jFontSize
A- A A+

W dniach 23-25 maja klasy 1e i 2c wraz z opiekunami - p. Kurzawą, p. Dratwą, p. Tomaszewską i p. Grązem, wybrali się na trzydniową wycieczkę do Krakowa, Zakopanego i Zatoru.
W pierwszy dzień uczniowie zwiedzali Kraków (Trakt Królewski z Rynkiem, Bazyliką Mariacką, Sukiennicami i Nowy Kazimierz z obowiązkowym punktem gastronomicznym - Zapiekankami).
Podczas drugiego dnia, przy niesprzyjającej aurze, udali się na spacer w Dolinę Strążyską, docierając do urokliwego wodospadu Siklawica. Zwiedzili również kaplicę na Jaszczurówce, będącą typowym przykładem stylu zakopiańskiego. Krupówki i Cmentarz na Pęksowym Brzysku to także obowiązkowy punkt programu każdej grupy odwiedzającej Zakopane. Brak pogody zrekompensowały kąpiele w basenie i jacuzzi w pensjonacie „U Tośki”.
Trzeci dzień, najbardziej wyczekiwany, to oczywiście wizyta w Parku Rozrywki Energylandia. Uczniowie korzystali z licznych atrakcji parku - kolejek górskich, licznych karuzeli i urządzeń ekstremalnych. Nie mieli barier przed Zadrą czy Hyperione oraz innymi rollercoasterami.
To był fantastycznie spędzony czas.

24 maja 2023 r. klasa 1 b (biologiczno-chemiczna) wzięła udział w zajęciach w Oczyszczalni Ścieków dla miasta Świdnica, która mieści się na osiedlu Zawiszów. Mieliśmy okazję nie tylko zwiedzić sam obiekt i poznać stronę technologiczną procesów, ale uczestniczyli również w pokazie analiz fizykochemicznych i mikrobiologicznych, który był prowadzony przez specjalistów pracujących w laboratorium ŚPWiK. Oglądaliśmy osad czynny pod mikroskopem. Poznaliśmy rolę mikroorganizmów w oczyszczaniu ścieków. Zobaczyliśmy w praktyce proces denitryfikacji i defosforylacji. Już wiemy jakim wyzwaniem jest oczyszczenie ścieków tak, aby otrzymana woda mogła wrócić do rzeki. Najważniejszą zasadą, którą powinien przestrzegać każdy z nas, jest nie wrzucanie do toalet śmieci, które nie tylko zatykają kanalizację, ale są również problemem dla samego procesu oczyszczania ścieków. 

Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć, w której znajdują się między innymi zdjęcia płytek z koloniami bakteryjnymi, które po wykonaniu odcisków palców uczestników pokazu, wyhodowano na agarze z ekstraktem drożdżowym po 24 godzinach inkubacji w 36 stopniach Celsjusza.

9 lutego dwie klasy biologiczne, 2c i część klasy 3c, wybrały się na wycieczkę szkolną do Muzeum Przyrodniczego we Wrocławiu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć dwie duże sale wypełnione szkieletami zarówno wymarłych gatunków zwierząt, jak i tych wciąż żyjących na naszej planecie. Zachwyt wśród licealistów wzbudziły także wypchane eksponaty zwierząt, na przykład: ptaków, ssaków, ryb i wielu innych gatunków lądowych i wodnych. Drugą częścią wycieczki była wizyta we wrocławskim Escape Roomie – uczniowie musieli wykazać się sprytem i logicznym myśleniem, aby wydostać się z zamkniętych pokoi. Wycieczce towarzyszyło mnóstwo niezapomnianych wrażeń i uśmiechu.

Mamy tu na myśli naszego niezastąpionego Huberta Gościmskiego z klasy 4d. Hubert znalazł czas by zrobić kilka fotografii z naszego pobytu w Rzeczce.
Piękna pogoda, wspaniałe warunki narciarskie i kolejnych 14 osób, które nauczyły się od podstaw jazdy na nartach. Tym razem na wyjazd pojechały klasy 1d, 4d i po kilka osób z klasy 1a ,4a i 3d. Na stoku opiekunami byli p. Renata Zapart- Dec, p. Dominik Grąz i p. Maciej Wodziński. Ponownie wszystkim początkującym udało się zjechać z samej góry, na który wjeżdżali wyciągiem orczykowym. To już ostatni wyjazd przed feriami. Zachęcamy tych , którzy już spróbowali „białego szaleństwa”, aby na feriach znaleźli czas na kontynuację narciarskiej przygody. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za mile spędzony czas, za zdyscyplinowanie, punktualność, zostawianie porządku za sobą, pomoc początkującym koleżankom i kolegom w nauce oraz za stworzenie wspaniałej atmosfery podczas wycieczek.

PS. Jeszcze tego samego dnia prof. Dominik Grąz zdobył Wielką Sowę na nartach biegowych. Co za forma!

