jFontSize
A- A A+

Klasa IB wzięła ostatnio udział w projekcie, który zakłada, że każdy z nas może stać się artystą. I że mamy prawo sięgnąć po najbardziej znaną książkę świata - Biblię, aby ją interpretować oraz ilustrować według własnego, autorskiego pomysłu. Zatem uczniowie uruchomili wyobraźnię, tworząc ciekawe inscenizacje lub instalacje, które przywołują znane historie biblijne.
Należało stworzyć cykl zdjęć, do których używano zabawek, klocków, pluszaków, a także dekoracji czy przedmiotów codziennego użytku. Okazało się, że fotografie pozwoliły na wydobycie nowych znaczeń dla powszechnie znanych opowieści, wpisując je też w nieoczywiste konteksty. Uczniowskie realizacje wzbogaciły lekcje polskiego poświęcone Biblii.
Oto niektóre prace stworzone m. in. przez: Elizę Modlińską, Aleksandrę Jaros, Klaudię Skawinę, Jacka Bułę, Hannę Jarząb i Kingę Ścisłowicz.

Mariola Mackiewicz

Dziękuję za pierwsze zapytania jak zacząć pracę w olimpiadzie "Zwolnieni z teorii". Zaczynamy od założenia konta powiązanego z II LO w Świdnicy na stronie olimpiady - dzięki temu możemy przeglądać bazę wiedzy (FAQ), szkolenia i inne materiały, projekty innych (stare i nowe) i oczywiście założyć własny projekt (do 22 listopada 2022 aby wziąć udział w edycji 2022/2023). Poniżej informacja jak to zrobić:

W czwartek, 3 listopada 2022 r., w murach naszej szkoły gościła absolwentka, która od 23 lat mieszka i pracuje w Japonii. Swą sentymentalną podróż w przeszłość odbyła wraz z nami Agata Stępień-Jajima (absolwentka japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, tłumaczka techniczna, nauczycielka języka angielskiego w Japonii). Dawna uczennica klasy IV g o profilu biol.-chem. odwiedziła nauczycieli, a także spotkała się z obecnymi klasami: I b i II d, by opowiedzieć uczniom o Kraju Kwitnącej Wiśni.

W ramach lekcji wychowawczej kl. III C wzięła udział w zajęciach dotyczących ubezpieczeń społecznych.
Podczas przeprowadzonych 4 października br. zajęć dotyczących ubezpieczeń społecznych, młodzież dowiedziała się o celu i historii ubezpieczeń społecznych, poznała rodzaje ubezpieczeń (m.in. chorobowe, wypadkowe, emerytalne) oraz uzyskała praktyczną wiedzę niezbędną przy podpisywaniu pierwszej umowy o pracę. System ubezpieczeń społecznych towarzyszy człowiekowi od narodzin do śmierci i wiedza na temat praw ubezpieczonego i obowiązków pracodawcy jest niezbędna - szczególnie dla młodych ludzi, którzy za chwilę wkroczą na rynek pracy. Zajęcia były prowadzone prze pracownika wałbrzyskiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ramach projektu ,,Lekcje z ZUS”.

My świętowaliśmy ten dzień razem z Biurem Łącznikowym Polska – Saksonia we Wrocławiu,  KoKoPol – Centrum Kompretencji i Koordynacji Języka Polskego oraz Konsulatem Generalnym Niemiec i Konsulatem Generalnym Austrii.
W programie uroczystości były: wykład i rozmowa z prof. dr. hab. Waldemarem Martyniukiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Speak-Dating ‒ randka z językami czeskim, górnołużyckim, niemieckim, śląskim, ukraińskim, wspólne odśpiewanie hymnu Europy w języku niemieckim, polskim i angielskim a także pyszny regionalny Imbiss.
Zaprezentowaliśmy wystawę pt. „Koncepcje językowe i działania wspierające kompetencje językowe II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha w Świdnicy”, na której pokazaliśmy nasze działania w obszarze nauczania języków obcych.

