Klasy przyrodnicze 2c i 3c uczestniczyły w wyjątkowych lekcjach biologii, podczas których miały okazję spotkać się z panem Waldemarem Woźniakiem. Pan Waldemar od ponad 5 lat aktywnie sprząta dzikie wysypiska śmieci na terenie naszego powiatu, dzięki czemu udało mu się zebrać już ponad 330 ton odpadów. W swoich działaniach często wspierany jest przez innych, w tym także uczniów naszej szkoły – szczególnie po ostatniej powodzi, gdy do sprzątania przyłączyli się uczniowie klasy 4a.
Warto podkreślić, że klasa 3c, która uczestniczyła w spotkaniu, również zaangażowała się w akcje ekologiczne. Pod opieką pani Beaty Dratwy, uczniowie tej klasy sprzątali tereny w Mościsku po powodzi.
Pan Waldemar Woźniak jest doskonałym przykładem zaangażowania w dbanie o czystość naszego środowiska. Lekcje oraz rozmowa z tym niezwykłym społecznikiem pokazały, że każdy z nas może i powinien podejmować działania na rzecz ochrony przyrody i dbać o czystość miejsca, w którym żyjemy.
Więcej informacji o działalności pana Waldemara można znaleźć na portalu Swidnica24.pl.
3 grudnia uczennice z naszej szkoły: Hanna Trzeciak, Zofia Podolak, Eliza Modlińska i Wiktoria Brzyk, wzięły udział w ogólnoświatowej w Maratonie Pisania Listów Amnesty International, który odbył się w Zespole Szkół Elektryczno-Budowlanych w Świdnicy.
Co roku, w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia), miliony ludzi na całym świecie jednoczą siły, aby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane, i wpłynąć na zmianę ich losu. W tym roku organizacja skupiła się na dziewięciu wybranych osobach, a ich historie można poznać na stronie https://maraton.amnesty.org.pl/.
Uczestnicy akcji piszą listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na losy bohaterów i bohaterek, oraz wysyłają wyrazy wsparcia do samych poszkodowanych i ich bliskich.
Udział naszych uczennic w Maratonie Pisania Listów to wyraz solidarności i zaangażowania w obronę praw człowieka. Dzięki takim działaniom młodzież uczy się wrażliwości na krzywdę innych oraz zyskuje świadomość, jak ważne są wspólne inicjatywy w walce o lepszy świat.
Uczniowie II LO im. Stefana Banacha idą w ślady swojego patrona. Posługują się dwoma językami obcymi i są otwarci na nowe kultury.
Przekonał się o tym Camden Schmidt, nasz gość z fundacji Fulbrighta, który 6 listopada przedstawił zarys historii i kultury Stanów Zjednoczonych. Wspólnie z panem Danielem Sierakowskim poprowadził również warsztaty dla uczniów.
To z pewnością nie nasze ostatnie spotkanie. Do zobaczenia na szlakach edukacji!
„Mediacja – wasz spór w waszych rękach" to hasło tegorocznego Tygodnia Mediacji, którego celem jest popularyzacja mediacji jako alternatywnej metody rozwiązywania konfliktów poza sądem. W wydarzenie, trwające od 14 do 18 października, zaangażowały się świdnickie sądy, gdzie mediatorzy prowadzą bezpłatne dyżury. W ramach tej inicjatywy zorganizowano także spotkanie dla uczniów świdnickich szkół.
16 października siedmioro uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha wzięło udział w symulacji rozprawy sądowej, która odbyła się w siedzibie Sądu Okręgowego w Świdnicy. W role uczestników postępowania (powoda, pozwanego, świadków i pełnomocników) wcielili się uczniowie z Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych. Rozprawie przewodniczył sędzia Marcin Drabik, który wydał wyrok w tej zainscenizowanej sprawie. Następnie, nawiązując do obchodów Tygodnia Mediacji, sędzia opowiedział o idei mediacji oraz korzyściach, jakie niesie ze sobą rozwiązywanie konfliktów tą metodą.
Była to niezwykle cenna lekcja dla uczniów naszej szkoły.
