Kochamy kino
Zaszczyt organizacji przypadł klasie II d humanistycznej, która pod opieką p. profesor Marioli Mackiewicz przygotowywała się już od października, dopracowując szczegóły, opracowując zadania i pracując nad dekoracją auli szkolnej.
Tegoroczne pytania okazały się stosunkowo trudne, a konkurencje zaskakujące. Począwszy od pierwszego zadania poziom stopniowo wzrastał wraz z emocjami, które dodatkowo podsycała para prowadzących – Kamil Moneta oraz Dominika Rzepka.
Na rozgrzewkę zaplanowano test wiedzy filmowej ułożony przez Kamila Rymszę. Następnie Marcela Podolak i Marta Jekiełek wyświetliły fragmenty filmów powiązanych tematycznie z holocaustem, zaś Kamil Moneta zaprezentował kompilację utworów muzycznych. Wyniki zadecydowały o wejściu do ścisłego finału, w którym znalazło się osiem najlepszych drużyn.
Kolejne dwie konkurencje przygotował Arek Ziobrowski. Filmowa gastronomia w dość pomysłowy sposób sprawdzała wiedzę uczestników, którzy następnie zmierzyli się ze słynną inwencją twórczą polskich tłumaczy. Z pozoru proste zadanie polegało na powiązaniu tytułu oryginalnego z polskim odpowiednikiem, przykładowo „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj” oznacza „In Bruges”. Biografie ludzi kina przeczytały Marta Gronowska w duecie z Olą Kubas, po czym rozdano karykatury autorstwa Oli Oleszek. Dopasowanie cytatów zebranych przez Natalię Wojnowską to ostatnie zadanie konkursowe.
W przerwie przed ogłoszeniem wyników zaprezentowano filmy promocyjne II LO oraz LO w Świebodzicach. Oba okazały się zaskakująco adekwatne – zarówno „Życie jest jak film” autorstwa uczniów klasy II D, jak i dzieło świebodziczan, utrzymane w szalonej konwencji kina gangsterskiego.
Jury wyłoniło ostatecznie trzy zwycięskie zespoły: I miejsce zdobyła drużyna z kl.II d z I LO , II miejsce – ex aequo zespół z klasy II a z II LO oraz Ekipa z kl.III d z „Kasprowicza”.
Przygotowanie konkursu filmowego wyłoniło również talenty w klasie organizatorów: Dominika Rzepka okazała się prawdziwą „bestią sceniczną”, zaś Kamil Moneta po zaprezentowaniu się szerszej publiczności uzyskał angaż do „British & American Days”, również organizowanych w naszej szkole. Następne zawody oczywiście za rok, a uzyskane przez nas doświadczenie może zaowocuje w przyszłości…
Weronika Bunij, II D