jFontSize
A- A A+

W miniony piątek (26 listopada 2021 r.) w sali teatralnej ŚOK-u można było posłuchać ciekawej, a także wielowątkowej rozmowy z aktorką teatralną i filmową Marią Seweryn. Na widowni zasiadła klasa Id z naszej szkoły pod opieką p. prof. Renaty Zapart-Dec.

Przepytywaniem gościa zajęła się polonistka Mariola Mackiewicz. A pełna ekspresji konwersacja dotyczyła udziału aktorki w znanych filmach, jak choćby w „Dyrygencie”, gdzie zaistniała po raz pierwszy na ekranie czteroletnia Marysia. Kolejne kwestie dotyczyły prawdziwego debiutu aktorki w „Kolejności uczuć”, a także brawurowej gry duetu, czyli Krystyny Jandy i jej córki - Marii, w obrazie Roberta Glińskiego pt. „Matka swojej matki”. Pojawił się także wątek ważnych postaci w życiu bohaterki spotkania. Aktorka z szacunkiem i wzruszeniem omawiała swe relacje z Edwardem Kłosińskim (jej ojczymem i słynnym operatorem), a także ciepło wspominała współpracę z reżyserem Piotrem Łazarkiewiczem, który obsadził ją w ultranowoczesnej produkcji „1_0_1”, ale także w realizacji dramatu „Panna Julia” A. Strindberga i w telewizyjnym spektaklu - „Umarłej królewnie” N. Kolady.

Rozmówczyni bardzo emocjonalnie i spontanicznie reagowała na pytania, była przy tym szczera, opowiadając barwne anegdoty o sobie, swej mamie i o grze z brytyjską ikoną kina Emily Whatson w filmie „Wichry Kołymy”. Oddzielną sekwencją były jej refleksje o kondycji teatru we współczesnej kulturze. Aktorka, związana z warszawskimi scenami  „Polonii” i „Och-Teatru” oraz z krakowskim Teatrem STU, mówiła o tendencjach we współczesnej dramaturgii, przypominając sukcesy takich sztuk jak „Miss HIV” M. Kowalewskiego, mistrzowsko wykonanych monologów kobiecych w „Kobietach w sytuacji krytycznej” wg Joanny Murray Smith czy kontrowersyjnych utworów brutalisty Marka Ravenhilla. Rekomendowała nam też Maria Seweryn najnowszy monodram swej mamy pt. „Zapiski z wygnania”. Spotkanie wzbogaciły fragmenty słuchowiska i audiobooka – książeczki dla dzieci o Basi autorstwa Zofii Staneckiej.

https://doba.pl/dsw/artykul/-foto-wideo-spotkanie-z-maria-seweryn/39395/15