jFontSize
A- A A+

Podczas inauguracji sezonu kulturalnego 20201/2022, która odbyła się 16 września 2021 r. w świdnickim teatrze, pani Mariola Szaciło-Mackiewicz otrzymała nagrodę prezydenta Świdnicy za całokształt działalności w zakresie upowszechniania kultury.

Mariola SzaciłoMackiewicz jest polonistką w II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy. Przez cztery dekady organizowała warsztaty dla olimpijczyków, przez 15 lat – Międzyszkolne Konfrontacje Teatralne, a w latach 2001 – 2013 bardzo popularny wśród uczniów – Powiatowy Konkurs Wiedzy Filmowej. Od ponad 20 lat współpracuje ze Świdnickim Ośrodkiem Kultury, m. in. prowadząc cykliczne wywiady z aktorami i pisarzami, zajęcia z kreatywnego pisania w ramach „Rzeźni Poetyckiej”. Od ponad 10 lat należy do grupy teatralnej dorosłych alchemików. Jest autorką dramatu „Sami obcy” oraz cyklu 9 słuchowisk pt. „Sułkopodobni”, nagranych przez grupę Alchemików. Mariola SzaciłoMackiewicz współpracuje także z Parafią Ewangelicko–Augsburską, angażując się w promocję świdnickiego zabytku. Jest autorką wielu publikacji dot. Kościoła Pokoju. Wraz z Bożeną Pytel (autorką zdjęć) wydała autorską książkę pt. „Koniec świata zapachów”. Przez wiele lat współpracowała także ze świdnickim odziałem Ligi Kobiet Polskich tworząc Dyktanda Świdnickie i prowadząc tematyczne wykłady z okazji Dnia Kobiet. Nie zapomina o swych absolwentach, promuje ich dokonania, czego efektem są m.in. wywiady nagrane z prof. Politechniki Wrocławskiej Marcinem Drągiem, czy też udział w filmie dokumentalnym poświęconym grafikowi Mariuszowi Kędzierskiemu.

10 września br. młodzież II LO wzięła udział w konferencji z okazji 20-lecia otrzymania zaszczytnego tytułu Zabytku UNESCO przez Kościół Pokoju. Konferencję pod tytułem "Drewno nie może czekać" otworzył Biskup Waldemar Pytel. W tej części wyróżniono tytułem Anioła Kościoła Pokoju osoby, które wpisały się w historię tego miejsca. Wśród wyróżnionych znalazła się Pani Mariola Mackiewicz (polonistka naszej szkoły, współpracująca razem z naszą młodzieżą z Kościołem Pokoju). Gratulujemy i jednocześnie dziękujemy uczniom z klasy III a za pomoc wolontaryjną przy organizacji wydarzenia.

10 września w Polanicy Zdroju odbyła się uroczystość wręczenia przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Medali Komisji Edukacji Narodowej za rok 2020. Z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha medale otrzymały Panie: Zofia Skowrońska-Wiśniewska, Elżbieta Badzioch-Zarzycka, Dorota Durlej, Renata Zapart-Dec.
Serdecznie gratulujemy! 

 "Gruzja - fascynująca podróż" to konkurs organizowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. W tym roku laureatem został Bartosz Pasternak z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Banacha. W nagrodę wziął udział w wyjeździe do Autonomicznej Republiki Adżarii ze stolicą w Batumi. W czasie pobytu uczniowie (w sumie 20 laureatów z roku 2021 i 2020) zwiedzili Batumi oraz znajdujące się w okolicy:
-Twierdzę Gori,
-Twierdzę Gonio wzniesiona przez Justyniana I z piękną kapliczką w ruinach twierdzy,
-Ruchomy pomnik Ali i Nino, wspaniale nawiązuje do samej historii,
-Park Narodowy Mitrala, przepiękny, gęsty gruziński las i malownicze widoki zamglonych gór,
-Batumskie muzeum archeologiczne, posiadające wystawę złożoną z złotych skarbów starożytnych,
-Stadion Dinamo Batumi, dopiero co wyremontowany, największe wrażenie robi to że murawa jest tam naturalna.

