12 kwietnia w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie oraz warsztaty dotyczące Unii Europejskiej. Przybyli do nas nasi absolwenci Nikola Wardziak oraz Jakub Zieliński. Obecnie Nikola pełni funkcję Ambasadorki Unijnego Dialogu Młodzieżowego, natomiast pan Jakub jest przedstawicielem Narodowej Agencji programu Erasmus+. Opowiedzieli nam o tym, jak możemy wykorzystać fakt, że należymy do UE, oraz zaprezentowali projekty, dzięki którym możemy wyjechać na wymianę lub wolontariat również za granicą. Dowiedzieliśmy się, że mamy możliwość samodzielnego stworzenia projektu i starania się o dofinansowanie ze środków Unii.

W drugiej części, podczas warsztatów, wzięliśmy udział w grze. Wcieliliśmy się w różne państwa i instytucje Unii Europejskiej, debatując na temat dyrektywy dotyczącej dwóch dni wolnych na żądanie w szkole. Przeprowadziliśmy zawziętą dyskusję, omawiając zalety i wady tego projektu. Następnie przeprowadziliśmy głosowanie, które prawie doprowadziło do „przepchnięcia” dyrektywy – brakowało do tego tylko trzech głosów. Było to interesujące doświadczenie, podczas którego mogliśmy spróbować swoich sił w debatowaniu i przemawianiu, a także w łatwy sposób zrozumieć, jak funkcjonują organy unijne.
Dziękujemy Nikoli oraz Jakubowi za przybycie i uświadomienie nam, że mamy wielkie możliwości dzięki Unii Europejskiej.

Weronika Żukowska

IMG_5195.jpgIMG_5199.jpgIMG_5201.jpgIMG_5203.jpgIMG_5206.jpgIMG_5208.jpgIMG_5211.jpgIMG_5216.jpgIMG_5217.jpg