jFontSize
A- A A+

12 kwietnia w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie oraz warsztaty dotyczące Unii Europejskiej. Przybyli do nas nasi absolwenci Nikola Wardziak oraz Jakub Zieliński. Obecnie Nikola pełni funkcję Ambasadorki Unijnego Dialogu Młodzieżowego, natomiast pan Jakub jest przedstawicielem Narodowej Agencji programu Erasmus+. Opowiedzieli nam o tym, jak możemy wykorzystać fakt, że należymy do UE, oraz zaprezentowali projekty, dzięki którym możemy wyjechać na wymianę lub wolontariat również za granicą. Dowiedzieliśmy się, że mamy możliwość samodzielnego stworzenia projektu i starania się o dofinansowanie ze środków Unii.

11 marca klasa 3D wzięła udział w Dniach Otwartych na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. To było niesamowite doświadczenie, które pozwoliło nam lepiej poznać możliwości edukacyjne na tej uczelni. Podczas wydarzenia mieliśmy okazję zapoznać się z różnymi kierunkami studiów oferowanymi przez uczelnię. Stanowiska informacyjne były pełne interesujących szczegółów na temat poszczególnych specjalności. Aby uczynić to wydarzenie jeszcze bardziej atrakcyjnym, Uniwersytet zorganizował dla nas "Grywalizację". Każdy z nas otrzymał karteczkę z miejscami na naklejki, a za udział w różnych stanowiskach i udzielenie poprawnych odpowiedzi na pytania mogliśmy zdobyć punkty. Na koniec odbyło się losowanie nagród, co było miłym zaskoczeniem dla paru osób z naszej klasy, które wygrały drobne upominki.

12 kwietnia 2024 r. o godz. 9.00 w czytelni szkolnej odbędzie się spotkanie i warsztaty, które poprowadzi absolwentka Banacha, Nikola Wardziak, obecnie Ambasadorka Unijnego Dialogu Młodzieżowego, reprezentująca województwo dolnośląskie. Osoby chętne do udziału w spotkaniu prosimy o zgłaszanie się do pani prof. Zofii Skowrońskiej-Wiśniewskiej lub do biblioteki szkolnej.

Serdecznie zapraszamy!

W ubiegły piątek, 22 marca, klasa 3b wraz z opiekunami, panem Dominikiem Grązem i Maciejem Wodzińskim, udała się na wycieczkę, aby z bliska przyjrzeć się produkcji w dużym zakładzie, jakim jest firma NSK w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
Niezwykle gościnni panowie, Hiroki Nukui i Marcin Pakuła, dołożyli wszelkich starań, aby przybliżyć nam sposób funkcjonowania firmy. Pan Marcin Pakuła będzie prowadził wykład z zakresu relacji międzyludzkich w naszej szkole w ramach Dni Nauki. Obaj panowie wprowadzili nas w klimat zakładu już miesiąc podczas wizyty w naszej szkole na godzinie wychowawczej oraz na zajęciach z podstaw przedsiębiorczości.

W II LO im. Stefana Banacha w Świdnicy właśnie ruszył projekt unijny, a wraz z nim kurs "Fizyka akademicka". Nawiązaliśmy współpracę z prof. UAM, dr. hab. inż. Tomaszem Polakiem w  ramach projektu realizowanego wraz z Fundacją "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego.

Prof. UAM Tomasz Polak jest naukowcem, autorem kilkudziesięciu prac z fizyki z zakresu teorii materii skondensowanej oraz wykładowcą Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest współtwórcą i prowadzącym Kółko Olimpijskie Na Wydziale Fizyki UAM, którego kilkunastu wychowanków osiągnęło finały olimpiad zarówno fizycznej, jak i matematycznej. Przewodniczy zespołowi przygotowującemu zagadnienia i pytania w ramach Wielkopolskiej Ligi Fizycznej i Superligi Liceów. Wielokrotnie prowadził wykłady popularyzujące fizykę. II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy jest jedyną szkołą, dla której taki kurs będzie prowadzony - mówi Dyrektor. Dzięki rozpoczętej współpracy uczniowie będą poszerzać swoją wiedzę w zakresie fizyki nie tylko teoretycznej, ale i doświadczalnej. Dzięki projektowi możliwy stanie się bliższy i ciągły kontakt z wykładowcą akademickim z wiodącego ośrodka naukowego. Uczniowie, uczestnicząc w kursie, wzbogacą wiedzę oraz nabędą umiejętności wymagane na uczelniach wyższych w ramach fizyki i matematyki. Projekt realizowany jest w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 współfinansowanego ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

