jFontSize
A- A A+

W piątek ,11 września 2015 roku, w Świdnicy, w ramach projektu teatralnego realizowanego przez ŚOK: Czas na teatr. Teatr na czasie, odbyło się performatywne czytanie dramatu przez połączone grupy Alchemii Teatralnej pod tytułem "Sami Obcy". Reżyserii podjął się, jak zwykle z niezwykłym wyczuciem, Juliusz Chrząstowski, aktor Narodowego Starego Teatru z Krakowa, a pochodzący ze Świdnicy i będący absolwentem naszego liceum ( i to humany!). Spektakl powstał na podstawie scenariusza polonistki II LO Marioli Mackiewicz.

Zagrali w nim miejscowi aktorzy nieprofesjonalni, a znani publiczności między innymi z "Romka i Julki" czy "Mikołajka". Tytuł przedstawienia celowo nawiązuje do kultowego filmu Sylwestra Chęcińskiego "Sami swoi", bo opowiada nam o losach: Cyganów, Niemców, Polaków zza Buga i centralnej Polski, Żydów, Greków i Rosjan przesiedlonych po wojnie na Dolny Śląsk. Bohaterowie borykają się z wieloma problemami. Jedni oceniani są wg panujących stereotypów, inni zaś ponoszą konsekwencje działań systemowych własnej ojczyzny.

Spektakl został zrealizowany niezwykle ciekawie, ponieważ wystawiono go nie na deskach świdnickiego teatru, a na dworcu, który na kilkadziesiąt minut przeniósł widzów o kilkadziesiąt lat wstecz. Muzyka na żywo (Klaudia Zyska z naszej szkoły brawurowo zaśpiewała pieśni cygańskie i niemieckie), efekty specjalne, światło i odgłosy pociągów dodały widowisku niezwykłego nastroju.

W mojej ocenie warto było zobaczyć ten spektakl, ponieważ dotyka on ciągle nierozwiązanego problemu, jakim jest tolerancja wobec ludzi "innych" niż my. Dodatkowo świetnie przedstawia również obecną sytuację Europy, do której codziennie przybywa masa uchodźców i tak jak kiedyś "obcy" oni dziś również nie są odpowiednio traktowani przez resztę.

Wrażeniami podzielił się Artur Ciachowski z II d

Ulotka do poprania.