jFontSize
A- A A+

W czwartek, 19 lutego bieżącego roku, mieliśmy okazję gościć w naszej szkole Pana Bogdana Zdrojewskiego i Pana Mariana Kowalika, członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z obwodu świdnickiego.

Spotkanie odbyło się w gabinecie historycznym, gdzie nasi goście przybliżyli nam życie żołnierzy Armii Krajowej po II wojnie światowej. Ogromne wrażenie wywarła na nas historia Pana Bogdana Zdrojewskiego, w szczególności opisy brutalnych tortur, których dopuszczali się pracownicy urzędu bezpieczeństwa: od bicia i kopania, przez głodzenie i zastraszanie, do skakania po stopach.

Największy podziw wśród młodzieży wzbudziła siła, nie tyle fizyczna, co psychiczna, którą Pan Zdrojewski się śmiało pochwalił. To, że potrafi on opowiadać o swoich przerażających i z pewnością traumatycznych przeżyciach i że potrafi niekiedy zażartować, jest najlepszym przykładem siły tego człowieka.

Takie spotkania jak te bardzo dużo uczą nas –– młodych ludzi –– przede wszystkim historii i tego, jak niesprawiedliwie traktowani byli ludzie, zwłaszcza niewinni. Sprawiają, że przestajemy postrzegać przeszłość jako coś, co nas nie dotyczy.

dscf4463.jpgdscf4464.jpgdscf4465.jpgdscf4466.jpgdscf4467.jpg