jFontSize
A- A A+

Wiosna tego roku nas nie rozpieszcza - pochmurne niebo, niskie temperatury, nocne przymrozki. Z utęsknieniem wypatrujemy promieni słońca, potrzebnych  także innym mieszkańcom planety. Coraz trudniej zobaczyć pracowite pszczoły czy sprawiające wrażenie ociężałych trzmiele, nawet nielubiane osy należą do rzadkości. Owady poszukały schronienia i też oczekują ciepłych dni, tymczasem zakwitają drzewa owocowe.

Problem braku zapylaczy ma charakter globalny i jest omawiany już od dawna.

Niektórzy projektują pszczoły roboty mające zastąpić wymierające gatunki, inni wdrażają genetyczne modyfikacje ulepszające naturalne owady albo introdukują obce gatunki. Pomysłów jest wiele, ale warto sięgnąć po tradycyjne metody i zaprosić pszczołę do ogrodu, a wraz nią inne zapylacze.

O sposobach przyciągania owadów piszą Kamila Stryja i Oskar Szabelski z II bg oraz Paulina Telesz z I b - omawiają rośliny miododajne, które można posadzić w ogrodzie, tak by kwitły przez cały okres wegetacyjny.

Różnorodność rodzimych zapylaczy przybliżają Wiktoria Kobel i Julia Paszkowska z II bg a Weronika Kochanowska opisuje ich egzotyczne gatunki.

Alicja Kostuń przedstawia problemy pszczelarzy walczących z chorobami swych podopiecznych i omawia zalecane ekologiczne metody.

Sandra Sowa przypomina o niebezpieczeństwie jakie stanowi dla alergików jad wybranych zapylaczy.

By cieszyć się z obecności pożytecznych owadów w swoim ogrodzie warto nie tylko przygotować im poletka roślin obfitujących w nektar i pyłek, ale zawiesić w bezpiecznym dla owadów i ludzi miejscu, hotele dla zapylaczy. Instrukcje, jak wykonać samodzielnie dom dla pszczół, przedstawia Zuzanna Dąbrowska. Zaprojektowała i wykonała z dostępnych materiałów owadzi hotel, który stanie w jej ogrodzie.

Polecam prace uczniów z klas biologiczno–chemicznych.

Alergie (autorka: Sandra Sowa): Plik do pobrania (PDF).

Owady zapylające i ich znaczenie (autorki: Wiktoria Kobel, Julia Paszkowska): Plik do pobrania (PDF).

Rodzaje zapylaczy i ich wymagania (autorka: Weronika Kochanowska): Plik do pobrania (PDF).

Chemia w pszczelarstwie (autorka: Alicja Kostuń): Plik do pobrania (PDF).

Hotel dla owadów (autorka: Zuzanna Dąbrowska): Plik do pobrania (PDF).

Rośliny miododajne (autorzy: Oskar Szabelski, Kamila Stryja): Plik do pobrania (PDF).

Hotelik dla pszczół (autorka: Paulina Telesz): Plik do pobrania (PDF).

Chatka dla pszczół (autorki: Julia Paszkowska, Wiktoria Kobel): Plik do pobrania (PDF).