jFontSize
A- A A+

„Co słychać, panie tygrysie? A nic. Nudzi mi się. Czy chciałby pan wyjść zza tych krat? Pewnie. Przynajmniej bym pana zjadł.” „Czy ta zebra jest prawdziwa? Czy to tak naprawdę bywa? Czy też malarz z bożej łaski pomalował osła w paski?.”

Jan Brzechwa „Zoo”

Czy teleportowanie się jest możliwe? Naukowcom z Uniwersytetu Technicznego w Delft (Holandia) udało się dokonać czegoś, co sam Einstein uznawał za niemożliwe. My, uczniowie klasy II c poszliśmy ich tropem. 29.11.2019 z chłodnej, jesiennej Polski przenieśliśmy się na drugi koniec świata. Z dość ruchliwej wrocławskiej ulicy, wniknęliśmy do gorącej Afryki. Jest to drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi. Zajmuje on ponad 20,3% ogólnej powierzchni lądowej świata!

Afrykarium - to kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Lądu. Mogliśmy zobaczyć tam m.in. rafę koralową Morza Czerwonego, hipopotamy nilowe, ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki. Od niedawna, bo od 2014 r. we wrocławskim ZOO można podziwiać głębiny Kanału Mozambickiego, gdzie występują rekiny, płaszczki i inne duże ryby z podwodnego tunelu. Kolejna ekspozycja poświęcona jest Wybrzeżu Szkieletów w Namibii, gdzie prezentowane są pingwiny przylądkowe oraz kotiki afrykańskie. Dżunglę otaczającą rzekę Kongo reprezentują zaś krokodyle i manaty oraz kilkanaście ptaków, które latały tuż nad naszymi głowami.        

Pawilon Madagaskaru zamieszkują głównie drobne gatunki zwierząt, które reprezentują niezwykłą bioróżnorodność Madagaskaru. Mieliśmy okazję zobaczyć jednego z najmniejszych lemurów świata- lemurka myszatego. Nad naszymi głowami zwisały śpiące nietoperze-rudawki Lyle'a.

Szympansy są spokrewnione z ludźmi w 98,4 proc. Taką ciekawostkę przekazała nam pani Anna Mielnikiewicz, która oprowadziła nas po dwóch pawilonach- Małpiarni oraz Małp Człekokształtnych. Była to część lekcji o ewolucjonizmie, w której mieliśmy okazję uczestniczyć.  Choć poświęcone są one głównie małpom, to zamieszkują ją polatuchy i leniwce. Przy odrobinie szczęścia można zaobserwować, w jaki sposób się poruszają oraz co i jak jedzą cztery szympansy: Kizi, Bobi, Solo i Kasia.

W naszą podróży wśród nietypowych roślin oraz zwierząt, których na codzień nie widzimy mogliśmy uczestniczyć dzięki „Międzypowiatowej drodze po sukces”. Jest to projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Projekt skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych w powiecie kłodzkim i świdnickim. Oprócz naszej szkoły partnerami projektu są również: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. prof. Wacława Żenczykowskiego w Kłodzku oraz Zespół Szkół Alternatywnych w Kłodzku.

             relacja oraz zdjęcia: Zuzanna Czernicka

 

 

01.jpg02.JPG03.JPG04.JPG05.JPG06.JPG07.JPG08.JPG09.JPG10.JPG