Tak dużego zainteresowania sportami zimowymi w naszej szkole nie było już od lat. Druga wycieczka pod względem liczebności przebiła pierwszą. Wynik 44:35. Ogółem 85 narciarzy z Banacha, wliczając nauczycieli, pojechało w tym roku na dwie jednodniowe wycieczki. Może uda się ten wynik poprawić, ponieważ planowana jest kolejna – w czwartek 9.02.2023 r.
20 osób nauczyło się jeździć od podstaw. Tradycją szkoły było organizowanie Mistrzostw II LO w Sportach Zimowych.  Odbyło się już 11 edycji tych mistrzostw w następujących konkurencjach: slalom snowboardowy dziewcząt, slalom snowboardowy chłopców, slalom narciarski dziewcząt, slalom narciarski chłopców.
Obecnie nie będziemy organizować żadnych sportowych eventów. Nie będziemy też mieć żadnych targetów i nie będziemy  fokusować się nad tymi czelendżami.
Zorganizujemy wydarzenie sportowe, którego celem będzie popularyzacja aktywnego wypoczynku i skupimy się wokół najważniejszego przekazu, jakim jest rywalizacja sportowa i pozytywne wartości, jakie ona ze sobą niesie. To wyzwanie, któremu jako szkoła chętnie stawimy czoła.
Będzie to też bardzo ważne dla naszej społeczności doświadczenie,  a nie jakaś tam – czy już czujecie kłucie w uszy - E K S P E R I E N C J A.

Uczniowie klasy trzeciej o profilu biologiczno-chemicznym (3b) wzięli udział w zorganizowanych specjalnie dla uczniów szkół średnich zajęciach przygotowanych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Świdnicy. Uczestniczyli w sumie w pięciu warsztatach prowadzonych przez doświadczonych pracowników świdnickiego Sanepidu:
1. Żywność wzbogacana i suplementy diety.
2. Nadzór nad jakością wody, w działalności Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
3. Szczepienia – rola w zapobieganiu chorobom zakaźnym.
4. Środki zastępcze „dopalacze” – dlaczego są tak niebezpieczne?
5. Zakażenia wirusem HIV i HBV, a zachowania ryzykowne.

W piątek, 9 grudnia, dwie klasy – 1c i 2c – miały okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o Ukrainie, kraju, z którego pochodzi dziesięcioro naszych uczniów. Było to możliwe dzięki prezentacji przygotowanej przez asystentkę międzykulturową wrocławskiej Fundacji Ukraina, panią Ludmiłę Tkaczenko, od trzech miesięcy pracującą w naszej szkole.

Polska młodzież z zainteresowaniem wysłuchała ogólnych informacji o, jak to zostało przez prowadzącą określone – „siostrzanym” kraju, jego fladze, położeniu, zaludnieniu, stolicy czy systemie edukacji. Uczniowie chętnie też odpowiadali na pytania zadawane przez prelegentkę.

W piątek (27 stycznia 2023 r.) odbyła się międzyklasowa wycieczka do Rzeczki. Jak było? Zobaczcie na zdjęciach.

Siedem osób nauczyło się jeździć na nartach od podstaw. Większość z nich miała narty pierwszy raz na nogach i... w ciągu godziny zameldowali się na wyciągu narciarskim. Zdecydowanie jest to sport dla wszystkich, a bariery typu: „to nie dla mnie, nie lubię, co jest w tym fajnego” bledną wraz z pierwszym krokiem postawionym na stoku. O tej siódemce można powiedzieć, że to „mały krok dla narciarza, ale wielki dla społeczności szkolnej”, tej która nie miała jeszcze nart na nogach. Dodajmy, że w pewnym momencie wszyscy z wyżej wymienionych położyli się na stoku ze zmęczenia - wszak pierwsze narciarskie kroki stawia się podchodząc w pełnym sprzęcie pod górę. I to po kilkanaście razy!!!

Klasa IB wzięła ostatnio udział w projekcie, który zakłada, że każdy z nas może stać się artystą. I że mamy prawo sięgnąć po najbardziej znaną książkę świata - Biblię, aby ją interpretować oraz ilustrować według własnego, autorskiego pomysłu. Zatem uczniowie uruchomili wyobraźnię, tworząc ciekawe inscenizacje lub instalacje, które przywołują znane historie biblijne.
Należało stworzyć cykl zdjęć, do których używano zabawek, klocków, pluszaków, a także dekoracji czy przedmiotów codziennego użytku. Okazało się, że fotografie pozwoliły na wydobycie nowych znaczeń dla powszechnie znanych opowieści, wpisując je też w nieoczywiste konteksty. Uczniowskie realizacje wzbogaciły lekcje polskiego poświęcone Biblii.
Oto niektóre prace stworzone m. in. przez: Elizę Modlińską, Aleksandrę Jaros, Klaudię Skawinę, Jacka Bułę, Hannę Jarząb i Kingę Ścisłowicz.

Mariola Mackiewicz

Dziękuję za pierwsze zapytania jak zacząć pracę w olimpiadzie "Zwolnieni z teorii". Zaczynamy od założenia konta powiązanego z II LO w Świdnicy na stronie olimpiady - dzięki temu możemy przeglądać bazę wiedzy (FAQ), szkolenia i inne materiały, projekty innych (stare i nowe) i oczywiście założyć własny projekt (do 22 listopada 2022 aby wziąć udział w edycji 2022/2023). Poniżej informacja jak to zrobić: