jFontSize
A- A A+

 

W czwartek (22 września br.) na lekcji języka polskiego przeżyliśmy wspaniałą podróż do świata poezji. A naszą przewodniczką po nim stała się władająca słowem mistrzyni lapidarnych form. Złożyła nam wizytę niezwykła osoba - pani Teresa Wagilewicz, polonistka, scenarzystka, reżyserka, a nade wszystko świdnicka poetka urodzona w 1951 roku, ale od początku…

 

Wchodząc po dzwonku do klasy, niezwykle się zdziwiliśmy, widząc ją starannie ozdobioną, z przyciemnionymi oknami oraz oświetloną świeczkami. Ten wystrój  wnętrza wprowadził nas w aurę tajemniczości. Kiedy usiedliśmy na ustawionych krzesłach, pojawił się nasz gość - pani Teresa ubrana była w elegancką suknię i od progu recytowała wiersz. Po pięknym wstępie każdy z nas mógł spróbować swoich sił i stworzyć własną prezentację wierszy poetki, które spoczywały na ‘obłoku’ z białej tkaniny, co też nabrało metaforycznego znaczenia. Ten pomysł tworzył swoiste połączenie między artystką a klasą. Nasz gość opowiadał nam o latach swojej nauki w liceum, o studiach oraz o  osiągnięciach artystycznych. Zobaczyliśmy również  krótki, symboliczny film stworzony przez poetkę w czasach jej młodości, gdy poszukiwała różnych form wyrazu.      

Kolejnym ciekawym etapem naszego spotkania była próba stworzenia indywidualnej definicji poezji. Dowiedzieliśmy się również, iż Pani Teresa jest autorką „Baśni Świdnickich” zainspirowanych inskrypcjami na kamienicach w naszym mieście. Artystka zaangażowała do ich nagrania osoby współpracujące z nią, toteż, słuchając jednej z nich, usłyszeliśmy znajomy głos naszej polonistki p. profesor Marioli Mackiewicz oraz aktora Starego Teatru – Juliusza Chrząstowskiego. Z tęsknotą będę wspominał tę lekcję ze względu na jej baśniowy klimat oraz niezapomniane odczucia związane z recytacją wierszy poetki.  Nastrój tego magicznego  spotkania oddają słowa uczniów naszej klasy. Oto niektóre z nich:

 „Dużo refleksji, spokój, cisza. Poezja pełna emocji, odzwierciedlenie duszy poety. W każdym  wierszu wiele różnych przemyśleń i emocji z nim związanych”.              

Jakub Wróbel 

                                           

 „Poezja, pomimo swojej delikatności i nieuchwytności, potrafi być bardzo konkretna. Niewiele słów, niewiele gestów potrzeba, by wprowadzić słuchacza w dowolny nastrój”.

                                                                    Gabrysia Rzepka

                                              

„Bardzo spodobał mi się charakter tego spotkania. Panowały spokój i skupienie. Klasa chętnie słuchała pięknych słów poetki Teresy Wagilewicz, która zachęciła nas do czytania poezji”.

                     Marta Król

                          

                                      Autor tekstu: Szymon Lubieniecki, kl. II d

 

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG6.JPG7.JPG8.JPG