jFontSize
A- A A+
Czy kicz to „piękno w brzydocie”? Z takim zagadnieniem zmierzyli się w dniu 20 września 2017 r. uczniowie klasy II D na lekcji języka polskiego. Zaczęliśmy rozmowę od definicji pojęcia, którą przedstawiła Gabrysia Rzepka. Kustoszka eksponowała informacje o kolorystyce kiczu, jego funkcjach i udawaniu czegoś, czym tak naprawdę nie jest. Padały terminy: landszaft, monidło, makatka, bibelot, utwór grafomański.

 

Uczniowie mojej klasy mieli za zadanie przynieść z domu rzeczy, które według nich są „kiczowate”. Przedmiotów było mnóstwo, od starych pamiątek po ubrania, w których na pewno nikt nie chciałby się pokazać na co dzień. Każdy przedmiot miał jakąś ciekawą historię. Opowiadaliśmy, jakie znaczenie oraz pochodzenie ma dany bibelot. Większość z nich to pamiątki, skarby rodzinne lub prezenty, które zostały podarowane najczęściej przez najbliższych. Część z nich zdobi półki w domach, a część, niestety, a może i „stety”, pochowana jest po szufladach i wyciągana tylko w momencie, gdy obdarowujący ma być gościem. Opowieści dotyczące prywatnych eksponatów w naszym muzeum kiczu były przezabawne. Ala przyniosła figurkę buddy, która porażała brzydotą. Michał sprzedał nam historię ciupagi góralskiej przywiezionej przez jego brata z Zakopanego. Przedmiot uległ dekompozycji, gdy kolega go demonstrował. Laura przymierzyła podejrzanie  czerwone rękawiczki z cekinami, a Paulina dowcipnie opowiedziała o różowym topie rodem z podrzędnej dyskoteki.

Na koniec lekcji Pani Profesor Mackiewicz odtworzyła utwory z płyt disco polo, które przyniosła nasza koleżanka Patrycja. Cała klasa świetnie się bawiła. Nie zabrakło również mistrzów tańca, takich jak Kuba i Kacper, a także Michał wybijający rytm ciupagą. Nasza polonistka też poddała się urokom piosenek chodnikowych. Wbrew pozorom klasa humanistyczna również potrafi się bawić i ma dystans do siebie. Ta lekcja ma nas przygotować do odbioru filmu „Disco polo” w reż. Macieja Bochniaka, w którym jedną z ról gra absolwent II LO – Juliusz Chrząstowski. Aktor Starego Teatru z Krakowa będzie gościem naszego liceum już 25 września br. w ramach spotkań „Czas na teatr. Teatr na czasie”.

Po wysłuchaniu historii związanych z przedmiotami i obejrzeniu każdego z nich uczniowie uzmysłowili sobie, że to, co dla jednych jest kiczem, innym może wydawać się piękne i przydatne. Ale przecież o gustach się nie dyskutuje…

Weronika Jekiel z kl. II D