24 listopada 2011 roku uczniowie II LO w Świdnicy mieli okazję pojechać na musical „Frankenstein”do RCTB (Regionalne Centrum Turystyki Biznesowej) we Wrocławiu.

„Frankenstein” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka opiera się na motywach powieści Mary Shelley. Poznajemy historię człowieka – Frankensteina (w tej roli genialny Mariusz Kiljan), który uwierzył w swój geniusz i chciał dorównać Bogu. Nieświadomie stworzył przerażające monstrum (Cezary Studniak). Potwór jednak ukazany został w ludzki i nieco humorystyczny sposób. Cały czas śledzimy losy obu bohaterów i wbrew pozorom przerażenie nie wciska nas w fotel. Mroczne zdarzenia z elementami grozy okraszone są humorem oraz opowiedziane z lekkim przymrużeniem oka ,w przemyślany, spójny sposób. Spodziewaliśmy się horroru, a zobaczyliśmy dramat potwora niedostosowanego do życia wśród ludzi.

Dzięki muzyce (Piotr Dziubek), piosenkom (Rafał Dziwisz) i choreografii (Beata Owczarek i Janusz Skubaczkowski) nie mogło powiać nudą na widowni – jak na musical przystało. Piosenki śpiewane przez aktorów korenspondowały ze zdarzeniami, wprowadzały odpowiedni nastrój, napięcie. Choreografia również robiła duże wrażenie. Dynamiczność, wygimnastykowane ciała, świetnie dobrane stroje oraz niesamowita zgodność tancerzy – ich ruchy były idealnie zsynchronizowane – to atuty widowiska.

Po obejrzeniu spektaklu nasuwają się refleksje odnoszące się również do współczesnego świata. Dzieło jest godne polecenia ze wzglądu na grę aktorską, oprawę muzyczną i taneczną oraz sam wątek.

Każdy z widzów znalazł tu coś dla siebie. Miłośnikom twórczości Tima Burtona na pewno przypadła do gustu atmosfera spektaklu, przedstawicielom profilów biologiczno-chemicznych - piosenka o pierwiastkach, a pasjonatom teatru - możliwość obcowania ze sceną. I to nie byle jaką!

Tekst: Agnieszka Piotrowska
Natalia Bernat