpińskiego) oraz programy które dziś napisaliśmy. 

Wakacje tuż, tuż a w klasie IIIB  odbyło się spotkanie z panią Anną Adamek, która jest neurologiem z uprawnieniami do wykonywania badań EMG. Zajęcia obejmowały część teoretyczną i praktyczną i poświęcone były badaniom przewodnictwa we włóknach ruchowych nerwów oraz reakcji poszczególnych mięśni na pobudzenie.
Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach, poszerzyli swoją wiedzę i zdobyli nowe doświadczenia. Na „własnej skórze” poczuli działanie wybranej jednostki motorycznej.
Nerwy ręki lub nogi pobudzane prądem o niewielkim natężeniu wysyłały impulsy do włókien mięśniowych na co te reagowały skurczem.
Diagnostyka EMG jest wskazana między innymi w przypadku cieśni nadgarstka, miopatii, dystrofii mięśniowej, tężyczce i neuropatiach. Pozwala określić stan nerwów i stopień zaawansowania choroby.
Dzięki takim spotkaniom młodzież może zapoznać się z realiami pracy lekarza i zaplanować swoją ścieżkę zawodową.

Mistrzostwa II LO w piłce nożnej i siatkówce od 20.06.2022 r. zagoszczą w naszej szkole podtrzymując stare dobre tradycje.
Klasowe turnieje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i kończyło je zawsze spotkanie w restauracji .... tak w restauracji, ponieważ udawały się do niej  klasy,  które najlepiej kibicowały swoim drużynom. Często były to również drużyny mistrzowskie, ale nie zawsze.
Zachęcamy więc wszystkich do kibicowania, a zawodników do rywalizacji w duchu fair-play.
        PIŁKA NOŻNA
Poniedziałek (20.06.2022 r.)
grają klasy: 3a, 1d, 1bcu, 2c
Wtorek (21.06.2022 r.)
grają klasy: 3bcd, 1a, 2bd, 2a

Finały siatkówki odbędą się w środę.
Finały piłki nożnej - w czwartek.
Klasy wychodzą na stadion pod opieką nauczycieli.
Rozpiska meczów siatkarskich wkrótce.