4 września klasa 2d wraz częścią klasy 2a, 2b i 3b wybrała się na wycieczkę do Włoch. 22 godzinna podróż, choć była długa,  nie była nudna, między innymi dlatego, że czas umilała nam muzyka, wesoła atmosfera oraz postoje na przydrożnych parkingach. Nadmorskie przedmieścia Rzymu przywitały nas słoneczną pogodą. Po rozpakowaniu bagażów z całą grupą udaliśmy się na basen, z którego korzystaliśmy przez cały pobyt w Ostii.

Już w tą środę 22.06.2022 osoby które ukończyły kurs na poziomie podstawowym LNU mogą przyjść na egzamin certyfikacyjny z Python-a, C++ oraz SQL-a. Proponujemy sesje egzaminacyjne na 11:00, 12:00 oraz 13:00. Egzamin trwa 45 minut i odbędzie się online przez Zoom. Można przystąpić do kilku egzaminów jednego dnia. Chętni są proszeni o email na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z informacją co i na której sesji chcą zdawać. 

 Drodzy uczniowie i uczennice Naszej Szkoły,

Dzięki Waszym wysiłkom II LO uplasowało się na 8 miejscu w ogólnopolskim rankingu szkół średnich biorących udział w programie Liga Niezwykłych Umysłów. Dziękujemy!


Równocześnie informujemy o nowym zadaniu: misji Kopernik 2023. Czy podejmiecie wyzwanie? Szczegóły na platformie LNU oraz na Facebook'u LNU.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni odbędą się egzaminy certyfikacyjne online (Europejski Certyfikat Kompetencji Cyfrowych e-CF). Wielu uczniów II LO kwalifikuje się do egzaminu/ów (wykonane wszystkie zadania obowiązkowe w danym module). Egzaminy odbędą się z Pythona, C++ i SQL-a i są oczywiście bezpłatne. Za zdany egzamin uczestnik otrzymuje certyfikat. Zachęcamy do udziału - informacja o terminie wkrótce!

W czwartek, 8 września 2022 r., klasa I d zwiedziła zakamarki Kościoła Pokoju w Świdnicy. Przewodnikiem uczniów był pan Ryszard Wójtowicz, główny konserwator kościoła. Spacer rozpoczął się od dotychczas nieudostępnionego wejścia po stronie południowej przez Halę Ślubów, która prowadzi na pierwsze piętro przez lożę kupiecką rodziny Crusius. Następnie pan konserwator pokazał uczniom loże cechów kupieckich, a na drugim piętrze podziwiano malowidła Christiana Süssenbacha i jego pomocnika Christiana Kalitschky’ego.
Na parterze uczniowie zwiedzili odnowione loże, w tym loże Hochbergów oraz nowe lapidarium. Pan przewodnik opowiadał również o zagrożeniach, o konserwatorskich dylematach i sposobach utrzymania zabytku. Była to na pewno ciekawa wycieczka i pogłębienie wiedzy o Kościele Pokoju.

Klasa 2a (matematyczno-fizyczna) zwiedziła Firmę Boart Longyear Poland Sp. z o.o. w Kątach Wrocławskich. Uczniowie zapoznali się z pracą zarówno inżynierów jak i pracowników na taśmie produkcyjnej. Mieli okazję zobaczyć jak pracują nowoczesne maszyny i roboty.  Było to bardzo interesujące doświadczenie, które może być pomocne w wyborze dalszej ścieżki kształcenia i przyszłej kariery zawodowej. Większość z nich ma w planach studia na politechnice, czego następstwem może być właśnie praca w nowoczesnych zakładach produkcyjnych.
Dziękujemy Boart Longyear Poland Sp. z o.o.  a szczególnie panu Piotrowi Pasternakowi - Quality Managerowi za umożliwienie zapoznania się z Firmą.