jFontSize
A- A A+

W piątek, 25 października, II LO miało zaszczyt gościć Karola Maliszewskiego, sławnego krytyka literackiego, który przybył do naszego miasta w ramach wydarzenia „Cztery Żywioły Słowa”. O godzinie 12:00 w szkolnej bibliotece odbył on spotkanie z uczniami naszej szkoły, głównie z klas humanistycznych. Tematem przewodnim spotkania było zagadnienie poetyki recenzji.

Pan Karol przybliżył nam kilka utworów z tomiku „Wiedeński Highlife” Jakoba Meinsteina, między innymi: „Narracja I”, „Narracja II”, „Kondukt I”, „Versus Universum”, po czym zaprosił młodzież do otwartej dyskusji. Początkowo stremowana młodzież krępowała się zabrać głos i podzielić się swoimi odczuciami, dlatego też gość rozpoczął interpretację utworów. Błaha, na pierwszy rzut oka, problematyka zawarta w utworach stawała się dla słuchaczy coraz bardziej interesująca, gdy pan Karol podpowiedział, w jaki sposób interpretować utwory oraz na które elementy zwracać większą uwagę. Otwartość i entuzjazm pana Karola spowodowały, że uczniowie się ośmielili i zaczęła się coraz żywsza dyskusja. Krytyk z wielką radością odbierał komentarze, co jeszcze bardziej wpływało na temperaturę spotkania. W pewnym momencie zdarzyło się to, czego nasz gość wyczekiwał najbardziej, mianowicie konfrontacja dwóch różnych stanowisk na temat tego samego utworu. Po jednej stronie był uczeń, który uważał, że współczesna poezja nie podejmuje żadnych prawdziwych problemów, nad którymi warto by się zastanowić, a po drugiej stronie był uczeń, który twierdził, że współczesna poezja kształtuje młode umysły i przekazuje wartości tak samo jak poezja Mickiewiczowska. Właśnie taka bezpośrednia konfrontacja różnych zdań spowodowała, że wszyscy zebrani doszli do jednej konkluzji, że wszystkie utwory mają tzw. „drugie dno”, a ich odbiór jest bardzo indywidualny, uzależniony od charakteru, wychowania i wrażliwości człowieka. W wielu przypadkach również od obecnego nastroju słuchacza.

Całe spotkanie odbyło się w przyjemnej i przyjaznej atmosferze, a chętni mogli jeszcze zostać i porozmawiać bezpośrednio z naszym gościem.

Krzysztof Matlak

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg