jFontSize
A- A A+

Uczniowie naszej szkoły dzięki projektowi Unii Europejskiej mogli wybrać się na lekcję biologii w terenie. Klasy przyrodniczo-matematyczne udały się na edukacyjny spacer po naszych okolicach. Podczas obserwacji przyrody w Makowicach mogliśmy podziwiać piękne stawy, pola i las, posłuchać skowronka, kukułki i odgłosów żab. W Świdnicy oglądaliśmy nie tylko rośliny, ale także zwierzęta: kaczki, czaple, łabędzie, ryby. Były to urokliwe chwile spędzone w bardzo miłej atmosferze. Opiekunem uczniów była pani profesor Beata Dratwa. Dziękujemy za zorganizowanie nam lekcji w terenie!

Weronika Żukowska

W ubiegły czwartek, 23 maja 2024 r., uczniowie klas matematyczno-fizycznych odwiedzili Wydział Matematyki na Politechnice Wrocławskiej. Mieli oni możliwość wzięcia udziału w wykładzie Pani doktor Małgorzaty Kuchty na temat rachunku prawdopodobieństwa. Podczas wykładu obliczali między innymi, jakie mają prawdopodobieństwo zostania milionerami poprzez wygranie w totolotka. Wynik może nie był zbyt optymistyczny, jednak dzięki Pani doktor mamy pewność, że jest prawidłowy. Wizytę na politechnice poprzedził wspólny spacer ulicami studenckiego miasta, w którym towarzyszyły uczniom Panie Agnieszka Grymek oraz Beata Wróbel.

22 kwietnia klasa 3d udała się do I LO na krótki wykład o postaci Karla Abrahama von Zedlitz. Spotkanie poprowadziła pani Angelika Anna Jaśkiewicz, absolwentka naszego liceum. Dowiedzieliśmy się, kim był Karl von Zedlitz i jakie reformy wprowadził. Okazało się, że twórca matury jest pochowany niedaleko nas, w Walimiu, w krypcie kościoła św. Jadwigi. Obejrzeliśmy również film autorstwa pana Łukasza Kazka, poświęcony historii naszego regionu. Na zakończenie spotkania przedstawiciele klasy 3d poszli odebrać długopisy dla tegorocznych maturzystów. Ten symboliczny podarunek ma im pomóc w zdaniu egzaminu dojrzałości.

Weronika Żukowska

 

12 kwietnia w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie oraz warsztaty dotyczące Unii Europejskiej. Przybyli do nas nasi absolwenci Nikola Wardziak oraz Jakub Zieliński. Obecnie Nikola pełni funkcję Ambasadorki Unijnego Dialogu Młodzieżowego, natomiast pan Jakub jest przedstawicielem Narodowej Agencji programu Erasmus+. Opowiedzieli nam o tym, jak możemy wykorzystać fakt, że należymy do UE, oraz zaprezentowali projekty, dzięki którym możemy wyjechać na wymianę lub wolontariat również za granicą. Dowiedzieliśmy się, że mamy możliwość samodzielnego stworzenia projektu i starania się o dofinansowanie ze środków Unii.

11 marca klasa 3D wzięła udział w Dniach Otwartych na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. To było niesamowite doświadczenie, które pozwoliło nam lepiej poznać możliwości edukacyjne na tej uczelni. Podczas wydarzenia mieliśmy okazję zapoznać się z różnymi kierunkami studiów oferowanymi przez uczelnię. Stanowiska informacyjne były pełne interesujących szczegółów na temat poszczególnych specjalności. Aby uczynić to wydarzenie jeszcze bardziej atrakcyjnym, Uniwersytet zorganizował dla nas "Grywalizację". Każdy z nas otrzymał karteczkę z miejscami na naklejki, a za udział w różnych stanowiskach i udzielenie poprawnych odpowiedzi na pytania mogliśmy zdobyć punkty. Na koniec odbyło się losowanie nagród, co było miłym zaskoczeniem dla paru osób z naszej klasy, które wygrały drobne upominki.