10 stycznia 2024 r. uczniowie klasy II b pod opieką p. Katarzyny Mamicy-Pasternak i p. Jolanty Skarzyńskiej uczestniczyli w Konferencji Edukacyjnej „Neutralność Klimatyczna” zorganizowanej przez Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

Czym jest neutralność klimatyczna? To stan równowagi pomiędzy emisją gazów cieplarnianych wywołaną działalnością człowieka, a ich usuwaniem z atmosfery drogami technologicznymi (np. przez ograniczanie emisji CO2) oraz naturalnymi (np. przez odbudowane ekosystemy).
Prezentacje ekspertów dotyczyły m.in. zrównoważonego rozwoju, systemów energetycznych, energii w budownictwie, adaptacji do zmian klimatu, błękitno-zielonej infrastruktury, gospodarki o obiegu zamkniętym, zrównoważonego transportu i rolnictwa.
Konferencja była nie tylko źródłem wiedzy, ale również miejscem, gdzie zrodziły się nowe pomysły i inspiracje, jak skutecznie działać na rzecz zrównoważonej przyszłości.

13 grudnia 2023 r. uczniowie klasy II a wraz z panią prof. Zofią Skowrońską-Wiśniewską uczestniczyli w 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego na terytorium państwa polskiego. W uroczystości wzięli udział świdniccy działacze pierwszej Solidarności, przedstawiciele Służby Więziennej, Instytutu Pamięci Narodowej oraz władze powiatu świdnickiego.

50—osobowa grupa uczniów Banacha pod opieką pani Renaty Dudy obejrzała w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu spektakl „Syrena. Anatomia miłości”. Sztuka, utrzymana w konwencji realizmu magicznego, skłoniła nas do refleksji o złożoności człowieka, wykluczeniu społecznym, potrzebie bliskości, stereotypach, lękach. Zachwyciły nas muzyka na żywo i scenografia.
Wyjazd do Wrocławia był też okazją do spędzenia czasu na Jarmarku Bożonarodzeniowym, uznanym za jeden z najpiękniejszych w Europie. Nastrojowe dekoracje, zapachy potraw pozwoliły nam poczuć atmosferę Świąt. Połączyliśmy zatem pożyteczne z przyjemnym.

Ta lekcja muzealna pozostanie na długo w pamięci uczniów klas IB i IIB o profilu biologiczno–chemicznym, którzy pod opieką pań Joanny Waksmundzkiej, Katarzyny Mamicy-Pasternak i Beaty Misiewicz udali się, pewnego jesiennego dnia, na lekcję plastyki inną niż wszystkie.
Już samo miejsce – ogromna przestrzeń dziedzińca, biel ścian i przeszklony sufit oraz rzeźba z siana o niesamowitej ekspresji zrobiły wrażenie na zwiedzających. Czas oczekiwania na spotkanie z dziełami sztuki upłynął na degustacji smakowitych ciast i wybornych rozgrzewających herbat. Niektórzy raczyli się kawą.
Kolejną niespodzianką była pierwsza sala wystawowa pełna dźwięków i obrazów oddających założenia rokoka: jasne, pastelowe kolory, motywy kwiatów, owoców, głosy dobiegające z ogrodu czy sali balowej. Uczniowie zostali podzieleni na grupy a każda z nich dostała zadanie polegające na wyszukaniu wybranych elementów obrazów, strojów z epoki, mebli i ksiąg.

Uczniowie klasy drugiej o profilu biologiczno-chemicznym (2b) wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Świdnicy. Uczestniczyli w czterech warsztatach prowadzonych przez doświadczonych pracowników świdnickiego Sanepidu:
Pierwszy wykład dotyczył suplementów diety i żywności wzbogacanej, ich zalet i wad. Poza tym przedstawione zostały efekty nieprawidłowej diety lub suplementacji. Prelegentka omówiła przykłady szkodliwego łączenia leków z suplementami diety.