Wczoraj w naszej szkole odbyła się uroczystość wręczenia nagród Starosty Powiatu Świdnickiego. Gościliśmy pana starostę Piotra Fedorowicza, wicestarostę Zygmunta Worsę i Dyrektora Wydziału Oświaty Grzegorza Stawarza, którzy osobiście wręczyli nagrody. Nagrody Starosty to gratyfikacja pieniężna za najlepsze wyniki z egzaminu maturalnego, za osiągnięcia w olimpiadach i konkursach przedmiotowych, artystycznych oraz za osiągnięcia sportowe. Nagrody wręczono 23 uczniom Banacha, a wśród nich znaleźli się: Agnieszka Balant, Nicole Ochocka, Marek Lurka, Aleksander Rzyhak, Marcin Kłos, Zuzanna Czernicka, Martyna Czerniec, Anastazja Lato, Jakub Panas, Natalia Richtscheid, Wiktoria Woźniak, Bartosz Pasternak, Adriana Lasończyk, Martyna Janaszek, Martyna Zielińska, Martyna Gaik, Wiktoria Dybciak, Amelia Pieszczoch, Stanisław Romanik, Antoni Romanik, Maja Mikosik, Oliwia Przybylska, Emilia Adamska.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

W II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha rozpoczęliśmy uroczyście nowy rok szkolny. Apel poprowadziła Katarzyna Wójcicka – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. W trakcie uczciliśmy minutą ciszy zmarłych w zeszłym roku szkolnym nauczycieli II LO: Panią Irenę Kozłowską, Pana Stanisława Badziocha oraz Pana Mirosława Grzyla.

Jeszcze tylko do 2 sierpnia potrwa nabór wniosków dolnośląskich maturzystów o rekomendację Fundacji Edukacji Międzynarodowej (FEM), która pomoże im uzyskać Stypendia Pomostowe w wysokości 7000 zł każde.

Stypendia Pomostowe, wspierające młodzież z małych miejscowości w przetrwaniu pierwszego roku studiów, przyznaje Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości (FEP) z Łodzi. Dzięki rekomendacji jej dolnośląskiego partnera - FEM - młodzi Dolnoślązacy mogą również skorzystać z tego wsparcia finansowego. Kandydaci rekomendowani przez FEM mają bardzo duże szanse na pozyskanie stypendiów.

Warunkiem otrzymania stypendium jest przynajmniej 100 punktów uzyskanych na egzaminie maturalnym, przyjęcie na studia wyższe na państwową uczelnię, nadającą tytuł magistra oraz zamieszkiwanie w miejscowości poniżej 20 tysięcy mieszkańców. Dodatkowym kryterium jest dochód na członka rodziny.

Szczegółowe informacje oraz formularze wniosków można znaleźć na stronie: http://www.stypendia-pomostowe.pl/

Nabór wniosków w FEM trwa do 2 sierpnia 2021.

Serdecznie zapraszamy na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego w środę 1 września o godz. 10:00.

Do zobaczenia!

 

Wspólnym odśpiewaniem piosenki zespołu ABBA, którą zainicjowała prowadząca uroczystość Katarzyna Wójcicka (przewodnicząca SU), zakończyliśmy w Banachu rok szkolny 2020/2021. Uroczystość odbyła się przed budynkiem szkoły, w jej trakcie wystąpił Jakub Panas.
Podczas wydarzenia kończącego mijający, wyjątkowo trudny rok szkolny, nagrodzono uczniów, którym udało się uzyskać najwyższe wyniki w nauce oraz sukcesy w olimpiadach przedmiotowych. Warto podkreślić, że aż 67 uczniów klas pierwszych i drugich II LO uzyskało świadectwo z wyróżnieniem i średnią ocen powyżej 4,75. Wszyscy oni otrzymają Stypendium Starosty Powiatu Świdnickiego za wyniki w nauce. Jeżeli dodamy nagrodzonych w kwietniu absolwentów, to na koniec roku szkolnego aż 89 uczniów II LO zostanie uhonorowanych tym stypendium.


NAJWYŻSZE WYNIKI W NAUCE OSIĄGNĘLI:

Richtscheid Natalia
 2B - średnia ocen 5,57
Sowa Sandra 2Bg - średnia ocen 5,40
Cichocka Joanna 2Bg - średnia ocen 5,33
Kałwak Miłosz Krzysztof 1A średnia ocen 5,33

Na Mazury, Mazury, Mazury,
Popływamy tą łajbą z tektury,
Na Mazury, gdzie wiatr zimny wieje,
Gdzie są ryby i grzyby, i knieje...