W piątek, 27 września uczniowie klasy trzeciej o profilu przyrodniczym wybrali się na wycieczkę do Arboretum w Wojsławicach. Podczas wizyty mieli okazję podziwiać piękne, kwitnące hortensje oraz unikatową kolekcję różaneczników W ogrodzie mogli również spróbować owoców jabłoni, które rosną w tamtejszym sadzie lub zorganizować piknik czy ognisko. Ta lekcja biologii prowadzona w terenie była częścią projektu unijnego realizowanego w naszej szkole. Opiekunkami uczniów były pani Beata Dratwa i pani Iwona Tomaszewska.
Uczniowie naszej szkoły dzięki projektowi Unii Europejskiej mogli wybrać się na lekcję biologii w terenie. Klasy przyrodniczo-matematyczne udały się na edukacyjny spacer po naszych okolicach. Podczas obserwacji przyrody w Makowicach mogliśmy podziwiać piękne stawy, pola i las, posłuchać skowronka, kukułki i odgłosów żab. W Świdnicy oglądaliśmy nie tylko rośliny, ale także zwierzęta: kaczki, czaple, łabędzie, ryby. Były to urokliwe chwile spędzone w bardzo miłej atmosferze. Opiekunem uczniów była pani profesor Beata Dratwa. Dziękujemy za zorganizowanie nam lekcji w terenie!
Weronika Żukowska
W ubiegły czwartek, 23 maja 2024 r., uczniowie klas matematyczno-fizycznych odwiedzili Wydział Matematyki na Politechnice Wrocławskiej. Mieli oni możliwość wzięcia udziału w wykładzie Pani doktor Małgorzaty Kuchty na temat rachunku prawdopodobieństwa. Podczas wykładu obliczali między innymi, jakie mają prawdopodobieństwo zostania milionerami poprzez wygranie w totolotka. Wynik może nie był zbyt optymistyczny, jednak dzięki Pani doktor mamy pewność, że jest prawidłowy. Wizytę na politechnice poprzedził wspólny spacer ulicami studenckiego miasta, w którym towarzyszyły uczniom Panie Agnieszka Grymek oraz Beata Wróbel.
22 kwietnia klasa 3d udała się do I LO na krótki wykład o postaci Karla Abrahama von Zedlitz. Spotkanie poprowadziła pani Angelika Anna Jaśkiewicz, absolwentka naszego liceum. Dowiedzieliśmy się, kim był Karl von Zedlitz i jakie reformy wprowadził. Okazało się, że twórca matury jest pochowany niedaleko nas, w Walimiu, w krypcie kościoła św. Jadwigi. Obejrzeliśmy również film autorstwa pana Łukasza Kazka, poświęcony historii naszego regionu. Na zakończenie spotkania przedstawiciele klasy 3d poszli odebrać długopisy dla tegorocznych maturzystów. Ten symboliczny podarunek ma im pomóc w zdaniu egzaminu dojrzałości.
Weronika Żukowska
12 kwietnia w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie oraz warsztaty dotyczące Unii Europejskiej. Przybyli do nas nasi absolwenci Nikola Wardziak oraz Jakub Zieliński. Obecnie Nikola pełni funkcję Ambasadorki Unijnego Dialogu Młodzieżowego, natomiast pan Jakub jest przedstawicielem Narodowej Agencji programu Erasmus+. Opowiedzieli nam o tym, jak możemy wykorzystać fakt, że należymy do UE, oraz zaprezentowali projekty, dzięki którym możemy wyjechać na wymianę lub wolontariat również za granicą. Dowiedzieliśmy się, że mamy możliwość samodzielnego stworzenia projektu i starania się o dofinansowanie ze środków Unii.
11 marca klasa 3D wzięła udział w Dniach Otwartych na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. To było niesamowite doświadczenie, które pozwoliło nam lepiej poznać możliwości edukacyjne na tej uczelni. Podczas wydarzenia mieliśmy okazję zapoznać się z różnymi kierunkami studiów oferowanymi przez uczelnię. Stanowiska informacyjne były pełne interesujących szczegółów na temat poszczególnych specjalności. Aby uczynić to wydarzenie jeszcze bardziej atrakcyjnym, Uniwersytet zorganizował dla nas "Grywalizację". Każdy z nas otrzymał karteczkę z miejscami na naklejki, a za udział w różnych stanowiskach i udzielenie poprawnych odpowiedzi na pytania mogliśmy zdobyć punkty. Na koniec odbyło się losowanie nagród, co było miłym zaskoczeniem dla paru osób z naszej klasy, które wygrały drobne upominki.