12 kwietnia 2024 r. o godz. 9.00 w czytelni szkolnej odbędzie się spotkanie i warsztaty, które poprowadzi absolwentka Banacha, Nikola Wardziak, obecnie Ambasadorka Unijnego Dialogu Młodzieżowego, reprezentująca województwo dolnośląskie. Osoby chętne do udziału w spotkaniu prosimy o zgłaszanie się do pani prof. Zofii Skowrońskiej-Wiśniewskiej lub do biblioteki szkolnej.

Serdecznie zapraszamy!

W ubiegły piątek, 22 marca, klasa 3b wraz z opiekunami, panem Dominikiem Grązem i Maciejem Wodzińskim, udała się na wycieczkę, aby z bliska przyjrzeć się produkcji w dużym zakładzie, jakim jest firma NSK w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
Niezwykle gościnni panowie, Hiroki Nukui i Marcin Pakuła, dołożyli wszelkich starań, aby przybliżyć nam sposób funkcjonowania firmy. Pan Marcin Pakuła będzie prowadził wykład z zakresu relacji międzyludzkich w naszej szkole w ramach Dni Nauki. Obaj panowie wprowadzili nas w klimat zakładu już miesiąc podczas wizyty w naszej szkole na godzinie wychowawczej oraz na zajęciach z podstaw przedsiębiorczości.

W II LO im. Stefana Banacha w Świdnicy właśnie ruszył projekt unijny, a wraz z nim kurs "Fizyka akademicka". Nawiązaliśmy współpracę z prof. UAM, dr. hab. inż. Tomaszem Polakiem w  ramach projektu realizowanego wraz z Fundacją "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.

Prof. UAM Tomasz Polak jest naukowcem, autorem kilkudziesięciu prac z fizyki z zakresu teorii materii skondensowanej oraz wykładowcą Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest współtwórcą i prowadzącym Kółko Olimpijskie Na Wydziale Fizyki UAM, którego kilkunastu wychowanków osiągnęło finały olimpiad zarówno fizycznej, jak i matematycznej. Przewodniczy zespołowi przygotowującemu zagadnienia i pytania w ramach Wielkopolskiej Ligi Fizycznej i Superligi Liceów. Wielokrotnie prowadził wykłady popularyzujące fizykę. II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy jest jedyną szkołą, dla której taki kurs będzie prowadzony - mówi Dyrektor. Dzięki rozpoczętej współpracy uczniowie będą poszerzać swoją wiedzę w zakresie fizyki nie tylko teoretycznej, ale i doświadczalnej. Dzięki projektowi możliwy stanie się bliższy i ciągły kontakt z wykładowcą akademickim z wiodącego ośrodka naukowego. Uczniowie, uczestnicząc w kursie, wzbogacą wiedzę oraz nabędą umiejętności wymagane na uczelniach wyższych w ramach fizyki i matematyki. Projekt realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 współfinansowanego ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

10 stycznia 2024 r. uczniowie klasy II b pod opieką p. Katarzyny Mamicy-Pasternak i p. Jolanty Skarzyńskiej uczestniczyli w Konferencji Edukacyjnej „Neutralność Klimatyczna” zorganizowanej przez Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

Czym jest neutralność klimatyczna? To stan równowagi pomiędzy emisją gazów cieplarnianych wywołaną działalnością człowieka, a ich usuwaniem z atmosfery drogami technologicznymi (np. przez ograniczanie emisji CO2) oraz naturalnymi (np. przez odbudowane ekosystemy).
Prezentacje ekspertów dotyczyły m.in. zrównoważonego rozwoju, systemów energetycznych, energii w budownictwie, adaptacji do zmian klimatu, błękitno-zielonej infrastruktury, gospodarki o obiegu zamkniętym, zrównoważonego transportu i rolnictwa.
Konferencja była nie tylko źródłem wiedzy, ale również miejscem, gdzie zrodziły się nowe pomysły i inspiracje, jak skutecznie działać na rzecz zrównoważonej przyszłości.

13 grudnia 2023 r. uczniowie klasy II a wraz z panią prof. Zofią Skowrońską-Wiśniewską uczestniczyli w 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego na terytorium państwa polskiego. W uroczystości wzięli udział świdniccy działacze pierwszej Solidarności, przedstawiciele Służby Więziennej, Instytutu Pamięci Narodowej oraz władze powiatu świdnickiego.